PRVA HNL

Rijeka pobijedila u Varaždinu preokretom u drugom dijelu

Nedjelja, 16. svibnja 2021. 17:09 Napisao/la  SC

Rijeka ostvarila mogućnost u zadnjem kolu odlučivati o europskom plasmanu iako je igra bila daleko ispod razine momčadi koja je ove sezone igrala u skupini Europske lige

Josip Drmić i Adrian Liber

Prva HNL - 35. kolo

VARAŽDIN - RIJEKA 2:3

Stadion Varteks. Bez gledatelja

Sudac: Igor Pajač (Zelina) 7

VAR sudac: Goran Gabrilo (Split)

Strijelci: 1:0 Obregon (34), 1:1 Menalo (62), 1:2 Capan (67), 1:3 Drmić (79), 2:3 Novoselec (84)

Žuti kartoni: Obregon (19), Lončar (53)

VARAŽDIN: Horkaš 5 (72 Zelenika -), Novoselec 6, Senić 6, Pellumbi 6, Peco 5,5 (69 Memija -), Elezi 5,5 (80 Boban -), Postonjski 6, Đurasek 5,5 (90+1 Benko -), Vuk 5,5 (80 Posavec -), Herrera 5,5, Obregon 6

RIJEKA: Nevistić 6, Velkovski 5 (46 Murić 6), Escoval 6, Capan 6, Tomečak 5 (46 Liber 6), Pavičić 5,5 (89 Lepinjica -), Lončar 6 (81 Mudražija -), Vukčević 5,5, Andrijašević 5,5, Menalo 6 (87 Štefulj -), Drmić 6,5

Nogometaši Rijeke pobjedom (3:2) u Varaždinu ostvarili su mogućnost u zadnjem kolu odlučivati o europskom plasmanu iako je igra bila daleko ispod razine momčadi koja je ove sezone igrala u skupini Europske lige.

Štoviše, odigrala je Rijeka u Varaždinu jedno od najslabijih prvih poluvremena ove sezone, sasvim drugačiji pristup u nastavku utakmice omogućio je preokret kojim je Rijeka ostvarila pobjedu.

Goran Tomić počeo je utakmicu očekivano u zatvorenijoj varijanti u rasporedu s trojicom stopera, ali središnji blok prema vokaciji veznih igrača nije bio defenzivan.

Velkovski je nakon dužega razdoblja zaigrao u početnoj postavi, jer je Tomić ostao bez stopera (Galović, Smolčić) dok je postavljanje Lončara i Pavičića u središnjicu obrambenog bloka predstavljalo iznenađenje s obzirom da su na klupi sjedila trojica prema vokaciji defenzivnih veznih igrača (Čerin, Lepinjica, Mudražija).

Osim njih na klupi su sjedili Murić, Galešić, Liber, Štefulj i vratar Prskalo.

Iako su Lončar i posebice Pavičić izgledali otužno izgubljeno u (među)prostoru između dvije linije, čime je Tomić izložio pritisku zadnju liniju, nije to bio glavni razlog zbog kojega je Rijeka do odmora igrala neočekivano slabo.

Energetski je Rijeka izgledala potpuno prazno, domaći su igrači lakoćom dobivali duele na cijelom terenu, momčad koja je morala pobijediti zadnjega na ljestvici u prvom dijelu nije uputila ni jedan udarac, ne prema okviru vratiju, nego prema vratima!

Odmah se vidjelo na Velkovski dugo nije igrao, stoper Rijeke na početku je dvaput nezgrapno proklizao.

Prvi put na lijevom boku bez posljedica, drugi put u 19. minuti blizu kaznenog prostora, kada je Varaždin stvorio višak.

Srećom za Rijeku, predugo je trajalo namještanje za udarac nakon što je Obregon oteo loptu Velkovskom, Herrera je na kraju odigrao Đuraseku kojemu je udarac blokirao Velkovski.

U 34. minuti u posjedu lopte dogodila se katastrofalna pogreška u visoko postavljenoj riječkoj obrani!

Capan je s desnog boka htio vratiti loptu Velkovskom, koji je na poziciji zadnjega braniča taman u tom trenutku nelogično odlučio istrčati prema centru, Obregon je pravodobno utrčao na tridesetak metara od vrata Rijeke, ostalo je za napadača Varaždina bila rutina: dotrčao je do Nevistića prije nego što je loptu mirno poslao u mrežu - 1:0.

Dobro da je Rijeka ovako slabo igrala protiv jedne od najslabijih momčadi u ligi, iole kvalitetnija momčad lakoćom bi kaznila konfuzni pristup.

Očekivano je Tomić promijenio način igre u nastavku, izvadio je dvojicu braniča (Tomečak, Velkovski), ušla su dvojica igrača (Murić, Liber) koji svaku obranu mogu iznenditi potezom.

Ostao je Tomić s trojicom stopera otraga (Vukčević, Escoval, Capan), svjesno je otvorio desni bok da bi dobio višak igrača u pripremi napada.

Rijeka je odmah počela stvarati višak, igrači su u duelima počeli izgledati kao da je utakmica počela sat vremena kasnije...

Varaždinska momčad zbila se u svoju trećinu, nije imala rješenja za okomite ulaske u zadnju trećinu, pritisak je rastao sa svakom minutom, na kraju je domaćin izgubio koncentraciju kod prekida...

U 62. minuti Pavičić je ubacio iz kuta, Menalo je ostao sam na petercu, napadač Rijeke nije morao ni skočiti da bi glavom loptu krenuo u mrežu - 1:1.

Pogodak je podignuo samopouzdanje riječkih igrača, lucidno povezana akcija u 66. minuti završila je neuspjelim Lončarovim udarcem na Andrijaševićevo dodavanje.

U 67. minuti Rijeka je povela nakon što je Pavičić izveo još jedan udarac iz kuta.

Ovog puta pogriješio je vratar Horkaš, promašio je loptu koja je u gužvi iznenadila Vuka od kojega se lopta odbila Capanu, koji je iz peterca nogom loptu poslao u mrežu - 1:2.

Nastavila je riječka momčad stvarati pritisak kroz posjed lopte, u 75. minuti Murić je prošao desnom stranom i ubacio, Drmić je na lijevoj strani kaznenog prostora mirno primio loptu i promašio vrata s 14 metara.

U 79. minuti Drmić je pokazao zašto je nekada igrao prvu Bundesligu, lakoćom je na ulasku u kazneni prostor prošao dvojicu igrača i iskosa zdesna silovitim udarcem "probio" Zeleniku, koji je zamijenio ozlijeđenog Horkaša - 1:3.

Mirnu završncu utakmice pokvarila je reakcija riječke obrane nakon prekida u 84. minuti.

Postonjski je ubacio, Vukčević nije uspio zadržati Novoselca, koji je u ravni druge vratnice u trku loptu poslao u mrežu - 2:3.

Počela je neizvjesna završnica u kojoj je Varaždince motivirala mogućnost da izbjegnu poraz, postala je domaća momčad agresivnija i stvorila dvije prilike.

U 90. minuti Obregon je pobjegao desnom stranom, odigrao je u sredinu, Escoval je uspio uklizati i skrenuti loptu nakon Bobanova udarca s 15 metera.

Nakon ubačaja iz kuta u 94. minuti, Senić je glavom loptu poslao pokraj vratnice.