U-17 nogometna reprezentacije poslije deset godina opet na SP

Srijeda, 26. ožujka 2025. 00:07 Napisao/la  SC
Lukas Murica, riječki U-17 reprezentativac
Lukas Murica, riječki U-17 reprezentativac Foto: HNK Rijeka

HNS je objavio sljedeći izvještaj:

Izabranici Marijana Budimira, koji u utorak, 26. ožujka od 12 sati u Karlovcu protiv Italije igraju odgođenu utakmicu posljednjeg kola izlučne kvalifikacijske runde za Europsko prvenstvo, i matematički su izborili plasman na svjetsku smotru osiguravši status jedne od četiriju najboljih drugoplasiranih momčadi sa šest osvojenih bodova.

U utakmici protiv Italije Hrvatska lovi treći uzastopni plasman na Euro, uoči dvoboja u Karlovcu obje momčadi imaju stopostotni učinak nakon dviju odigranih utakmica u skupini i bodovno su izjednačene na ljestvici, a plasman će ostvariti pobjednik skupine. Pritom, hrvatska reprezentacija je u povoljnijem položaju zahvaljujući boljoj gol-razlici pa joj je za plasman na Euro dovoljan i bod.

Uzgred, to je prvi plasman na svjetsko prvenstvo U-17 reprezentacije poslije deset godina. Naime, posljednji put to je pošlo za rukom generaciji koju je vodio Dario Bašić, a koja je ostvarila nastup na Svjetskom prvenstvu u Čileu 2015. godine i dogurala do četvrtfinala u kojem je minimalno poražena od Malija (0:1). U toj su momčadi igrali bivši i sadašnji A reprezentativci Sosa, Brekalo, Moro, Ivanušec, Erlić.

- Ovo je ogroman uspjeh hrvatskog nogometa, poslije deset godina opet ćemo igrati na Svjetskom prvenstvu. Čestitam svim igračima i cijelom stručnom stožeru, a pogotovo vodećim ljudima Hrvatskog nogometnog saveza na čelu s predsjednikom Marijanom Kustićem koji su nam uvijek davali maksimalnu podršku. Naravno da se nećemo time zadovoljiti, želimo ostvariti plasman i na Europsko prvenstvo. Imamo jasan cilj i plan igre, Talijani, kao aktualni europski prvaci, jesu favoriti, ali favoriti ne pobjeđuju uvijek. Bit ćemo rasterećeniji nakon plasmana na SP, a i uvijek je bolje kad uoči utakmice imaš dvije rezultatske opcije za prolaz, ali svejedno nas čeka težak zadatak. Malo nas je poremetila odgoda utakmice, psihološki i na planu pripreme, ali vjerujem da ćemo poslije ovih sjajnih vijesti biti pravi i ostvariti željeni cilj, rekao je izbornik Marijan Budimir.

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.