PRVOLIGAŠKI BEZDAN PRIJETI

Zagreb odnio tri boda s Kantride

Subota, 07. travnja 2012. 17:34 Napisao  I. V.

Rijeka je porazom od Zagreba istaknula kandidaturu za ispadanje iz lige, raspored i igra ne nude razloga za optimizam

RIJEKA - ZAGREB 0:1
Stadion na Kantridi. Gledatelja: 3000
Sudac: Domagoj Ljubičić 7 (Osijek)
Žuti kartoni: Čaval (37), Salčinović (50), Močinić (57), Oršulić (63), Drpić (72), Maleš (78), (90+1 Dedić), Vidaković (90+3)
Strijelac: 0:1 Štrok (36)
Rijeka: Lisjak 6, Miloš 5, Drpić 6, Čagalj 5,5, Tadejević 5, (45 Salčinović 5,5), Kreilach 6, Živulić 5,5, Močinić 5 (72 Mance -), Čaval 5,5, Palibrk 5, Sivonjić (25 Stepčić 6)
Zagreb: Vidaković 6,5, Pelaić 7, Pavlović 7, Oršulić 6,5, Štiglec 6, Maleš 6,5, Štrok 6,5, Trebotić 6 (68 Zadro -), Abdurahimi 6,5, Jurendić 6 (63 Dedić -), Medić 5,5 (71 Mitrović -)

Rijeka je porazom od Zagreba istaknula kandidaturu za ispadanje iz lige, raspored i igra ne nude razloga za optimizam. Predstoji razdoblje hoda po mukama u kojima prvoligaška sudbina Rijeke više neće ovisiti samo o mogućnostima momčadi, koja je psihološki potonula u prvoligaški bezdan.

U 36. minuti tribinama se prolomio spontani pljesak za strijelca! Hrvoje Štrok izveo je slobodni udarac s lijevog boka, oštro upućena lopta prizemno ubačena na prvu vratnicu završila je mreži nakon što je neznatno promijenila smjer - 0:1. Jedino je Štrok uspio iznuditi pljesak razočarane riječke publike, koja je cijelo prvo poluvremene opravdano negodovala zbog onoga što su pokazivali nogometaši Rijeke.

{jb_blackbox-right}Minuta šutnje za Pavličića
Uoči utakmice cijeli stadion minutom šutnje odao je počast Dubravku Pavličiću. Popularni Dudo nosio je dres Rijeke kada je trener bio Srećko Juričić, koji je vodio riječku momčad u finalu Kupa 1994. godine. Upravo ja Pavličić bio strijelac u uzvratnoj utakmici finala Kupa protiv Croatije, koja se igrala pred 15.000 gledatelja na Kantridi.{/jb_blackbox-right}

Nije čak sporno ni (ne)znanje, ljudima je teže bilo prihvatiti pristup lišen bilo kakve odgovornosti prema rezultatu utakmice i situaciji u kojoj se našao klub. Budući da je cijela momčad psihofizički zakazala, negdje se očito pogriješilo u pripremi utakmice. U igri bez pojedinačnog agažmana teško je očekivati funkcionalnost momčadi koja očigledno igra pod psihološkim pritiskom.

Nakon što je Palibrk na samom početku utakmice propustio jedinu domaću priliku, kada  je u dobroj poziciji loše primio loptu koju je uputio Sivonjić, nogometaši Zagreba polako su počeli dominirati terenom. Kako s loptom u nogama, tako i bez nje. Iako organizirana igra gostiju nije imala završnicu, logično je bilo očekivati da će riječka obrana kad-tad popustiti pod stalnim pritiskom. Najgore se dogodilo u 36. minuti, kada je Štrok pogodio mrežu. Mogli su gosti povećati rezultat i u 46. minuti, kada su dvojica stopera demonstrirali snagu i tehniku: Pavlović je skočio i spustio loptu natrčalom Oršuliću, kojemu je Lisjak obranio udarac.

Ostale polu(prilike) gostiju mogle su završiti u mreži jedino spletom okolnosti kao u 36. minuti. A domaći nogometaši samo su jednom pogodili okvir vratiju, Stepčić je u 38. minuti gađao iz mrtvog kuta više zbog statistike nego zbog  realne mogućnosti za pogodak.

{jb_blackbox-left}Izostala bakljada
Armada je počela poštovati stroge naputke o ponašanju na tribinama, pa je prvi put izostala tradicionalna bakljada u 60. minuti. Pulski prekid ostavio je traga na riječkom travnjaku i tribinama.{/jb_blackbox-left}

Skočić je već u prvom poluvremenu bio prisiljen zamijeniti dva ozlijeđena igrača (Sivonjić, Tadejević), zamjene su (Stepčić, Salčinović) trebale donijeti pomak u igri prema naprijed. Stepčić je silom-prilika zaigrao na mjestu isturenog napadača, ni bolje ni gore od svih igrača koji su se ove sezone izredali na tom mjestu. Stepčić je barem u stanju zadržati loptu i odigrati, pa su zagrebački stoperi dobili posla, a riječki igrači napadača kojemu možeš uputiti loptu u noge. Bilo je to dovoljno da se nakon desetak minuta drugog dijela kontinuirano počne igrati pred kaznenim prostorom gostiju, koji su počeli braniti stečenu prednost. Živnuli su domaći igrači, živnula je i publika. Uzalud!

U 72. minuti Skočić u napad postavlja i Mancea čime je iskoristio sav klupski napadački potencijal. Koliko ova Rijeka objektivno vrijedi u napadu pokazuje ljestvica strijelaca na kojoj uvjerljivo vodi Kreilach. U 85. minuti Kreilach se ozlijedio, Rijeka je završnicu igrala s deset igrača bez vodećeg strijelca. Rezultat se nije mogao promijeniti ni kada su Salčinović (62), Palibrk (65) i Čaval (81) pokušali nemoguće. Postići pogodak!