Za površne promatrače incijativa Superlige dogodila se iznebuha u travnju 2021. godine, kada je 12 klubova zajednički objavilo da će uskoro početi igrati zatvorenu elitnu ligu.
Prvi je reagirao premijer države koja je sustavnim poticajima stvorila uvjete za formiranje najbolje lige na svijetu:
- Kako može biti ispravna situacija u kojoj stvorite neku vrstu kartela, koji spriječava klubove da se natječu jedni protiv drugih, da igraju jedni protiv drugih u skladu s uzbuđenjem koje pružaju navijačima po cijeloj državi. Nogomet je izmišljen u ovoj zemlji, ti klubovi potječu iz poznatih gradova u našoj zemlji, nose imena tih gradova. Mislim da nije u redu da ih se dislocira iz rodnih gradova i pretvori u međunarodnu robu bez ikakvog obzira na navijače koji ih vole čitav život. Pravila Superlige vrijeđaju osnovna načela konkurencije, ne sumnjajte da ne podržavamo ovaku ideju, kazao je Boris Johnson.
Engleski premijer pokrenuo je moćne društvene poluge, Chelsea i Manchester City odustali su od Superlige već drugi dan nakon zajedničke objave, vrlo brzo od lige su odustali Manchester United, Arsenal, Tottenham i Liverpool.
Johnsona ni najmanje nije bilo briga za UEFA-ine interese, kada je u svega nekoliko dana zaustavio pokušaj formiranja lige koja je mogla ugroziti britanske interese.
Premierliga ima preveliki društveni značaj da bi engleski premijer sebi mogao dozvoliti da najbolji engleski klubovi ne igraju nacionalno prvenstvo.
Incijatori Superlige pogriješili su u pripremi lige, kada su ugrozili ustroje nacionalnih liga.
Uslijedile su očekivane reakcije ogorčenih navijača, na valu svekolikog nezadovoljstva UEFA je počela borbu za svoje interese koja doživljava vrhunac nakon što je Europski sud donio očekivanu odluku da je Superliga legitimna.
Nitko više ne može sankcionirati europske klubove da se udružuju kako god žele, u javnosti prevladava bojazan da bi lige petice mogle biti osakaćene ako najbolji klubovi počnu igrati zatvorenu međunarodnu ligu.
Sada će inicijatori Superlige morati uložiti puno vremena i novaca dok ne pronađu model natjecanja zatvorene međunarodne lige, koja neće ugrožavati nacionalne interese.
Procesi su počeli davno prije nego što su eskalirali u travnju 2021. godine, kada je Boris Johnson u svega nekoliko dana osujetio prvi pokušaj osnivanja Superlige.
Više od godinu dana prije nego što je propao prvi pokušaj formiranja europske Superlige, američki mediji počeli su se detaljno baviti novim natjecanjem europskih klubova.
Amerikanci su sve znali o europskoj Superligi prije nego Europljani, koji ne prate što pišu američki mediji.
Američke profesionalne lige davno su postale (polu)zatvoreni sustavi natjecanja poput Superlige u kojima bez obzira na rezultate može igrati svaki klub koji ima dovoljno novaca.
Formiranje Superlige samo je prirodan nastavak amerikanizacije konzervativnih europskih načela, američki sustav vrijednosti u zadnjih pedesetak godina potpuno je preobrazio temeljne odrednice europskoga sporta.
Europa je kolijevka modernog olimpizma, krilatice baruna Pierrea de Coubertina počele su zvučati sve smiješnije kako je jačao utjecaj američkog indeksa uspješnosti u sportu, posebice u nogometu koji je postao najbolji europski proizvod.
Budući da je u današnjem nogometu najvažnije što brže, više i jače zaraditi, ništa ne može zaustaviti američki kapital da na europskom kontinentu ne nastavi razdirati moralne i duhovne tekovine europskog sporta.
U tom kontekstu reakcije HNS-a i hrvatskih klubova na odluke Europskog suda doista su smiješne.