SCORIA U NEMOGUĆOJ MISIJI

Otkud ideja da se Rijeka nadigrava s Dinamom?

Ponedjeljak, 18. veljače 2013. 10:43 Napisao  I. V.

Komunikacija između trenera i momčadi, pa čak i između nekih igrača (Cesarec-Benko), nije na razini klupskih ambicija

U derbiju 20. kola Dinamo je pobijedio Rijeku rezultatom 4:1 u utakmici koja je riješena nakon svega dvadesetak minuta. Priprema utakmica protiv objektivno jačih protivnika u pravilu počiva na čvrstom obrambenom bloku i visokoj koncentraciji igrača kojima je primarni zadatak u prvih dvadesetak minuta neutralizirati napade protivničke momčadi.

Takve se utakmice obično počnu igrati u vrlo plitkim formacijama s dupliranjem i/ili tripliranjem igrača koji formacijski zatvaraju bokove. Tek kada se protivnik nakon dvadesetak minuta izduši u bezuspješnim pokušajima, počinje otvaranje igre po unaprijed određenim koridorima. Ako tako može igrati Manchester United protiv Real Madrida na Santiagu Bernabeu, zašto tako nije igrala Rijeka protiv Dinama u Maksimiru?

Rijeka je u prvih dvadesetak minuta primila čak tri pogotka, a mogla je još barem toliko da su igrači Dinama u nekoliko situacija bili mirniji u završnici. Loše reakcije potpuno odsutnih stopera (Datković, Kreilach) bile su zadnje u lancu pogrešaka momčadi koja se nije ni branila, ni napadala. Drugi pogodak Dinama najbolje ilustrira nemoć obrambenog bloka Rijeke: Sammir je od središnjeg kruga igrališta na postavljenu obranu gostiju dotrčao do kaznenog prostora kao da na treningu istrčava kratke sprinteve. Ostalo je bila rutina za igrača takvog formata, mirno položena lopta za strijelca Čopa spada u opis Sammirova rada.

Pogrešno je krivicu za ovakav poraz tražiti u individualnim pogreškama braniča i veznih igrača budući da je cijela momčad djelovala izgubljeno na širokom prostoru maksimirskog travnjaka. Praktično ista momčad Rijeke, bez Alispahića i Škarabota, pobijedila je znatno jaču momčad Dinama na Kantridi u rujnu prošle godine rezultatom 3:0. Najbolji igrač Dinama bio je Sammir, koji kroz gustu riječku obranu nije uspio progurati ni jednu loptu do napadača.

Da će Rijeka i ovog proljeća imati problema s protokom lopte moglo se vidjeti u prijateljskoj utakmici protiv trećeligaša Orijenta. Budući da konstrukcije tečne igre nema ni u nacrtima postavlja se pitanje otkud treneru Elvisu Scoriji ideja da se Rijeka može nadigravati s Dinamom u Maksimiru? Rijeka ni protiv slabijih protivnika upjehe ne može graditi na kontinuiranom posjedu lopte.

Pogrešan ulazak u utakmicu protiv Dinama ukazuje da komunikacija između trenera i momčadi, pa čak i između nekih igrača (Cesarec-Benko), nije na razini klupskih ambicija. Nakon dva mjeseca zimskih priprema Scoria je pogrešno procijenio mogućnosti momčadi koja nije tako slaba kao sugerira igra protiv Dinama. Iza pogrešne taktike naziru se pukotine u momčadi koje se moraju prevazići već u utakmici protiv slabije Cibalije.