Udruga Regionalni info-centar za mlade Rijeka – UMKI provodi programe prevencije diskriminacije i nasilja na nogometnim stadionima. Udruga je partner FAREnetwork-a i djeluje temeljem preporuka društveno odgovornih programa UEFA-e, Football Supporters Europe i Vijeća Europe. Povodom incidenta na utakmici Rijeka – Hajduka, UMKI je objavila sljedeće priopćenje:
Subotnja utakmica na Kantridi, između Rijeke i Hajduka, ponovo je ukazala na Ahilovu petu hrvatskog nogometa. Jasno je da je boljka nedovoljan rad nadležnih i odgovornih institucija. Regionalni info-centar za mlade Rijeka – UMKI od 2005. provodi programe prevencije diskriminacije u nogometu. Uz to kontinuirano uspostavljamo mrežu i koordinaciju između dionika, domaćih i međunarodnih.
U svom radu primjenjujemo dobru praksu i iskustva europskih partnera FAREnetwork- a i FSE-a (Football Supporters Europe), koji su stalni partneri UEFA-e i s kojima se u svim europskim zemljama provode programi društvene odgovornosti. Zašto odgovorni dopuštaju da Hrvatska bude iznimka, ne možemo dokučiti ni sami. Činjenica je da su nam ovakvi nemili događaji hladno otrežnjenje, trenuci kad bismo trebali zaista prionuti poslu, međusobnoj komunikaciji, implementaciji programa i naravno prije svega provođenju zakona.
UEFA uporno traži od Hrvatske da se svi ključni sudionici uključe u stvaranje uvjeta i atmosfere na stadionima kakva dolikuje civiliziranim društvima.
Odlučili smo reagirati, jer ne možemo ponuditi ono što neki očekuju, a to su instant rješenja – čarobni štapići kojima bi se preko noći smirile strasti, a onda opet predmet bio gurnut pod tepih do idućeg obračuna na tribinama, parkiralištima i tko zna kamo se sve već taj val prenese.
Od 15. do 29. listopada održava se FARE Action Week, Regionalni info-centar za mlade Rijeka - UMKI je koordinator projekta za Hrvatsku. Cilj tog akcijskog tjedna je podizanje svijesti o problemima diskriminacije i rasizma u nogometu. UMKI će u suradnji s Udrugom HNL provesti akciju na hrvatskim stadionima u 13. kolu natjecanja HNL-a.
Mediji svojim izvještavanjem o incidentima, ukazuju i na krivce i odgovorne osobe. Jednako tako izvještavanjem o pozitivnim pričama, poput Akcijskog tjedna, mediji pokazuju koliko su bitan dionik skretanja diskursa s nekolicine huligana na većinu zdravih navijača koji zaslužuju uživati u nogometu.
Sve što poduzimamo i provodimo, radimo kako bismo motivirali i druge da prestanu biti taoci kako „navijača“, tako i sportskih dužnosnika kojima nije dovoljno stalo i koji ne vide dalje od svog interesa i svog dvorišta.
Ustrajno ćemo nastaviti raditi na ostvarivanju svojih ciljeva, prvenstveno edukacijom, informiranjem i osmišljavanjem novih programa poput prvog nacionalnog Centra za poticanje društvene odgovornosti sporta koji djeluje unutar UMKI-a, surađujući s europskim partnerima, koji su taj put već prošli i čija iskustva i savjete treba shvatiti dobronamjerno, stoji u priopćenju koje potpisuju Nasrin El Gharni, dipl. politolog i Diana Batinić, dipl.uč.