Igor Načinović, Luka Dobrović, Hrvoje Vlahović, Jasna Lulić Drenjak i Samir Barać na konferenciji za novinare najavili su Festival sporta osoba s invaliditetom u sklopu projekta IRIS – Sport kao mehanizam rane integracije i rehabilitacije. Festival će se održavati pet dana za redom na različitim sportskim lokalitetima: Dvorani Zamet, OŠ Gornja Vežica, Bazenu Kantrida te jahalištu Draška dolina.
Na Festivalu će biti demonstriran praktični prikaz treninga stolnog tenisa za osobe s invaliditetom, stručni prikaz treninga atletike za osobe s invaliditetom, praktični prikaz treninga plivanja za osobe s invaliditetom, praktični prikaz treninga boćanja za osobe s invaliditetom, boćanje i tenis u kolicima, praktični prikaz treninga tenisa u kolicima, teorijska i praktična demonstracija jahanja osoba s invaliditetom te će biti održana teorijska radionica na bazenu Kantrida.
- Projekt IRIS za cilj ima potaknuti mlade osobe da se što ranije počnu baviti sportom te ujedno dugoročno poboljšati integraciju djece s teškoćama u razvoju u ranim fazama života, istaknuo je Luka Dobrović, stručni suradnik na projektu, ističući kako je rano djetinjstvo pravo vrijeme za integraciju korištenjem sportskih aktivnosti, čime se poboljšava kvaliteta života djece, ali i života njihovih obitelji i lokalne zajednice u kojoj žive.
- Riječki sportski savez i Sportski savez osoba s invaliditetom Grada Rijeke uložili su značajan trud u ovaj projekt. Njime će se učitelji, odgajatelji i treneri približiti radu s najmlađima i ovo je prvi korak prema njihovom što boljem osposobljavanju. Već sada postoji potrebna infrastruktura, kvalitetne udruge i osobe koje zajedno rade na povećanju kvalitete života osoba s invaliditetom, dodao je Igor Načinović, pročelnik odjela gradske uprave grada Rijeke za sport i tehničku kulturu.
U sklopu projekta IRIS do sada su održana dva seminara u prosincu 2014. godine. Tako su na prvom seminaru bili prisutni odgajatelji predškolskog odgoja s područja Primorsko goranske županije koji se u svom radu susreću s djecom s poteškoćama u razvoju. Na drugom seminaru su bili prisutni učitelji osnovnih škola te nastavnici tjelesnog odgoja koji također rade s djecom poteškoćama u razvoju, a potrebna su im dodatna znanja.
Za vrijeme ovog projekta partneri su razvili prilagođene obrazovne programe, izradili edukacijske materijale te dosada proveli edukaciju kroz dvije radionice za odgajatelje u predškolskim ustanovama i učitelje u osnovnim školama. Interes postoji, a činjenica je da postoji potreba za dodatnim educiranjem pedagoških djelatnika s obzirom da određeni fakulteti i visokoškolske ustanove u svojim programima ne nude adekvatnu vrstu obrazovanja.
- Pokušat ćemo maksimalno educirati osobe u školama i vrtićima kako bi i oni u konačnici mogli utjecati na poboljšanje programa vrtića i škola, rekao je Hrvoje Vlahović, djelatnik Medicinskog fakulteta, član HPO-a i Sportskog Saveza osoba s invaliditetom te predsjednik Plivačkog kluba „Forca“, inače aktivno uključen u ovaj projekt od samog početka.
Provedena anketa među pedagoškim djelatnicima ukazuje da oni tijekom obrazovanja nisu stekli dovoljno kompetencija za rad s takvom djecom te da se informiraju i stječu nova znanja uglavnom putem specijaliziranih internetskih stranica.
- Ovim projektom pokazat ćemo učiteljima i odgajateljima kako da koriste elemente sporta u radu. Istina je da ne postoji dovoljno predmeta, no pozitivno je ono što su istaknuli sudionici seminara, a to je da ne čekaju da nešto dođe do njih, već traže, čitaju, kreativni su i svoja znanja prilagođavaju radu s djecom s poteškoćama u razvoju, kaže sudionica projekta Jasna Lulić Drenjak, prof. fizičke kulture i kineziterapeut.
Sve je građane na Festival pozvao i Samir Barać, predsjednik Riječkog sportskog saveza koji je još jednom u ime svih istaknuo kako je cilj u projekt IRIS i nadolazeći Festival uključiti što više pedagoških radnika, obitelji i djece s poteškoćama u razvoju, ali i ostalih građana kojima će prenesena znanja biti itekako korisna.
Realizaciju projekta omogućila je EU koja ga sufinancira s 85 posto proračuna. Vodeći partner projekta je Riječki sportski savez u partnerstvu s Centrom za inkluziju i podršku u zajednici, a kako je riječ o prekograničnom projektu tu je i slovenski partner IPAK -Inštitut za simbolno analizo in razvoj informacijskih tehnologij iz Velenja. Također u planu je širenje projekta IRIS na nacionalne okvire.