Damir Mišković uskoro postaje vlasnik Rijeke.
Budući da Mišković od prvoga dana poslovanje vodi transparentno kao da je Rijeka udruga građana, a ne sportsko dioničarsko društvo, novi vlasnik javnosti će vjerojatno predočiti sve bitne stavke kupoprodajnog ugovora.
Iako nikome nije dužan javno polagati račune, Mišković će izvjesno uskoro izaći s podatkom koliko iznosi temeljni kapital kluba koji je prošle sezone osvojio titulu prvaka države.
Uoči skorašnjeg preoblikovanja Dinamo je objavio da temeljni kapital kluba iznosi 210 milijuna kuna, procjenu je obavila poznata revizorska kuća PricewaterhouseCoopers.
Zanimljivo, isto je vrijedio temeljni kapital Hajduka prije preoblikovanja iako Dinamo godišnje redovito troši i prihoduje tri do četiri puta više novca nego Hajduk.
Jasno da u temeljni kapital Dinama ne ulazi gradski stadion u Maksimiru, ali u temeljni kapital ulazi iznos desetogodišnje koncesije.
Ni stadion Rujevica ne ulazi u temeljni kapital Rijeke, ali su tu odnosi malo složeniji nego odnosi Dinama i Grada Zagreba.
Vlasnik Rujevice je tvrtka Stadion Kantrida, koju je osnovao Social Sport, pa se Mišković morao dogovoriti o preuzimanju vlasničkog prava na Rujevicu u procesu malo složenijem od kupovine kluba.
Budući da su najveći temeljni kapital svakoga kluba igrači, nameće se zanimljiva usporedba vrijednosti Rijeke i Dinama bez obzira što je Grad Rijeka vlasnik 30 posto dionica kluba.
Revizorska kuća PricewaterhouseCoopers nije u temeljni kapital Dinama uvrstila igrače iz vlastite proizvodnje nego samo igrače za koje je plaćena odšteta.
U slučaju Dinama najveća klupska vrijednost su upravo igrači (Benković, Ćorić, Moro, Olmo, Sosa, Gojak, Livaković...), koji su na ovaj ili onaj način postali vlastiti proizvod.
Konkretno, Zdravko Mamić nedavno je bez krzmanja odbio prodati mladoga Benkovića za 15 milijuna eura, ali tih 110 milijuna kuna ne ulaze u temeljni kapital kluba.
Budući da Rijeka u prvoj momčadi nema vlastitih igrača, zanimljivo će biti saznati s kolikim temeljnim kapitalom trenutno raspolaže Damir Mišković u odnosu na Zdravka Mamića, koji je prošle godine potrošio otprilike triput više novaca i ostao bez ijednog trofeja.