PRVA LIGA RUKOMETAŠICA

Zamećanke slavile protiv Zeline

Utorak, 04. veljače 2014. 20:02 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 17. kola: Zamet - Zelina 28:25 (15:12). Riječanke su učvrstile poziciju na vrhu

Prva liga rukometašica - 17. kolo

ZAMET - ZELINA 28:25 (15:12)

Centar Zamet. Gledatelja 150.

Suci: Josip Kuhar (Samobor) i Damir Prelčec (Zagreb). Nadzornik: Ahmed Njuhović (Zagreb)

ZAMET: Paurević, Plahinek 3, Jerčinović 1, Matičić, Gvoić, Milošević, Toto, Strukar (3 obrane), Bunić 2, Tus 1, Bukvić 2, Šegota (10 obrana), Mičijević 4, Stakorić 5 (4), Masnić 3, Gugić 7

ZELINA: Sanader (10 obrana), Ercegovac 2, Čosić, M. Žigrović, Prusina 1, Mađarac, Šandor 6, Pavlović 4, Šerić 5 (3), D. Žigrović, Puhelek, Vulić 4, Hajduk (2 obrane), Horvat, Galić 3

Sedmerci: Zamet 4 (4) Zelina 3 (3)

Isključenja: Zamet 6 minuta Zelina 4 minute.

Rukometašice Zameta slavile su u ogledu 17. kola protiv Zeline 28:25, te time potvrdile da su u dobroj formi kada je to najpotrebnije. Pobjeda protiv petoplasirane momčadi prvenstva i odvajanje na šest bodova prednosti kapital su koji se nebi trebao prosuti. Pobjeda je prikrila nedostatke kojih je bilo, no ponovno je prevladala snaga kolektiva i ogromnog timskog duha u ekipi Adrijane Prosenjak.

Sve je na Zametu počelo s dva laka pogotka Bunić i Gugić, i onda neobješnjivo stalo. Četiri zicera domaće su igračice imale za odvajanje na 3-0, Bunić i Plahinek nisu uspijevale iskoristiti prilike koje su im takoreći darovale gostujuće igračice, vidno preplašene kazališnom atmosfrom u dvorani. Tek u osmoj minuti prvi su puta, i to preko Vulić igračice Zeline konačno došle do zgoditka. Zamećanke su u prvim minutama izuzetno dobro stajale u obrani s tri visoke igračice - Toto, Gugić i Mičijević.

Dva primljena pogotka u deset minuta sugeriraju da su gošće imale čitav niz pogrešaka u napadu, kontraprekršaja uzrokovanih čeličnom obranom. Šteta je da se u tom periodu Zamećanke nisu uspjele rezultatski odvojiti, bilo bi i više od tri pogotka prednosti, koliko je stajalo na poluvremenu. Zamećanke su prvi puta do vodstva od tri pogotka viška došle kod 5-2, kada je svoj prvi od tri uspješno realizirana sedmerca u prvom dijelu kapitalizirala Stefani Stakorić. Taje vanjska igračica u prvom dijelu imala zapaženiju rolu na poziciji razigravača, u rotaciji sa 'startericom' Toto, dok su na lijevom vanjskom svoje role odrađivali Masnić i Mičijević.

Upravo je Masnićka, novopridošlo rješenje iz Zeline, dvama dalekomentim pogocima u prvom dijelu pokazala da se radi o dobrom pojačanju. Pomalo neshvatljivim potezom, nakon izvrsnih desetak minuta Masnić seli na klupu, umjesto nje ulazi Mičijević na poziciju lijevog beka dok je mjesto razigravačice prepušteno Stakorić. Smanjio se intenzitet šuta s vanjskih pozicija, ali je radila veza s Teom Bunić koja je s pivota uspjela dvaput zatresti protivničku mrežu, ali i prodati nekolicinu lopti. Osim vodstva od 5-2, Zamet je u prvom poluvremnu vodio i 8-5, i to briljatnim potezom Masnić u stilu njenog kolege iz muške seniorske reprezentacije Bićanića, bilo je i 11-8 nakon što se s druge strane izvrsno digla Anamarija Gugić te 14-11 kada je dva pogotka; jedan iz penala, jedan iz igre povezala Stakorić. Na poluvrijeme su Zamećanke mogle i s četiri pogotka viška da se Mila Toto umjesto na traženje Bunić u zadnjoj Zametovoj akciji odlučila na lijevom krilu uposliti Plahinek. Sve u svemu, dobro prvo  moglo je samo biti uvertira za drugo poluvrijeme.

Nije tako dobro krenulo. Gugić je 'prodala' prvu loptu, zabila je s druge strane Šandor svoj treći pogodak, a dvostruka kazna bila je isključenje Paurević. Krenule su Zamećanke bezidejno u nastavak, gošće su se potpuno vratile preko Ercegovac (15-14). Sve dok nije proradila Masnić, koja se uspješno 'iskrižala' s Mičijević za novo odvajanje na dva pogotka viška. Stakorić je u nastavku dobila odrješene ruke u napadu, dok je Mičijević ulazila samo u fazi obrane.

Dok je središnji dio sa spomenute tri igračice Zametove obrane funkcionirao, krilni dvojac Paurević - Jerčinović bio je kroz cijelu utakmicu razmjerno propustan, pa su gošće relativno lao, čak i u situacijama s igračicom manje stvarale višak. Šesta minuta nastavka donijela je izjednačenje (17-17) nakon novog tromog udarca Stakorić i kazne Šandor. Stakorić je preselila na klupu, a njene rupe za osamnaesti Zametov gol ekspresno 'krpa' Mičijević. Šandor petim pogotkom ponovno stvari postavlja na egal, a Masnić prolaskom preko lijevog krila iznuđuje sedmerac. Stakorić šalje vratarku Sanader u pogrešnu stranu, a Zamet ponovno vodi u igri gol-za-gol. Udarac Ercegovac Strukar je obranila, a Toto je s druge strane ponovno htjela podvaliti za Bunić, no kroz šumu ruku bilo je neuspješno. Najprije Galić s jedne pa ponovno Mičijević postavljaju na 20-19, a onda se prilikom kontre ozlijedila Plahinek, koja se nakon nezgodnog pada ipak uspjela pridići, nije se radilo o ozbiljnijoj situaciji. Konačno su se Zamećanke odvojile na dva pogotka prednosti nakon petog gola Gugić, točno na pola drugog poluvremena. Nije to dugo trajalo, pošto Vulić i Šandor nakon dvaju vezanih pogreški ponovno izjednačavaju.

Posljednjih petnaest minuta priliku na poziciji razigravačice je po uzoru na prošlo kolo u Sesvetama dobila Ella Bukvić. Zaista, njena rola ne odaje da se radi o provjerenom pivotu nakon što je ekspresno postigla pogodak za 23-21. Ponovno je bilo 'plus tri' kada je Bukvić prošla na drugog pivota, kratko odigrala 'dupli pas' sa Gugić, pa potom uposlila Mariju Tus za njen prvi zgoditak. Bila je to najljepša akcija za oči na utakmici, a ispostavit će se i akcija koja je slomila gostujuće igračice zajedno s dvije velike obrane Helene Šegote. Novu priliku za četiri pogotka razlike propustile su realizirati Bukvić i Paurević, pa je Vulić vratila na 24-22. Pet minuta prije kraja Plahinek ponovno povisuje, nakon grede Paurević i ukradene lopte zajedničkih snaga domaće obrane. Titulu igračica utakmice podjednako zaslužuju Helena Šegota, vratarka domaće momčadi, autorica obrane gostujućeg zicera kod 26-24 odnosno Kristina Plahinek, autorica dva vezana pogotka za 28-24, konačan rezultat utakmice.