NEMA MJESTA EUFORIJI

Pobjeda Rijeke protiv Intera nema uporišta u igri

Nedjelja, 10. ožujka 2013. 13:42 Napisao  I. V.

Matjaž Kek priznaje da pobjeda protiv Intera ima više veze s pristupom igrača nego s idejama novog trenera

Trener Matjaž Kek debitirao je pobjedom na klupi Rijeke, koja je protiv Intera ostvarila prvu pobjedu (2:1) u nastavku sezone. Pobjeda je podjednako važna za momčad i novog trenera. Igrači mogu malo lakše disati budući da je pritisak rastao obrnuto proporcionalno  lošim igrama i negativnim rezultatima.

Publika je u nastavku sezone počela gubiti strpljenje, pogodak Intera u 1. minuti izazvao je negativne reakcije koje nije lako (pod)nositi. Nakon pola sata igre po tribinama je počeo odjekivati pljesak čime je prije svega nagrađena borbenost umotana u povoje nekakve igre. Ljudi zapravo ne traže puno!

Svakom novom treneru najvažnije je saznati kako će igrači reagirati na promjene, a sudeći prema ponašanju igrača u prvoj utakmici ima tu nekakve kemije. U pojedinim trenucima prvog poluvremena igrači Rijeke počeli su igrati nogomet koji zaslužuje dužno poštovanje. Nije ih novi trener naučio igrati u tjedan dana.

Malo promjena u rasporedu, malo promjena u pristupu i eto razloga za zadovoljstvo. U odnosu na prethodnika Kek je gušće posložio središnjicu s četiri vezna igrača u liniji i s jednim od dvojice napadača, koji se stalno nudio veznom redu. Momčad je po vertikali većim dijelom utakmice stajala uže nego inače, što je olakšalo protok lopti pa je igra povremeno dobivala nekakav smisao. U tako plitkom rasporedu lakše je igrati obranu, koja postaje bolja kako raste broj kontakata na malom prostoru. I to je otprilike sve što je Kek promijenio na terenu.

Bitnije promjene dogodile su se u svlačionici prije početka utakmice, momčad Rijeke odavno u nekoj utakmici nije ostvarila povoljniji odnos u broju dobivenih duela. Promjena trenera očigledno je izazvala pozitivnu reakciju, ali veličanje pobjede Rijeke protiv zadnje momčadi na ljestvici nema realnog uporišta u igri.

Potencijalni drugoligaš iz Zaprešića u pojedinim razdobljima utakmice otkrio je uočljive slabosti ambicioznog riječkog prvoligaša. Kek je pošteno priznao da pobjeda protiv Intera ima više veze s pristupom igrača nego s idejama novog trenera.

Matjažu Keku pobjeda protiv Intera bila je važnija nego igračima. Prihvatiti se posla usred kriznog razdoblja uvijek je riskantno, ne bi Kek postao prvi trener Rijeke koji se brzo potrošio u negativnom nizu na koji ne može utjecati