ŠPANJOLSKA - ITALIJA Del Bosque počinje bez napadača, Prandelli ništa nije mijenjao

Nedjelja, 01. srpnja 2012. 17:55 Napisao  I. V.

Koliko god Prandelli nije imao razloga ništa mijenjati u načinu igre, Del Bosqueu su se promjene igre opet nametnule same o sebe

Vicente del Bosque odlučio je finale početi bez kasičnog napadača, u momčadi nema ni bočnih napadača Pedra i Jesusa Navasa. Cesare Prandelli nema razloga ništa mijenjati uoči finalne utakmice, talijanska momčad prirodno se posložila u klasičnom rasporedu 4-4-2. U strahu pred Španjolskom, Prandelli je prvu utakmicu na prvenstvu igrao s tri stopera (3-5-2). Slaba igra u pripremnom razdoblju i poraz (0:3) od Rusije neposredno pred početak EURO-a, natjerali s Prandellija na oprez. De Rossi na liberu iza dvojice stopera i pojačana sredina učvrstile su samopouzdanje u prvoj utakmici (1:1) protiv Španjolske, tijekom prvenstva igrači (Montolivo, Marchisio) koji nisu bili u prvom planu počeli su preuzimati sve veću odgovornost i Italija je postala jedina momčad koja igra s dvije klasične špice (Balotelli, Cassano). Momčad utemeljena na pouzdanoj obrani sastavljenoj od igrača Juventusa, više ne ovisi samo o učinku dvojice igrača znanih vrijednosti (Pirlo, De Rossi). Prandelli uoči finalne utakmice nema razloga vraćati se na početak prvenstva, njegova Italija u silovitom je usponu forme.

Zato se Vicente del Bosque ponovo predomišljao oko načina igre, što je činio tijekom cijelog prvenstva. Ishod finalne utakmice najviše ovisi o španjolskim igračima koji igraju ispod mogućnosti zbog Del Bosqueovih lutanja taktičkim prostranstvima. Žestoki kritičari španjolskog izbornika na dobrom su tragu kada tvrde da bi se razboritije vođena Španjolska prošetala i ovim turnirom, kao što se prošetala posljednjim dvama velikim natjecanjima. Naznaka razigrane i okomite igre u produžecima protiv Portugala, kada su u igru ušli Pedro i Jesus Navas, opet je pokazala da  španjolska igra dobiva pravi smisao kada ima jasno definiranu igru preko bokova. Tada čak i igra bez klasičnog napadač dobiva drugačiji smisao.

Del Bosque je tijekom  turnira pretežito igrao bez klasičnog napadača s mnoštvom klasičnih veznih igrača od koji su dvojica (Iniesta, Silva) bila zadužena za probijanje bokova, individualno ili u suradnji s bočnim braničima (Arbeloa, Jordi Alba), što je Del Bosque prepustio intuiciji ponajboljih igrača na svijetu. Od napadača najčešće je koristio Torresa, protiv Portugala  neugodno je iznenadio s Negredom.

Koliko god Prandelli nije imao razloga ništa mijenjati u načinu igre, Del Bosqueu se promjene igre opet nameću same o sebe. Jedno je bilo sigurno prije finala, Španjolska protiv Italije neće igrati isto kao protiv Portugala.  Kvaliteta finalne utakmice ovisi o tome kako će Del Bosque postaviti igru. Budući da je odabrao sastav kojim nastavlja zlorabiti "tika-taka" nogomet, u finalu nas vjerojatno očekuje dosadna utakmica u kojoj će glavni španjolski cilj biti posjed lopte a ne pogodak.

Činjenica da je konačni rezultat jedino objektivno mjerilo kvalitete igre ne umanjuje dojam da Italija u finalu zaslužuje Španjolsku kakvu još nismo gledali na ovom prvenstvu!

 

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.