Rijeka se vratila na vrh ljestvice pobjedom protiv Gorice na Rujevici

Nedjelja, 29. listopada 2023. 17:19 Napisao/la  SC

Rijeka  u drugom dijelu više odrađivala pobjedu nego što pokušavala privesti utakmicu ranije kraju drugim pogotkom

Strijelac: 1:0 Pašalić (7)

Žuti kartoni: Selahi, Pašalić (Rijeka), Mrzljak, Munksgaard (Gorica)

RIJEKA: Labrović, Smolčić, Dilaver, Mitrović, Goda, Selahi, Fruk (85 Banda), Janković, Pašalić (80 Hodža), Pjaca (86 Radeljić), Yansane (71 Obregon)

GORICA: Banić, Munksgaard, Maloča, Krizmanić, Štiglec, Soldo (64 Pršir), Mrzljak (83 Šroler), Vujnović (46 Ilečić), Ndockyt, Mitrović (69 Kapulica), Jurić (46 Matavž)

Rijeka se vratila na vrh ljestvice pobjedom protiv Gorice, Marco Pašalić bio je strijelac jedinog pogotka u derbiju 13. kola odigranom na Rujevici.

Rijeka se postavila očekivano agresivno na početku utakmice, kao što priliči ambicioznom domaćinu.

Svakom gostu na Rujevici važno je izdržati početnih dvadesetak minuta pritiska, Gorica nije imala šanse jer Pašalić nevjerojatno pogađa ove sezone!

U 7. minuti Pašalić je opet postigao pogodak koji spada u mala tehnička remek-djela: s 23 metra po sredini kaznenog prostora ljevicom je odmjereno poslao loptu u lijevu Banićevu stativu, ništa vratar Gorice nije mogao učiniti osim krenuti po loptu nakon što se ista od stative odbila u mrežu - 1:0.

Pogodak je rano igrače Rijeke oslobodio pritiska  kojega trpe svi favoriti,  lakoćom su načeli mrežu najbolje obrane HNL-a.

Rastrčano i rasterećno izgledali su igrači Rijeke u prvom dijelu utakmice, stalne izmjene pozicija u traženju dubine remetile su raspored u gustom posloženoj obrani Gorice, Banić je cijelo prvo poluvrijeme morao stajati na prstima, opasnost je dolazila sa svih strana.

Nije Rijeka stvorila ni jedan zicer, ali je dinamičnom igrom stvorila nekoliko vrlo izglednih situacija za pogodak, čak 7 od 10 udaraca završilo je u okvir vratiju.

Banić je postao daleko najbolji igrač gostiju nakon što je rutinski obranio nekoliko udaraca s distance (Selahi 19, Janković 41), jednom je dobro reagirao nogom (Pjaca 22), jednom se dobrano morao protegnuti (Janković 35), a jedinu (ne)priliku da se nađe u situaciji jedan na jedan s jednim igračem Rijeke upropastio je Yansene (29), kada je krenuo sam po sredini prema vrataru Gorice, ali je dozvolio Soldi da mu otme loptu na ulasku u kazneni prostor.

Gorica je uputila jedan udarac u vrata (Štiglec 23) udarcem s 25 metara, nekoliko je puta u tranziciji ostavila dojam da može biti opasna, ali u konačnici nije stvorila ni jednu polupriliku, kao što se opisuju obećavajuće situacije, a kamo li da je stvorila izglednu priliku.

U prvom poluvremenu ostavila je Gorica slabiji dojam od nekoliko objektivno slabijih momčadi (Varaždin, Lokomotiva) koje su ove sezone igrale na Rujevici, vjerojatno je zbog toga trener Dinko Jeličić promijenio dvojicu igrača nakon odmora.

Pašalić (46) je odmah na ostao u otvorenoj poziciji za udarac na lijevoj strani kaznenog prostora, počelo je kao da se ništa u drugom dijelu neće promijeniti.

Brzo je postalo uočljivo da se promijenio pristup igrača Gorice, gosti su počeli djelovati agresivnije i poduzetnije što se već u 50. minuti vidjelo na djelu: Mitrović je ostao sam na rubu kaznenog prostora zdesna, Labrović je obranio udarac bivšega igrača Rijeke.

Na kraju je ispalo da je to bila najbolja (polu)prilika gostiju do sudačke nadoknade, ni jednu izglednu priliku do 90. minute nisu stvorili gosti iako su u nastavku utakmice igrali konstruktivnije u napadu, uputili su više udaraca u ovir vratiju (3/1) od domaćina.

Rijeka je u drugom dijelu više odrađivala pobjedu nego što pokušavala privesti utakmicu ranije kraju drugim pogotkom, opet se dogodilo jedno drugo poluvrijeme u kojemu je Rijeka neobjašnjivo odustala od igre, geometrija napadačke igre iz prvoga dijela kao da se izgubila u svlačionici tijekom odmora.

Pjaca (58) je jedini sam sebi stvorio izglednu priliku za pogodak, uputio je slijeva desnom nogom prizmeno loptu kraj trojice igrača Gorice, Banić se pravodobno vratio u desni kut.

Kako je vrijeme odmicalo Željko Sopić počeo je zavarati utakmicu, gosti su izgledali sve goropadnije, kraj utakmice riječka momčad dočekala je zbijena u svom kaznenom prostoru.

Nije Gorica dominirala u drugom dijelu da bi Labrović morao strahovati kao Banić u prvom dijelu utakmice, ali je u sudačkoj nadoknadi pod pritiskom popustila koncentracija u riječkoj obrani.

U 91. minuti Radeljić je nespretno reagirao na petercu, natrčao je Matavž i napucao loptom riječki blok, lopta se odbila do Kapulice, koji je sa 7 metara loptu poslao u kut, gdje je Mitrović na gol-crti osujetio pogodak.

U idućem goričkom naletu Kapulica nije dobro reagirao na vrhu peterca nakon što je Ndockyt ubacio zdesna.