Kao što je poznato, UEFA je Hajduk novčano uvjetno kaznila s 1,2 mil. eura zbog kršenja financijskih pravila, splitski klub time se našao u odabranom društvu europskih velikana koji varaju u tržišnim utakmicama.
Jasno, novčane kazne primjerene su iznosima kojima su klubovi pokušali izigrati pravila poslovanja.
Evo svjetlog primjera iz najbogatije europske lige:
Chelsea je kažnjen s 31 mil. eura, 20 mil. eura mora platiti zbog nepoštivanja pravila o zaradi i 11 mil. eura zbog kršenja pravila o troškovima momčadi.
Inače, Chelsea je prodao svoju žensku momčad za 235 mil. eura matičnoj tvrtki Blueco, što je klupskom knjigovodstvu pomoglo uravnotežiti troškove i sanirati ogromne gubitke zbog rasipnog trošenja otkada je vlasnik postao Todd Boehly.
UEFA je odbila uračunati prodaju momčadi kao imovinu.
Klub je također prodao dva hotela sestrinskoj tvrtki čime je klub ostao u zadanim gabaritima propisanim pravilima profitabilnosti i održivosti.
Inače, klubovi Premierlige ne smiju imati gubitke veće od 120 mil. eura tijekom trogodišnjeg razdoblja.
Chelsea je isto kao Hajduk pristao na nagodbu s UEFA-om, riskira platiti dodatnih 60 mil. eura zbog nepoštivanja pravila o zaradi ako u zadanom razdoblju od četiri godine ne sredi svoje financije (ljestvica ispod teksta).
Nisu puno bolje prošli ni ostali klubovi koji sustavno pokušavaju varati u poslovnim knjigama, među njima prednjači Barcelona čiji se tzv. dubinski dug procjenjuje na više od jedne milijarde eura.
Barcelona mora platiti kaznu od 15 mil. eura, potencijalno bi se mogla suočiti s ukupno 60 mil. eura kazne, Aston Villa mora uvjetno platiti 11 mil. eura, Lyon je posebno zanimljiv budući da uvjetno mora platiti 12,5 mil. kazne.
Lyon je zbog financijskih problema ostao bez licence za Ligue 1 iako je sezonu završio na 5. mjestu čime je ostvario pravo igrati Europsku ligu.
UEFA je dozvolila Lyonu igrati Europsku ligu unatoč kazni, vlasnici francuskog kluba uspjeli su ishodovati europsku licencu u četverogodišnjoj nagodbi s UEFA-om.
Takvu nagodbu mora potvrditi francuski savez, odnosno, komisija francuskog saveza koja kontrolira financije francuskih klubova.
Svi spomenuti klubovi nagodili su se u UEFA-om, jedino je Porto izuzet.
Porto je kažnjen s 5 mil. eura od čega je 750.000 eura mora platiti bezuvjetno dok 4,25 mil. eura plaća samo ako klub ne ispuni pravilo o zaradi od nogometa u sezoni 2025/26.
Svi klubovi ograničeni su registracijom novih igrača na A-listama za europska natjecanja.
Posebno je zanimljivo da matični savezi tretiraju poslovanje navedenih klubova na sličan način kao UEFA.
Chelsea i Aston Villa pod stalnim su nadzorom Premierlige koja je ne tako davno Evertonu oduzela 10 bodova zbog kršenja financijskih pravila, LaLiga i Barcelona u stalnom su sukobu, katalunjski klub jedva je u siječnju registrirao Danija Olma, francuski savez izbacio je Lyon u drugu ligu...
Hajduk istodobno ima zaštićeni status u HNS-u, koji samoinicijativno nikada nije ni pokušao novčano kazniti neki klub zbog financijskih malverzacija otkada je UEFA uvela Financijski Fair Play.
Najveća kazna je uskraćivanje licenci koje se dijele i oduzimaju prema vrlo diskutabilnim kriterijima.
HNK Šibenik je izbačen u četvrtu ligu zbog oko 370.000 eura ukupnog duga prema bivšim trenerima Mariju Cvitanoviću i Damiru Čanadiju.
Prema financijskom izvještaju za 2024. godinu, Hajduk je iskazao gubitak u iznosu od 10.736.847 eura.
Jasno da frizirane poslovne knjige ne otkrivaju realne dugove, dovoljno je pogledati bilancu kluba iz koje je vidljivo da Hajduk mora podmiriti obveze u iznosu od 33,7 mil. eura.
Toliko zajedno nisu dužni svi klubovi u četirima rangovima nacionalnih natjecanja!