Samir Barać dobio je novi mandat! Odlukom skupštinara, Barać ostaje na čelu Riječkog sportskog saveza (RSS) iduće četiri godine.
- Zahvaljujem skupštinarima na ukazanom povjerenju i djelatnicima Riječkog sportkog saveza na čelu s Bojanom Sušnjom na potpori. Protekli mandat bio je opterećen lošim financijskim stanjem bez obzira na uspjehe riječkih klubova i rezultate naših sportaša u reprezentacijama. Ti rezultati nažalost nisu poboljšali financijsku poziciju sporta. Dobro je da je sport bio i ostao svjetla točka, ali me kao predsjednika strahovito brine da je sve manji dio financijskog kolača koji se odvaja za sport. Nadam se da ćemo u iduće četiri godine pronaći neko rješenje da sport postane funkcionalniji. Bez obzira koliko se grad muči s punjenjem proračuna, gradonačelnik Vojko Obersnel uvijek je stajao iza sporta isto kao i Odjel za sport na čelu sada s Igorom Načinovićem, prije s Veljkom Karabaićem. Društvena pozicija sporta je dobra, ali ta pozicija nije adekvatno financijski vrednovana. Jednostavno, nema dovoljno financijskih mogućnosti. Najveći problem je što klubovi ne mogu namicati sredstva od marketinga i sponzora, gospodarstvo je u krizi. Koristim priliku da čestitam na uspjesima svim sportašima, ljudima u klubovima, posebno volonterima koji izdvajaju svoje vrijeme i novac da bi sport bio bolji. Mi u RSS-u pokušat ćemo maksilamno utjecati na strategiju sporta Grada Rijeke. Mislim da ćemo gradsku strategiju morati donijeti prije nego što strategiju odredi država, koja je davno trebala odrediti smjernice razvoja sporta, kaže Barać.
Kada možemo očekivati stategiju sporta Grada Rijeke?
- Ušli smo u složenu problematiku. Najveći problem je kako osigurati rad što većeg broja trenera da bi se mladi sportaši mogli nesmetano razvijati i kako da mladima što je moguće više približimo sport, koji ima strahovito veliku društvenu važnost za pravilan i zdravi razvoj djece. Pokušavamo pronaći model da sport postane način života bez obzira radi li se o rekreativnom ili profesionalnom sportu i kako zadržati riječke talente u gradu.
Država ne rješava probleme koji se na nižoj razini projeciraju na lokalne samouprave. Postoje li naznake da će nova Vlada nešto promijeniti?
- Mene je uvijek strah obećanja, posebno predizbornih. Kada se napune svi državni resori za sport u pravilu ne ostane ništa. Hvalevrijedan je potez osnivanja Ureda za sport, koji mora početi rješavati realne potrebe sporta. Pozicija sporta nije realna, jer uvijek govorimo samo o statistici sportskih rezultata. Država nikada nije realno vrednovala uspjehe sporta kroz promidžbu, jer bi se na taj način moglo utjecati na političare da malo drugačiju planiraju proračun. Sadašnjih 120 milijuna kuna, koliko država izdvaja za sport, premalo je. Ako lokalne zajednice ukupno izdavaju do 10 posto za sport, onda bi bilo normalno da država izdvoji barem pet posto, što bi iznosilo oko pola milijarde kuna. S takvm iznosom država bi u suradnji s lokalnim zajednicama mogla drugačije ustrojiti sport, posebice ekipni sport o kojemu jedino brinu lokalne samouprave.
Prvi mandat odradili ste odmah po završetku igračke karijere, koliko će stečeno iskustvo utjecati na rad u idućem mandatu?
- Moram naglasiti da sam volonter, raduje me komunikacija sa sportom, htio sam nakon igračke karijere ostati u sportu iako sam i dalje trener u vaterpolu. Shvatio sam kako funkcionira sportska birokracija, to je potpuno drugačija problematika od aktivnog bavljenja sportom. Mislim da bi se boljom organizacijom uz malu državnu pomoć sve brzo promijenilo na bolje. Jedna od zadaća RSS-a je da svojom strategijom približi gradski sport nacionalnim interesima koliko to bude moguće. Osnovni problem je kako poboljšati sustav financiranja sporta, koji ima problema zbog loše gospodarske situacije.