Kup Hrvatske: Zamećanke u trileru slomile otpor Dugog Sela u posljednjih deset minuta

Srijeda, 12. ožujka 2014. 19:31 Napisao  Patrik Mršnik

Četvrtfinale Kupa Hrvatske: ŽRK Zamet - Dugo Selo 27:24 (15:16)

Kup Hrvatske - četvrtzavršnica

ŽRK ZAMET - DUGO SELO 27:24 (15:16)

Centar Zamet. Gledatelja 100.

Suci: Siniša Bosak i Željko Herceg (oba Varaždin). Nadzornik: Siniša Rudić (Biograd)

ŽRK ZAMET: Paurević, Plahinek 4, Jerčinović 1, Gvoić, Tabar, Milošević, Toto 1, Strukar 1, Bunić 4, Tus 1, Bukvić 3, Šegota, Mičijević 6, Stakorić 5 (4), Masnić, Gugić 1

DUGO SELO: Đurak 1, Mamić 4 (4), Čamber 6, Grebenar 4, Radovac, Galić 1, Livaić 6, Kranjec, Pavković 1, Peti 1 (1), Remenar, Horvatić, Presker

Sedmerci: ŽRK Zamet 4 (4) Dugo Selo 8 (5)

Isključenja: ŽRK Zamet 10 minuta Dugo Selo 2 minute

Rukometašice Zameta uz puno muka, turbulencija i oscilacija ostvarile su plasman na završni turnir Kupa Hrvatske. Pobjeda protiv Dugog Sela se piše, igra i način na koji su do nje došle izabranice Adrijane Prosenjak za brzi je zaborav.

Mučno je bilo gledati prvo poluvrijeme. Rukomet prepun grešaka s obje strane, nepovezanost taktike, udaraca i prilika glavno je njegovo obilježje. Jedine raspoložene bile su Mičijević i Plahinek s jedne, odnosno Livaić s druge strane. Igrala se šesta minuta kada Zamećanke nagovještaju prisutnost veće količine živaca u dobrom poluvremenu u kojem su postigle petnaest pogodaka. Masnić u kontri ne koristi zicer, loptu skida vrlo dobra Presker. Vratarka Dugog Sela u prvom je dijelu obranila pet čistih zametskih prilika za pogotke.

Prvi puta Zamećanke su na dva pogotka prednosti otišle u desetoj minuti kada Plahinek posprema za 6-4. Nije se rezultat mijenjao u korist gostujuće ekipe ni u trenucima kada je Mičijević zaradila svoje prvo isključenje. Jak i odmjeren udarac u glavu Valentine Čamber sudački par iz Varaždina okarakterizirao je kao isključenje. Štoviše, rezultat je na polovici prvog poluvremena bio 10-6 za domaću momčad. Golovima upravo Mičijević i Plahinek dogodila se najveća prednost igračica Adrijane Prosenjak.

No, već dvije minute kasnije Dugo Selo je poravnalo rezultat. Katastrofalno je tada na parketu stajala obrana Zamećanki, kroz Anamariju Gugić prolazilo se kao po autobusnom kolodvoru, a podatak da je Nikolina Strukar svoju prvu obranu upisala sa istekom 22. minute dovoljno govori o formi čuvarica domaće mreže. Iva Livaić zatvara gostujućih 4-0, ubrzo Stakorić koristi svoj prvi sedmerac, pa Mamić treći svoj, igra se ponovno gol za gol.

U završnici prvog dijela moglo se vidjeti još malo domaće napadačke brzopletosti u kombinaciji s vratarskom neučinkovitosti. U 25. minuti već je 13-13, a Prosenjak prekida crni Zametov period pozivanjem minute predaha. Da stvar u drugom poluvremenu bude delikatnija, Mičijević u 27. minuti dobiva drugi izbačaj, a Livaić dovodi gošće u minimalno vodstvo na predah. Posljednja dva udarca prvog dijela uputila je relativno bezopasna Gugić.

Drugi dio za domaću ekipu počinje istovjetno prvom. Na dva pogotka prednost (15-17) svojim šestim pogotkom postavlja Livaić, jedina koja je krenula s jednakom dozom raspoloženja je Mičijević. U napadu je i dalje svoje vrijeme trošila Stakorić, ulazila je i Milošević na desnu stranu vanjske linije kada u igri nije bilo Gugić. Prosenjak u petoj minuti nastavka prvi put na crtu uvodi Bukvić, koja izjednačava na 17-17, pridružuje se Mičijević nakon dvije vezane obrane Strukar i ponovno dovodi Zamet u vodstvo.

Rošade koje je postavila Prosenjak barem privremeno remete ravnotežu utakmice. Mičijević nakon pogotka dvaput neuspješno proigrava Bukvić, pa Čamber koristi poklon i svojim petim pogotkom održava momčad Dugog Sela na priključku. Strukar tada brani sedmerac Josipi Mamić, ali to vanjska linija opet ne korsti pa su gošće opet u vodstvu. Uslijedili su novi problemi sa isključenjem Bunić, no ponovno se Zamećanke uz promašen zicer Jerčinovićke na crti uspjevaju obraniti sve do pogotka Grebenar za 18-20.

Prvi je puta u 44. minuti Ivana Kranjec za gostujuću momčad morala odraditi dvije minute isključenja. Pogodak za priključak iz teške pozicije zabija Tus, koja je u ustaljenoj proceduri zamijenila Jerčinovićku na desnom krilu. Imale su Zamećanke priliku za izjednačenje, no kontru nisu uspjele iskoristiti Masnić i Plahinek. Uzalud je bio tada dobar napadački učinak Riječanki, trebalo je pod hitno obranu izmjestiti na red.

Kad nisu htjele vratarke, u 47. minuti Dugom Selu se na putu do pogotka ispriječila greda, pa je Tea Bunić iz nove kontre izjednačila. Zanimljivo je tada bilo gledati Zametovu klupu. Hokejaške izmjene prethodile su svakoj akciji, vanjska linija u svakom napadu izledala je drugačije. Mičijević je iznudila sedmerac kojeg je u novo domaće vodstvo pretvorila hladnokrvna Stakorić. Moglo se vodstvo i povećati da je Toto bolje reagirala u novom napadu.

Zamet je na početku 21. minute drugog dijela u terenu stajao s dvije igračice manje zbog isključenja Gugić odnosno Milošević. To nije omelo Strukar da obrani dvije ključne lopte toga dijela, odnosno Bunić da u velikom igračkom minusu zabije zicer za 22-21. Dvije obrane Nikoline Strukar bile su ključan impuls za Bunić, autoricu pogotka za kratkoročno odvajanje na dva pogotka viška.

Konačno, lakše se disalo nakon četvrtog iskorištenog sedmerca Stakorić, šest minuta prije kraja. Gošće su se počele gubiti, Mičijević je 'balićevski' asistirala za Bukvić i velikih 26-22 koje Zamećanke uz sve oscilacije jednostavno nisu mogle ispustiti. I nisu, krenula je simultanka koju je u rijetko viđenom scenariju započela vratarka Strukar. Nakon jedne obrane vidjela je da je gostujuća vratarka Presker izvan prostora i lobom zabila za plus pet s vlastitog gola.

Tri minute prije kraja iz jednog sedmerca Đurak gađa vratnicu, u sljedećem napadu novu priliku koristi Peti. Znalački, Zamećanke u posljednjim minutama čuvaju loptu i osiguravaju plasman na završni turnir.