Zlatan Hreljac je jedan od najtraženijih sugovornika uoči nastupa Rijeke u Europskoj ligi. Ne zato što obnaša dužnost člana Nadzornog odbora HNK-a Rijeka, nego zato što je direktor Rijeka sporta. Tvrtka u vlasništvu Grada Rijeke brine o održavanju stadiona na Kantridi, koji je odjednom postao sporan zbog dimenzija igrališta i cjelokupne infrastrukture koju je pomno proučila komisija UEFA-e. Po tko zna koji put od kada Rijeka igra u europskim natjecanjima otkrilo se da je igralište malo preusko. Zašto se ne može proširiti?
- Prvo bih želio naglasiti da se na igralištu na Kantridi mogu igrati utakmice HNL-a, tu nema nikakvih prepreka. UEFA propisuje širinu od 64 do 68 metara, Kantrida je široka 66 metara. Za nastupe u Ligi prvaka i Europskoj ligi UEFA preporučuje standardne mjere 105x68. Ovdje treba reći da ima igrališta na kojima se igraju utakmice Lige prvaka, a nemaju mjere koje UEFA preporučuje! Dakle, dimenzije igrališta na Kantridi nisu prepreka. Problem je u tome što se nas gleda malo drugačije, jer u klupskom nogometu nismo nogometna velesila. Jesmo velesila što se tiče reprezentacije, ali u klupskom nogometu ima puno bogatijih i uspješnijih država od naše.
Konkretan odgovor na pitanje zašto se igralište na Kantridi ne može proširiti je da stadion koriste atletičari! Ako bismo proširili igralište, ne bismo dobili standardne dimenzije atletske staze. Iako naša atletska staza ima šest pruga, ona ima svoju kategorizaciju i na njoj se mogu održavati međunarodna natjecanja. Ne mogu se održavati najveći mitinzi, europska i svjetska prvenstva, ali mogu niže rangirana natjecanja. Činjenica je da bi najprihvatljivije bilo kada bi atletičari i nogometaši imali svoje stadione, tada nitko ne bi prigovarao. Ovako jedni i drugi polažu pravo na korištenje javnog objekta u vlasništvu Grada Rijeke. Suština problema godinama je ista, samo se akteri mijenjaju, kaže Hreljac.
Kao što UEFA ne mijenja navike dok trenira strogoću na klubovima poput Rijeke?
- Njima je najvažnije da televizija ima optimalne uvjete, tražili su mjesta za dvoja reportažna kola koja rade u paru. Ne daj Bože da jedna zakažu! Njima je najvažnije kakva će biti televizijska slika! Idu toliko daleko da uvjetuju kakvi će se papiri koristiti da ne bi slučajno reflektirali i ometali prijenos! Europska i Liga prvaka je njihov proizvod, koji žele što bolje prodati.
Bio sam u Walesu kada je Rijeka gore igrala, jako me zanimalo da vidim stadione. To su standardi prema kojima je naše igralište na Krimeji pojam! Najbolje da ništa dalje ne govorim… Najlošija trava bila je ona na igralištu, okolna je bila puno bolja. Nije bilo tekuće vode, nije bilo semafora, sanitarnih čvorova… To je tako! Mi na odluke UEFA-e ne možemo utjecati.
Kad smo kod teme, koliko je sadašnja lokacija pogodna za gradnju novog stadiona? U kampanji za dobivanje MI lokacija na Rujevici predložena je zbog boljih prometnih veza?
- Gledajući standarde u svijetu, svi se novi stadioni grade izvan urbanih središta. U doba kada je stadion na Kantridi izgrađen, taj dio bio je gradska periferija. Prometnica koja ima svoje limite sigurno nije pogodna za gradnju novog stadiona. Što se kapaciteta tiče, svi su svjesni da nama ne treba veći stadion od 15.000 mjesta. Ako ćemo gledati samo infrastrukturu stadiona, sve se dade vrlo zgodno riješiti na sadašnjoj lokaciji. Ako gledamo širi prometni aspekt, onda je lokacija problematična. Politika i investitori zajedno će odlučiti koja je lokacija najbolja, ja nisam mjerodavan. Niti sam smetnja, jer sam cijeli život u sportu i svaki objekt koji se izgradi veliki je dobitak za sport. Onaj tko ulaže zna zašto to radi iako treba naglasiti da javni objekti nisu profitabilni. To je standard koji se može usporediti s javnim prijevozom.
Skuplja gradnja
- Mi imamo nesreću u Rijeci da su nam troškovi gradnje objekata zbog topografije viši za tridesetak posto u odnosu na Slavoniju. Kao što je HNK Rijeka ove sezone ima problema s pristupnom cestom stadionu, istih problema ima u stanogradnji gdje se takvi problemi ipak lakše rješavaju, kaže Hreljac.
Bazeni Kantrida obilježili su petogodišnjicu od kada su građani Rijeke dobili vrhunski sportski objekt oko kojega se često politizira?
- Mnogi gledaju na bazene čudnim očima, teško je odrediti je li boca na pola puna ili prazna. Jedini realni pokazatelj su građani koji koriste objekte, od male djece do starijih osoba. Njihov je standard visoko podignut! Imamo točne podatke, u pet godina više od milijun i tristo ljudi koristilo je bazene. Da ne kažem da je četrdesetak udruga pronašlo svoj prostor… Jednostavno, što god tko pričao, standard građana je povećan. Ja često znam reći ovako: znaju li građani koliko je stajala izgradnja kazališne zgrade u Rijeci? Ne znaju! Ali svi znaju da je zgrada namijenjena javnoj upotrebi!