Matjaž Kek pronašao je kvar u svlačionici dva kola prije kraja prvog dijela sezone u HNL-u.
Nakon pobjede protiv Milana trener Rijeke uvidio je da je europsku sezonu pokvario podsvjesni osjećaj nadmoći koji je došao do izražaja u domaćim porazima protiv Olympiakosa, AEK-a i Austrije Beč.
Kaže Kek da se protiv takvih momčadi trebalo igrati otprilike kao protiv Milana: ponizno, odgovorno i agresivno bez velikih očekivanja. Europska sezona završila je uspješno iako prevladava dojam da je mogla biti uspješnija.
To ne znači da su igrači Rijeke bili bahati u porazima protiv AEK-a ili Olympiakosa. Jednostavno ih je ponijelo zajedno s trenerom i navijačima, koji su se ponadali plasmanu u skupine Lige prvaka.
Rijeka je na kraju osvojila rekordnih sedam bodova u Europskoj ligi i istodobno doživjela čak sedam poraza u HNL-u.
U čemu je razlika između utakmica u HNL-u i Europi?
U HNL-u nije sporna moć kao u Europi, ali rezultata nema!
Do kraja polusezone Rijeka treba odigrati dvije utakmice na Rujevici, bodovi u utakmicama protiv Slavena Belupa i Rudeša nužni su u borbi za mjesto na ljestvici koje donosi europski plasman.
Rijeka ove sezone ima slabiji omjer s Dinamom, Osijekom i Hajdukom, protiv vodećih momčadi ostvarila je samo jednu pobjedu (Hajduk 2:0 u Splitu) i doživjela čak pet poraza.
Takvi rezultati djelomično se mogu pripisati europskom sindromu, recimo da u utakmicama protiv najboljih hrvatskih momčadi igrači Rijeke nisu uspjeli zatomiti lažni osjećaj nadmoći.
Slaven Belupo i Rudeš prema kvaliteti daleko su slabiji od Dinama, Osijeka ili Hajduka.
Kek je djelovao vrlo opušteno na presici uoči utakmice protiv Belupa iako su europske utakmice ove sezone u pravilu bile varka u utakmicama HNL-a.
Nakon poraza od Osijeka i Hajduka, te neodlučenog rezultata protiv Intera na Rujevici, Rijeka u utakmicama protiv Slavena Belupa i Rudeša više ne može tražiti alibi u europskom sindromu.