Rijeka doživjela prvi poraz pogotkom u 93.

Nedjelja, 06. listopada 2013. 18:43 Napisao/la  SC

Utakmica 12. kola: Dinamo - Rijeka 1:0. Soudani strijelac jedinog pogotka

Strijelac: 1:0 Soudani (90+3)

Žuti kartoni: Močinić (27), Bertoša (39), Pivarić (47), Ademi (53), Datković (70)

DINAMO: Zelenika, Pinto, Šimunić, Addy, Pivarić, Ademi, Brozović (89 Pamić), Husejinović (64 Halilović), Soudani, Fernandes, Čop (74 Beqiraj)

RIJEKA: Vargić, Boras, Datković, Marić, Bertoša (80 Alispahić), Maleš, Močinić, Brezovec (57 Kvržić), Mujanović, Kramarić (47 Krstanović), Benko

Nogometaši Rijeke doživjeli su prvi poraz u prvenstvu ove sezone, u derbiju 12. kola Dinamo je pobijedio rezultatom 1:0 pogotkom Soudanija u posljednjoj minuti utakmice.

U 93. minuti Pamić je izveo slobodni udarac s desnog boka, ubacio oštro na visinu peterca, Soudani se u trku izvukao iz buketa igrača, Vargić je ostao na crti, pa je napadač Dinama bez poteškoća skrenuo loptu u mrežu na 4 metra od gola!

Treba naglasiti da je prema prikazanom Dinamo potpuno zasluženo pobijedio, ali nedopustivom lakoćom za utakmice takve razine. Reakcija momčadi Rijeke u trenucima kada se utakmica trebala samo odgovorno odraditi upućuje da crne rupe u igri bijelih imaju isto ishodište.   Nije Rijeka odigrala bogzna kako, umor i ozlijede očigledno čine svoje. I poraz se jednom morao dogoditi, ali ovako ne gube momčadi koje misle ozbiljno.

Trener Rijeke Matjaž Kek odlučio se za dvije promjene u odnosu na utakmicu protiv Betisa. Utakmicu su počeli Kramarić i Mujanović umjesto Krstanovića i Kvržića. Dvije preostale promjene uvjetovane su ozljedama: Datković je igrao umjesto Kneževića, Boras umjesto Tomečaka.

Kek je odmah dao do znanja da će Dinamo morati pronaći put kroz gustu riječku obranu ako želi postići pogodak. Rijeka je stajala izrazito defanzivno, pa se Dinamov posjed lopte popeo do 70 posto. Međutim, većinu vremena provedenog s loptom u nogama, igrači Dinama potrošili su u uzaludnim pokušajima da se probiju kroz zbijenu riječku zonu.

U rasporedu i pristupu, koji se nepopularno naziva "bunker", Rijeka je relativno lako odolijevala pokušajima domaćih napada. Dinamovi igrači središnji blok nisu probili ni jednom, u prvom dijelu povremene opasnosti za riječku obranu dolazile su s bokova. Posebice s desnog boka po kojemu je Soudani nekoliko puta uspio stvoriti višak.

U 32. minuti Soudani je pobjegao Malešu po desnoj strani, ubacio prizmeno, lopta se odbila od Marića točno na noge natrčalom Ademiju, koji s 10 metara loptu šalje ravno u Vargića. Bila je to jedina izrazita prilika Dinama u prvom dijelu.

Pivarićev ubačaj (26) slijeva i Soudanijev (29) neprecizni udarac s 15 metara više spadaju u pokušaje nego u prilike.

Rijeka u prvom dijelu nije došla niti u situaciju da zaprijeti vrataru Dinamu.

Zato je odmah na početku drugog dijela Rijeka vrlo ozbiljno zaprijetila. Umjesto Kramarića u igru je ušao  Krstanović, koji je u 49. minuti uspio po lijevoj strani ući u kazneni prostor i prizmenim udarcem natjerao Zeleniku na prvu intervenciju.

Krstanovićev pokušaj  kao da je navjestio drugačiji, otvoreniji pristup Rijeke. Utakmica se malo otvorila i postala zanimljivija, na objema stranama igrališta počelo se nešto događati. Očekivano, Dinamo je i dalje iskazivao više inicijative, Husejinović je dvaput (52, 56) ušao u čiste pozicije za udarce. Oba puta Vargić je iskazao zavidnu razinu forme.

Počelo je razdoblje u kojemu se utakmica lomila, Dinamo je pojačao pritisak. U 68. minuti Fernandes je najviše skočio i glavom pogodio gredu,  u 71. minuti nije trebao skočiti da udarcem glave zamalo pogodi cilj.

U 77. minuti  Beqiraj je glavom skrenuo loptu, koju je visoko u zraku Vargić bravoruzno skrenuo u korner. Minutu kasnije Soudani je sam ostao na udarcu sa 7 metara, loptu je visoko poslao preko gola.

U samoj završnici Dinamo kao da se malo izdušio, Rijeka je dvaput ušla u pozicije koja su slutile da bi mogla naplatiti Dinamove promašaje.

U 83. minuti Benko je ostao sam na 15 metara, ali mu je lopta došla na slabiju desnu nogu kojom je loptu poslao visoko preko gola. U 90. minuti Zelenika je u istrčavanju bio malo brži od Krstanovića kojega je izvanredno proigrao Močinić.

I kada se ušlo u sudačku nadoknadu, koju je trebalo samo rutinski privesti kraju, dogodila se početnička pogreška zbog koje je Rijeka prvi put ove sezone ostala bez bodova.