JUNIORSKI SP U VATERPOLU

Hrvatska izgubila od Italije, protiv Srbije za broncu

Subota, 08. prosinca 2012. 15:26 Napisao/la  SC

Hrvatska - Italija 9:10. U zadnjoj minuti, u dramatičnoj završnici, izabranici Hrvoja Hrestaka primili su gol i tako izgubili ulazak u finale

HRVATSKA - ITALIJA 9:10  (2:4, 2:2, 2:3, 3:1)

Challenge Stadium

Suci: Alexandrescu (Rumunjska), Birakis (Grčka)

HRVATSKA: Marcelić, Bukić 2, Miloš 2, Gagulić, Čalić, Čagalj, Lozina, Buha, Goreta 2, Divković,  Bašić, Živković 2, Šarić 1.

ITALIJA: Cavo, Esposito 1, Foglio, Foti, Fondelli 4, Alesiani, Dolce 3, Bruni, Velotto 1, Busilacchi, Cupido 1, Cuccovillo, Viola.

Realizacija igrača više: Hrvatska 7/14, Italija 3/12

Peterci: Hrvatska -, Italija 3/4.

Crveni kartoni: Bašić (Hrvatska), Busilacchi (Italija) - međusobno udaranje u 28 minuti

Nakon pet pobjeda stigao je i poraz u najvažnijoj utakmici dosadašnjeg dijela SP-a u Perthu. U reprizi finala EP iz Rijeke prošle godine ishod je bio drugačiji, za Hrvatsku nepovoljniji. Dok su Hrestakovi izabranici na Kantridi slavili sa 8:7 u Perthu su u finalu prije finala poraženi sa 10:9 nakon borbe u kojoj je bilo 37 isključenja uz dva crvena kartona.. Rezultat je još i dobar ako se zna da su Talijani sredinom druge čevrtine vodili sa 6:2, a imali su i prednost od 9:6 da bi Hrvatska uspjela stići do izjednačenja. Na kraju je ipak poražena i sada treba skupiti snagu za borbu za brončanu medalju u nedjelju od 5.40 protiv vršnjaka iz Srbije protiv kojih su za boravka u Perthu odigrali pripremnu utakmicu prije početka turnira i uoči četvrtfinala protiv Amerikanaca. Talijani su od prve minute vodili, bili su spretniji i sretniji, u obrani su cijelu utakmicu igrali, za nas neprobojnu zonu, lopte nisu uopće dolazile do našeg centra Divkovića, i to je vjerojatno odlučilo ovaj susret.

Talijani su poveli sa 1:0 sjajnim udarcem Dolcea sa sedam metara. Nakon toga Živković sa dva igrača više u bazenu ne pogađa čak niti okvir vrata i daje nasluititi nepovoljan rasplet. Naravno uslijedila je kazna. Isključen je bio Lozina a Fondelli je pogodio dijagonalu za 2:0. Minutu kasnije nova realizacija igračke prednosti i Cupido povisuje na 3:0. Konačno s igračem više, udarcem sa krila, na 3:1 smanjuje Miloš. Nakon toga je uslijedila hrvatska kontra koja je donijela još jednom dva igrača viška u bazenu, još jednom puca Miloš, a lopta se od dvije glave, odbija u gol za 3:2. Nažalost već u narednom napadu Italija koristi još jednog igrača višei odlaze na prvi mali odmor sa prednošću od 4:2.  Talijani zonom uspješno udvajaju Divkovića ne dozvoljavaju mu prijem lopte i to jako koči hrvatsku igru u napadu.

Niti druga četvrtina ne počinje dobro za Hrvatsku. Miloš je skrivio peterac koji realizira Andrea Fondelli i to je velikih 5:2 za Talijane. Nakon toga Hrvatska ne koristi igrača više, a Šarić iz kontre pogađa stativu. Talijanski izbornik Amedeo Pomilio u tom trenutku ko igrača više za azzurre poziva time out i nakon dugog, mirno i organiziranog napada Italija stiže do ogromnih 6:2. Moglo je biti i gore ali Talijani ne koriste peterac jer lopta odlazi preko gola. Taj je trenutak razbudio hrvatske vaterpoliste. Živković lijepim udarcem sa krila realizira igrača više i smanjuje na 6:3. Hrvatska počinje igrati snažan presing i osvajaju loptu, a iz igrača više Luka Bukić pogađa za podnošljivih 6:4 na polovini utakmice.

Početak treće četvrtine protekao je u znaku Ivana Marcelića koji brani sjajno u dvije situacije sa igračem manje. Talijani iz peterca još jednom odlaze na plus tri (7:4). Hrvatska je imala igrača više kada je Lozina uposlio Goretu a ovaj poslao bombu u rašlje za 7:5. Imao je isti igrač prigodu iz kontre smanjiti na pogodak zaostatka ali promašuje parabolu. Potom je Hrvatska dobila brojčanu prednost, Hrestak poziva minutu odmora i nakon dugog napada Bukić pogađa stativu. Ipak neviđenom bombom Denija Šarića Hrvatska uspijeva smanjiti na pogodak zaostatka - 7.6. Talijani iz četvrtog peterca još jednom odlaze na udobniju prednost od 8:6, a onda sudac Alexandrescu iz samo njemu znanih razloga poništava pogodak Gorete sa igračem više. Umjesto minus jedan ubrzo je minus tri jer Talijani pogađaju izvana za 9:6 i sa ogromnom prednošću ulaze u posljednju četvrtinu.

Hrvatska preko Bukića realizira jednog od rijetkih igrača više i dolazi na 9:7. Talijani igraju pokretljivu zonu koja nikako ne odgovara Hrestakovim izabranicima. Srećom Luka Bukić iskoristio je i drugog igrača više i Hrvatska je stigla na 9:8. Odlični Goreta zarađuje prekršaj na 7 metara i krasnom dijagonalom, od stative, izjednačava na 9:9 kada su do kraja utakmice ostale dvije minute. Tribine ključaju, sada se konačno čuje Hrvatska , Hrvatska jer do tog trenutka glavnu su riječ vodili talijkanski iseljenici.Pomilio zove svoju drugu minutu odmora kod igrača više za Italiju a u zadnjoj sekundi brojčane prednosti Alessandro Vel0tto pogađa za 10:9 minutu i 29 sekundi prije nkraja. Imala je i Hrvatska igrača više za poravnanje ali je Luka Bukić forsirao dodavanje na stativu za Andru Gagulića i propala je sjajna prigoda za produžetke. Talijani su Hrvatskoj dali i drugu šansu izgubljenom loptom u napadu. Do kraja su ostale 32 sekunde, Hrestak je pozvao time out na kojemu je dogovoreno da se pokuša odigrati na centra Marina Divkovića. To se nije dogodilo i talijansko je slavlje moglo početi.

U izvrsnoj prvoj polufinalnoj utakmici iznenađujuce dobra Mađarska stalno je vodila protiv neugodne Srbije i na kraju pobijedila s 9:8.