Nogometaši Rijeke utakmicom protiv Austrije u četvrtak počinju mini-ciklus, koji će odrediti poziciju aktualnog prvaka u prvom dijelu sezone.
Redom, Rijeka u Europskoj ligi igra protiv Austrije (19. listopada), pa onda u HNL-u protiv Osijeka (22. listopada) i Dinama (28. listopada) da bi ciklus završio drugom utakmicom protiv Austrije (2. studeni).
Što se tiče europske sezone, Rijeka mora osvojiti barem 4 boda u dvjema utakmicama protiv Austrije da bi zadržala kakve-takve šanse u borbi za drugu poziciju u skupini.
Nakon dva kola poredak u skupini (Milan 6, AEK 4, Austria 1, Rijeka 0) ukazuje da bi se Rijeka eventualnim porazom u Beču praktično oprostila od europskih snova.
U tom bi slučaju preostalo vjerovati samo u teško ostvarive teorije o osvajanju drugoga mjesta. To prije što Milan nije tako izraziti favorit protiv AEK-a, posebice u utakmici u Ateni.
Što se tiče HNL-a, Rijeka u mini-ciklusu igra protiv momčadi dvaju klubova od kojih je doživjela dva poraza na početku sezone.
Osijek je u 4. kolu bio bolji (1:0) u Gradskom vrtu, Dinamo je u 5. kolu postao prvi klub koji je pobijedio (2:0) na Rujevici.
U tim utakmicama Rijeka bi trebala pokazati da ne misli tako lako prepustiti titulu prvaka kao što se čini nakon zadnje utakmice u Puli.
Nema sumnje da Rijeka mini-ciklus počinje opterećena porazom (0:1) od Istre 1961.
Poraz u Puli neusporedivo je najveći rezultatski posrtaj u zadnje tri sezone otkada je Matjaž Kek prvi put Rijeku pozicionirao kao dostojnog protivnika momčadima klubova kakvi su Sevilla ili Feyenoord, koji ove sezone igraju u skupinama Lige prvaka.
Ni težak poraz (0:3) u polufinalu kupa od Slavena Belupa prije dvije sezone nije bio tako bolan ako se usporede parametri vrijednosti momčadi u vremenskom kontekstu.
Istra je objektivno najslabija momčad koja je pobijedila Rijeku u Kekovu mandatu!
Već u utakmici protiv Austrije u četvrtak Rijeka će vrlo izvjesno ponovo skrenuti pažnju sportske javnosti potencijalom dostojnim sasvim pristojnih utakmica u Europskoj ligi.
Koliko će Rijeka pristojno igrati u Beču ovisi o Austriji, ali kvaliteta odigranih utakmica protiv RB Salzburga, Olympiacosa, AEK-a i Milana s utakmicom odigranom protiv Istre 1961 ima poveznicu samo u istoj okosnici momčadi Rijeke.
U Puli su igrali Vešović, Elez, Župarić, Zuta, Bradarić, Mišić, Gorgon i Gavranović...
Redom aktualni prvaci ponovo su zakazali u jednoj utakmici HNL-a, bilo bi nepristojno prema Istri 1961 povezivati poraz Rijeke s nekim drugim razlozima.
Treneri često poput alkemičara tragaju za odgovorom na pitanje kako je moguće da momčad koja eliminira Red Bull Salzburg u pretkolu Lige prvaka nakon nepuna dva mjeseca može u HNL-u izgubiti utakmicu od Istre 1961.
Matjaž Kek ne može desetak godina proučavati Alkemiju kao što je činio Paulo Coelho prije nego što je napisao istoimeno remek-djelo, trener Rijeke nakon poraza u Puli nema više vremena tražiti odgovore na pitanja zašto najbolji igrači Rijeke igraju slabo protiv naslabije momčadi HNL-a.
Kekovo remek-djelo bila je prva dvostruka titula u povijesti riječkog nogometa.
Puno je trenera u povijesti nogometa željezo pretvorilo u zlato i onda mistično nestalo poput Claudija Ranierija, Roberta Di Mattea, Andréa Villas-Boasa, Franka Rijkaarda...
U nogometu se nikada nije dogodilo ništa mistično iako je evidentno da ovu momčad Rijeke i trenera više ne povezuje kemija nego alkemija.