Petak, 29. ožujka 2013. 20:57 Napisao  I. V.

Utakmica 25. kola: Rijeka - Slaven Belupo (Benko 37', Benko 82'/ Novinić 90')

Strijelci: 1:0 Benko (37), 2:0 Benko (82), 2:1 Novinić (90)

Žuti kartoni: Herent (27), Benko (62), Barić (62), Mance (90+2)

RIJEKA: Mance 6,5, Mierzejewski 6,5, Knežević 6,5, Marić 6,5, Škarabot 6,5 (79 Neretljak -) , Kreilach 6, Brezovec 6,5, Jugović 6,5, Alispahić 6,5 (70 Mujanović -), Cesarec 6, Benko 7,5 (83 Čulina -)

SLAVEN BELUPO: Rodić 7, Barić 5, Pranjić 5, Bubnjić 5,5, Maras 5,5, Jugović 5, Brlek 5 (41 Geng 5), Glavica 5,5, Herent 5 (61 Rak 5), Delić 5,5, Jelavić 5 (79 Novinić -)

Nogometaši Rijeke ostvarili su pobjedu protiv Slaven Belupa i nastavili pozitivan niz rezultata. Posebno je važno da Rijeka naočigled raste u igri kojoj su ovog puta nedostajali pogoci da dojam i zadovoljstvo bude potpuno.

Dobra i moćna Rijeka preplavila je igralište u prvom dijelu. Plitki raspored u svim koridorima, stalni pritisak na zadnju liniju, brza izmjena lopte i prostora, ulasci igrača iz drugog plana, precizan završni pas (Alispahić)... svi su se elementi osmišljene igre mogli pronaći u nastupu kojim je momčad Rijeke pokazala uočljivi napredak u odnosu na prethodne utakmice. Daleko od savršenstva, ali sve bliže svemu bitnom što nogomet čini zanimljivom igrom. Iznad svega ova momčad Rijeka u svakom dodiru lopte izgleda znatno odlučnije nego u većem dijelu prvenstva iako je sastavljena pretežito od istih igrača.

Slaven Belupo opasno je živio u prvom dijelu, razlika od samo jednog pogotka nije bila realni odraz snaga. U 37. minuti pritisak na zadnju liniju izrodio je pogrešku gostujućih braniča, Benko je s vrha kaznenog prostora krenuo prema Rodiću i mirno poentirao - 1:0.

Da je bilo  mirnoće u 30. i 36. minutama Benko i Cesarec mogli su riješiti utakmicu. Oba puta umješna zadnja dodavanja potpisuje Alispahić, oba puta napadači Rijeke izašli su sami pred vratara Rodića i oba su puta reagirali nedovoljno prisebno u završnicama izrađenih akcija kakve odavno nisu viđene u igri na postavljenu obranu.

A da je bilo malo više sreće jedna od brojnih poluprilika mogla je završiti pogotkom: Benko (4), Alispahić (10, 44), Cesarec (20, 36, 45)... Za opisivanje svake akcije trebalo bi potrošiti više vremena nego što je gostujuća momčad kontrolirala igru kroz posjed lopte.

Treba spomenuti 11. minutu, ulazak Glavice, prizeman udarac i Manceovu obranu. Tek toliko da se zna da su gosti bili prisutni.

Rezultat je i dalje nalagao oprez, pa je Rijeka početkom drugoga dijela drugi pogodak počela tražiti širom otvorenih očiju u defenzivi. U igri bez nepotrebnog rizika pritisak nije jenjavao. Mimo običaja više su se po travi previjali obrambeni igrači gostiju nego napadači domaćih, što dovoljno govori o pristupu Rijeke. U nekoliko kraćih razdoblja Rijeka je počela kalkulirati, prepustivši loptu gostima.

Nakon što je Cesarec (60) glavom promašio s 5 metara na Jugovićev ubačaj, a Mujanović (76) promašio vrata kada je na kraju kontre dotrčao sam do Rodića, činilo se da neće biti mira do kraja utakmice.

A onda je u 82. minuti  Mierzejewski ubacio s desnog boka, Pranjić je okrznuo glavom loptu taman po mjeri Benka, koji je sa 7 metara udarcem iz prve ljevicom pogodio suprotni kut - 2:0. Da se u nogometu bonus bodovi dijele prema zaslugama, Rijeka bi  zaslužila više od tri boda.

Šteta da je u 89. popustila koncentracija, kao da jedina prilika (Glavica 50, Mance brani) gostiju nije bila dovoljno upozorenje.  Neretljak je bio neoprezan, gosti su dobili loptu koja je u povezanoj izmjeni došla do Novinića, koji je iz blizine ublažio poraz - 2:1.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Cesarec ponovo nije imao dovoljno snage svladati Rodića, pa konačni rezultat za goste izgleda daleko povoljnije nego što su oni izgledali na terenu.