FINALE KUPA

Rijeka na Kantridi pobijedila Dinamo

Utorak, 13. svibnja 2014. 22:09 Napisao  I. V.

Uzvratna utakmica finala: Rijeka - Dinamo 2:0. Treće Rabuzinovo Sunce obasjalo je prekrasan ambijent

Uzvratna utakmica finala Kupa

RIJEKA – DINAMO 2:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 9000

Sudac: Domagoj Ljubičić (Osijek) 7

Strijelci: 1:0 Mitrović (36), 2:0 Kvržić (81)

Žuti kartoni: Šimunić (14), Capan (20), Brezovec (39), Leovac (40), Ademi (64)

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 6,5, Mitrović 7, Lešković 6,5, Leovac 6,5, Brezovec 7, Močinić 6,5, Moises 7 (78 Zlomislić -), Kvržić 7, Jugović 7 (86 Mujanović -), Kramarić 6,5 (90 Sharbini -)

DINAMO: Ježina 5,5, Pinto 6, Šimunić 6, Capan 5,5 (46 Lima 6), Pivarić 6, Ademi 5,5, Brozović 6, Antolić 5,5, Soudani 5,5, Halilović 6, Čop 5,5

Nogometaši Rijeke osvojili su Kup nakon što su u uzvratnoj utakmici finala pobijedili Dinamo rezultatom 2:0. Treće Rabuzinovo Sunce obasjalo je prekrasan ambijent u kojemu je Rijeka razgalila srca navijača i nepristranih ljubitelja nogometa. U svim elementima igra Rijeka je bila bolja od Dinama.

Prema očekivanjima treneri Matjaž Kek i Zoran Mamić nisu iznenadili sastavima, ni postavama. Keku je bilo lakše, odabrao je provjerenu momčad koja je u Maksimiru ostvarila pobjedu i odredio sličnu taktiku kao u prvoj utakmici. Rijeci je bilo najvažnije stvoriti gusti blok u zoni udarca ispred Vargića, držati igrače Dinama na sigurnoj distanci i po mogućnosti u začetku osujetiti protok lopte.

Zoran Mamić morao je napasti, ali nije imao potrebe srljati. Kontinuirani napad kroz posjed lopte ionako je stil igre koji Dinamo godinama njeguje i usavršava. Visoko postavljeni bokovi (Pinto, Pivarić) odmah su dali do znanja da je Dinamo u Rijeku došao osvojiti Kup. Presudno različito u odnosu na prvu utakmice nije bio raspored igrača Dinama ili Rijeke, nego veća doza agresivnosti i odlučnosti u duel-igri igrača Dinama. Zbog toga igrači Rijeke nikako nisu uspijevali povezati nekoliko dodavanja više od pola sata. Strpljivo su odrađivali težački posao na svojoj polovici i čekali da se Dinamo izduši.

A onda je u 35. minuti Lešković presjekao dodavanje gostiju, Kramarić je na lijevoj strani pretrčao Capana, vratio povratnu na pet metara, Moises se zagradio i pripremio Brezovcu čistu poziciju za pogodak. Brezovčev udarac s 8 metara zapeo je u bloku. Ispostavilo se da je udarac iz kuta još bolja šansa. Brezovec je ubacio, Ježina istrčao u prazno, a Mitrović na drugoj vratnici glavom loptu skrenuo u mrežu za erupciju oduševljenja na tribinama – 1:0.

Pogodak je očekivano promijenio odnose, igrači Rijeke odjednom su postali brži i odlučniji, poremetio se raspored Dinama. U 43. minuti Kvržić je osvojio loptu u duelu s Capanom i gurnuo Kramarića ususret Ježini. Kramarića kao da je zaslijepilo Rabuzinovo Sunce na zapadnoj tribini, Ježina je instiktivno odbio loptu i održao Dinamu donekle aktivan rezultat u finalu.

Iako je riječki defenzivni blok vrlo dobro odradio posao, imao je Dinamo dvije prilike u prvom poluvremenu. U 26. minuti Šimunić je ostao sam na 15 metara od Vargića, kapetan Dinamo nije dobro zahvatio loptu koja je prošla uz lijevu vratnicu. U 45. minuti  Pivarić je ubacio s lijevog boka, Čop je zamalo bio neprecizan.

U drugom dijelu Mamić je ishitrenog Capana zamijenio Limom, ali način igre nije promijenio. Dinamo je i dalje nastavio kružiti oko riječkog bloka. Kako je vrijeme odmicalo Dinamovi igrači sve su se više trošili u lako predvidjivim pokušajima. Igrači Rijeke održavali su visoku razinu koncentracije u pokretljivoj zoni, koja se pokazala učinkovitom u europskim utakmicama.

Tek je u 72. minuti Brozović uspio pronaći pukotine u riječkoj obrani, okomiti prodor završio je udarcem iz zatvorene pozicije na desnoj strani kaznenog prostora. Nije to bila ni približno izgledna priliku kakvu je propustio Kramarić u 75. minuti. Brezovec je ubacio iz prekida, Kramarić ostao sam na daljnjoj vratnici i glavom loptu poslao ravno u Ježinu. Prekidi definitivno nisu jača strana Dinamove obrane.

U 81. minuti Jugović je prošao desnom stranom, vratio povratnu loptu. Kvržić je prizemnim udarcem zatresao mrežu za veliko slavlje.