MAXtv Prva liga: Rijeka pobijedila u Stanovima, Zadrani umalo kaznili igru punu oscilacija

Nedjelja, 04. kolovoza 2013. 19:54 Napisao/la  SC

Utakmica 4. kola: Zadar - Rijeka 1:2. Rijeka zasluženo pobijedila u Zadru iako je igrom previše oscilirala da bi utakmicu mogla mirno privesti kraju. Terkeš u 89. minuti pogodio gredu

MAXtv Prva liga - 4. kolo

ZADAR - RIJEKA 1:2

Igralište u Stanovima. Gledatelja: 2500

Sudac: Ante Vučemilović (Osijek)

Strijelci: 0:1 Lešković (29), 1:1 Ivančić (58), 1:2 Benko (76)

Žuti kartoni: Sarić (Zadar), Benko (Rijeka)

ZADAR: Gluić, Vasilj, Sarić, Ikić, Con (80 Heister), Prahić, Muić (59 Boljat), Grgurović (46 Ivančić), Jerbić, Gržan, Terkeš

RIJEKA: Vargić, Boras, Knežević, Lešković, Tomečak, Zlomislić (73 Maleš), Pokrivač, Kvržić, Mujanović (51 Močinić), Sharbini, Krstanović (56 Benko)

Nogometaši Rijeke osvojili su tri boda protiv Zadra u utakmici tijekom koje su postigli dva pogotka i previše oscilirali da bi utakmicu mirno priveli kraju. Na kraju su imali imali i sportske sreće iako su većim dijelom utakmice dominirali i zasluženo pobijedili.

Matjaž Kek u početni sastav uvrstio je čak sedam novih igrača u odnosu na utakmicu protiv Žiline. U kombinacijama za utakmicu protiv Zadra nisu bili standardni igrači Jugović, Alispahić, Brezovec, Marić, Škarabot, na klupi su sjedili Benko i Maleš.

Rijeka je vrlo odlučno počela utakmicu, zadnja linija stala je visoko i težište igre odmah se prebacilo na zadarsku polovicu. Onako kako i priliči boljoj momčadi, Rijeka je kroz pas-igru stvarala pritisak na gusti obrambeni blok domaćina. Omjer korner-udaraca 7 prema 1 u korist Rijeke najbolje oslikava odnose snaga u prvih dvadesetak minuta.

Međutim, ništa se konkretno nije dogodilo do 21. minute, kada je Sharbini rezantnim udarcem s lijeve strane pogodio prečku. Mogao je i Krstanović bolje reagirati u 13. minute, kada je u poziciji za udarac ušao u nepotrebni dribling.

Nakon dvadesetak minuta Zadrani su po sparini počeli dolaziti do zraka, počeli su se otvarati preko desnog boka i brznogog Gržana. Dvaput su opasnije ušli u kazneni prostor Rijeke prije nego što su primili pogodak čim su se malo otvorili.

U 29. minuti Pokrivač je zdesna ubacio lijevom nogom, stoper Lešković ostao je u kaznenom prostoru nakon prekida, ušao u zračni prostor ispred Muića i udarcem glavom poslao loptu u mrežu uz bliži kut - 0:1. Pogodak se dogodio taman kada je stotinjak pripadnika Armade stiglo na tribine čime je živnulo u gledalištu.

Nakon pogotka Rijeka je prihvatila način igre domaćina, koji se pokušavao nametnuti silom. Ništa se više konkretno nije događalo pred vratarima, ali je riječka momčad očigledno izgubila mirnoću i čvrstoću s početka utakmice.

Teško je proniknuti što se događalo u  glavama igrača Rijeke u prvih dvadesetak minuta druga dijela. Niti su napadali, niti su se branili! Zadrani su lakoćom počeli dobivati  tzv. ničije lopte i stvarati kontinuirani pritisak, otprilike isto kao Rijeka na početku prvog dijela. Težište igre prebacilo se u prostor ispred Vargića i kao što obično biva, koncentracija u obrani je popustila.

U 58. minuti Ivančić je spretno dočekao loptu na 14 metara od Vargića i efektnim udarcem pogodio lijevi kut - 1:1. U euforičnom naletu Zadrani su stvorili još dvije prilike za dvije minute: u 61. minuti Ikić je udarcem glave loptu poslao prema lijevom kutu, Vargić se morao dobro istegnuti u zraku. U 63. minuti Gržan je promašio loptu u obećavajućoj poziciji za udarac.

Tek nakon primljenog pogotka Rijeka je ponovo počela igrati nogomet kakav dolikuje razlici u kvaliteti između dvije momčadi. Ponovo su gosti zauzeli čvrsti stav u sredini i Zadrani su vrlo brzo ponovo završili u bloku na svojoj polovici. Konačno se nešto konkretno počelo događati pred vratarom Gluićem.

U 71. minuti Kvržić je ubacio zdesna, Benko je iz mrtvog kuta naciljao Gluića. U 73. minuti Sharbini je propustio priliku utakmice. Benko se otvorio na lijevoj strani kaznenog prostora, iz okreta ubacio prizmeno u sredinu, Sharbini istrčao pred Gluića i s 5 metara promašio vrata. Bile su to najave pogotka u 76. minuti.

U 76. minuti Kvržić je iskoristio Ikićevu lakomislenost, iskrao se domaćem stoperu na korner-liniji, oteo i proslijedio loptu u sredinu, Gluić nije uspio presjeći dodavanje, pa se lopta lagano dokotrljala do Benka koji zakucava za vodstvo - 1:2.

Povratka za Zadar više nije bilo! Riječka momčad nije  reagirala samodopadno kao nakon prvog vodstva, pa su Zadrani do kraja utakmice morali patiti. Odigrali su Riječani nekoliko akcija koje su mogle konretnije završiti da je bilo mirnoće u završnici. U 85. minuti Kvržić je silovitim udarcem zatresao gredu iznad Gluićeve glave.

I onda se opet dogodio black-out u zadnjoj liniji riječke obrane. U 89. minuti riječki braniči olako su shvatili zadarski napad na kraju kojega je Terkeš ostao sam na 4 metra od Vargića. Uslijedio je neometani udarac glavom po kojemu je lopta udarila u gredu!