MAXtv Prva liga: Rijeka osvojila tri boda u Osijeku, Vedran Jugović odlučio pobjednika

Subota, 13. rujna 2014. 17:56 Napisao/la  SC

Utakmica 8. kola: Osijek - Rijeka 0:1. Momčad poput Osijeka protiv ovakve Rijeke pogodak može postići samo slučajno, upravo onako kako je to mogao učiniti Josip Barišić u 65. minuti

MAXtv Prva liga - 8. kolo

OSIJEK - RIJEKA 0:1

Stadiona Gradski vrt. Gledatelja: 2500

Sudac: Mario Zebec (Varaždin)

Strijelac: 0:1 Jugović (19)

Žuti kartoni: Lešković (43), Jonjić (56), Bertoša (73), Krstanović (74)

OSIJEK: Mikulić 6,5, Škorić 5,5, Jonjić 5,5,  Novaković 6, B. Barišić 5,5, Kurtović 5,5, Mišić 5,5, Šorša 5,5, Mešanović 5, J. Barišić 5 (83 Glavaš -), Baraban 5 (63 Jamak)

RIJEKA: Vargić -, Vešović 6, Samardžić 6, Lešković 5,5, Bertoša 6, Jajalo 6,5, Cvijanović 6, Jugović 6,5, Kvržić 6 (59 Zlomislić -), Kramarić 5 (82 Lima -), Krstanović 5 (90+3 Ivančić -)

Nogometaši Rijeke osvojili su bodove u Gradskom vrtu načinom koji se obično naziva rutina. U nezanimljivoj utakmici bez pretjeranog natjecateljskog naboja, razlika u kvaliteti između dvije momčadi bila je prevelika da bi Osijek mogao računati na bodove. Dovoljno je skrenuti dužnu pažnju da su za momčad Rijeke u Osijeku debitirala trojica igrača: jedan (Vešović) je došao iz Torina i crnogorski je reprezentativac, drugi (Lima) je došao iz Dinama i nekadašnji je mladi portugalski reprezentativac. Treći (Ivančić) je stigao iz Zadra s tek naznačenim potencijalom budućeg prvotimca Rijeke. U takvoj konstalaciji snaga izostanci nositelja kvalitete riječke igre (Tomečak, Leovac, Moises) nisu se ni mogli presudno osjetiti.

Momčad Rijeke odmah je zauzela stav favorita i preuzela kontrolu igre kroz posjed lopte (62% - 38%  do odmora). Takav je riječki stav očekivao osječki trener Tomislav Rukavina, koji je  svoju momčad zbijeno posložio u zoni udarca ispred vratara Mikulića. Ne može se reći da je Rukavina htio igrati nogomet bez napadačkih ambicija, otvorila se nekoliko puta osječka momčad u povezanim akcijama bez konkretne završnice. Uzalud taktička  promišljanja, Rijeka je brzo pokazala koliko je ubojita u završnici. Tamo gdje počinje igračka kvaliteta, završava trenerska taktika.

U 19. minuti Jajalo je okomitim prodorom probio osječki obrambeni blok i loptu gurnuo utrčalom Jugoviću, koji se po rubu kaznenog prostora u trku oslobodio Jonjića i onda snažnim udarcem s 14 metara uputio loptu u desni kut - 0:1. Efektni pogodak novi kapetan riječke momčadi nije htio slaviti u utakmici protiv kluba iz kojega je došao u Rijeku.

Ništa se drugo konkretno nije dogodilo pred obojicom vratara, dojam je da je Rijeka od 19. minute u laganom ritmu počela odrađivati pobjedu uoči početka tjedna u kojemu igraju protiv Standarda u Liegeu i Dinama na Kantridi. Pred kraj poluvremena Osječani su čak stekli terensku nadmoć, ali riječka je obrana bez posebnoga napora  otklonila svaku pomisao da bi Osijek mogao postići pogodak.

U drugom dijelu igrao se isto tako dosadan nogomet u usporenom ritmu.  U 65. minuti Lešković je ispred Vargića nespretno pokušao loptu primiriti na prsima, lopta se idealno odbila Josipu Barišiću, koji s 5 metara nije uspio pogoditi mrežu. Bila je to jedina osječka priliku u kojoj se ogledala razlika u pojedinačnoj kvaliteti, takve prilike napadači Rijeke rutinski realiziraju.

U 68. minuti sudac Zebec isključio je trenera Rijeke Matjaža Keka zbog prigovora, koji se u mirnoj utakmici ni po čemu se nije mogao naslutiti.   Bila su to dva najuzbudljivija trenutka u utakmici tijekom koje dvojica napadača Rijeke (Krstanović, Kramarić) kao da nisu ni nastupili. A to sve govori o širini kadra Rijeke kojoj momčadi poput Osijeka pogodak mogu postići jedino slučajno. Upravo onako kako je to mogao učiniti Josip Barišić.