MAXtv Prva liga: Zadar s dvojicom igrača manje pobijedio europsku Rijeku

Nedjelja, 16. veljače 2014. 18:57 Napisao/la  SC

Utakmica 22. kola: Zadar - Rijeka 1:0. Rijeka je zadnjih desetak minuta igrala s dvojicom igrača više onako kako je igrala cijelu utakmicu, bez ikakve ideje!

MAXtv Prva liga – 22. kola

ZADAR – RIJEKA 1:0

Igralište u Stanovima. Gledatelja: 2500

Sudac: Damir Batinić (Osijek)

Strijelac: 1:0 Hrgović (65-11m)

Žuti kartoni: Hrgović (40), Moises (55), Šimurina (90+2)

Crveni karton: Con (70, prekršaj), Hrgović (82, drugi žuti karton)

ZADAR: Matković - Šimurina, Con, Ikić (68 Čirjak) – Viduka (61 Oršulić), Hrgović, Sarić, Bilaver - Banović, Weitzer (77 Ješe) - Ivančić

RIJEKA: Vargić - Mujanović, Knežević, Marić, Bertoša - Maleš, Močinić (76 Jugović), Moises – Kvržić (86 Leovac), Kramarić (68 Krstanović) - Benko

Nogometaši Rijeke doživjeli su poraz u prvoj utakmici ove sezone. Zadar je osvojio tri boda pogotkom iz kaznenog udarca u utakmici na kraju koje ostao bez dvojice pocrvenjelih igrača (Con, Hrgović). Rijeka ničim nije pokazala da će u nastavku sezone plijeniti pažnju dobrim nogometom. Naprotiv, uočljivo bahati pristup utakmici europske Rijeke uvjetovao je poraz kojega ni Benko nije osujetio. Najbolji strijelac lige u 82. minuti nije iskoristio kazneni udarac.

Treneri ničim nisu iznenadili. Ferdo Milin očekivano se odlučio za zbijeni središnji raspored s petoricom braniča u zadnjoj liniji po potrebi. Milina je napadačka igra zanimala u skladu s objektivnim mogućnostima, što znači da se nije previše zamarao.

Matjaž Kek odlučio je Kramarića držati daleko od vratiju, debitant Moises dobio je ulogu središnjeg razigravača ispred povučenih Močinića i Maleša. Moises definitivno nije igrač lucidnih poteza, riječkoj momčadi naočigled je nedostajao zadnji pas. No, Rijeka ima moć!

Nakon dvadesetak minuta relativno uravnotežene igre, Rijeka je počela igrati na snagu, dobivati duele i tzv. ničije lopte. U 25. i 27. minutama gledatelji su vidjeli jedina dva udarca u okvir vratiju u prvom dijelu, oba je uputio Benko. Najbolji strijelac lige dvaput je pogodio vratara Matkovića: prvi put udarcem sa 17 metara, drugi put u padu s 10 metara.

Najbolju priliku propustio je Moises u 42. minuti. Brazilac je odbijenu loptu nakon ubačaja iz kuta dočekao na lijevoj strani, nedomjerenim udarcem sa 7 metara nije pogodio ni tribinu, a kamo li zadarska vrata.

Budući da nije mogla uspostaviti tečnu igru, riječka momčad nastavila je forsirati duel-igru. Taman kada je Rijeka malo dignula ritam, u domaćem kaznenom prostoru dogodio se duel između Marića i Weitzera, koji je sudac Batinić prosudio najstrožom kaznom. Hrgović je u 65. minuti bio precizan s bijele točke – 1:0.

Težište igre u potpunosti se preselilo na domaću polovicu, gdje je Rijeka bezuspješno pokušavala stvoriti višak sve do 70. minute. Tada je sudac Batinić isforsirano pokazao crveni karton Conu zbog udaranja Benka, pa je Rijeka napokon stvorila višak.

U 82. minuti Hrgović se naslonio na Mujanovića, koji je pao u kaznenom prostoru. Sudac Batinić pokazao je na bijelu točku i drugi žuti karton Hrgoviću. Benkov udarac s bijele točke Matković je obranio.

Tijekom drugoga poluvremena Rijeka je nekoliko puta zaprijetila (Moises 57, Benko 75, Bertoša 80), ali sve su bili iznuđene poluprilike. Zadnjih desetak minuta Rijeka je igrala s dvojicom igrača više onako kako je igrala cijelu utakmicu: bez ikakve ideje!

Da je Mujanović 90. minuti iskoristio najbolju riječku priliku, bila bi to sportska nepravda.