MAXTV PRVA LIGA

Rijeka jeftino prodala dva boda

Srijeda, 26. veljače 2014. 18:40 Napisao  I. V.

Utakmica 21. kola: Rijeka - Dinamo 2:2. Alen Halilović s dva gola vratio je Dinamo u život

MAXtv Prva liga - 21. kolo

RIJEKA - DINAMO 2:2

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 7.500

Sudac: Zlatko Šimčić (Koprivnica) 6

Strijelci: 1:0 Sharbini (13), 2:0 Kramarić (55-11m), 2:1 Halilović (63), 2:2 Halilović (65)

Žuti kartoni: Sharbini (13), Jugović (34), Ademi (35), Sharbini (55), Mujanović (71), Čop (85)

RIJEKA: Vargić 6,5, Mujanović 6, Knežević 5,5, Marić 5,5, Bertoša 6, Maleš 6, Močinić 6 (81 Alispahić -), Moises 7, Jugović 6 (70 Brezovec -), Sharbini 6,5, Kramarić 6,5 (77 Krstanović -)

DINAMO: Ježina 6, Leko 6, Addy - (9 Šimunović 6), Šimunić 6, Lima 6 (84 Pamić -), Ademi 6,5, Antolić 6, Halilović 7,5, Fernandes 7 - Cleyton 5,5 (40 Brozović 6,5), Čop 6

Alen Halilović za samo dvije minute uspio je poništiti sve dobro što je riječka momčad uradilla u prvih sat vremena. Dvama pogocima mladog Halilovića momčad Dinama osvojiila je bod u zaostaloj utakmici 21. kola i održala isti razmak s Rijekom.

U 13. minuti Sharbini je na desnoj strani kaznenog prostora posjeo lažnjacima Limu na travnjak i otvorio poziciju za udarac iz mrtvog kuta. Lopta je okrznula Šimunića i prevarila Ježinu - 1:0. Podsjetio je Sharbini na zvjezdane trenutke karijere, potezom za pamćenje Rijeka je povela u jeku tipično domaćinske početne dominacije. Utakmica je na samom  početku dobila konkretniji smisao, rani pogodak odredio je načine igre obiju momčadi.

Riječka momčad ušla je u utakmicu u europskom stilu: plitko i agresivno! Suženi prostor za pojedinačne poteze bolje je koristila domaća momčad, koja je imala dvojicu (Sharbini, Kramarić) vrlo raspoloženih majstora igre na malom prostoru.  Presudan element zanimljive i dinamične utakmice ipak nije bilo znanje nego pristup.

Poznato je da Dinamo ima moć kojoj se u HNL-u malo koja momčadi može suprotstaviti. Rijeka svakako može, kada je momčad u vrhunskom tonusu, koji je u utakmici protiv Dinama sat vremena prevladavao u obama smjerovima igre. U posljednjih pola sata Rijeka je izgubila moć i dva boda!

Ako se Dinamova igra u prvom dijelu svede na konkretan učinak, onda je najbliži pogotku bio Leko (16) udarac kojega je zapeo u riječkom bloku. Najbolju šansu za pogodak modri su zapravo propustili u sudačkoj nadoknadi, kada su od suca tražili da duel Marića i Fernandesa procjeni najstrožom kaznom. Bilo bi to ipak malo prestrogo u duhu igre koja je obilovala čvrstim duelima.

Rijeka se nakon pogotka očekivano primirila u gustom bloku na svojoj polovici, gdje igrači Dinama  nisu uspjeli stvoriti višak ili pronaći slobodan prostor. To je svakako najvažniji razlog zbog kojega je trener Mamić već u 40. minuti iz igre izvukao Cleytona. Za razliku od riječkog Brazilca Moisesa, Cleytonu nije odgovarala riječka duel-igra.

Dojam je da je Rijeka u prvom dijelu bila bolja za jedan pogodak u sudačkoj nadoknadi je mogao promijeniti Močinić. Pogriješila je zadnja linija Dinama, Močinić je iz drugog plana sam krenuo prema Ježini i onda izgubio korak i loptu u odsutnom trenutku. Takve prilike ne događaju se dvaput u utakmicama protiv Dinama.

U 54. minuti Rijeka se oslobodila početnog pritiska Dinama i u prvom ozbiljnom ulasku u kazneni prostor povećala vodstvo. Ademi je nespretno naletio na Moisesa, Brazilac je pao, a sudac Šimčić pokazao na bijelu točku. Kramarić je staloženo loptu plasirao u lijevi kut - 2:0. A onda  se ničim izazvan dogodio raspad riječkog sistema!

Dinamo se otvorio i brzo vratio rezultatsku neizvjesnost. U 63. minuti Čop i Halilović izmijenili su loptu po sredini kaznenog prostora. Razmaknuli su se riečki stoperi, Halilović je sam izašao rub kaznenog prostora i pogodio desni kut - 2:1.

Dvije minute kasnije Halilović se zavukao iza leđa riječke obrane, Fernandes je pravodobno gurnuo loptu u prazni prosto, a Halilović iz  prve pogodio suprotni kut - 2:2! Šokantne minute za riječku momčad umalo su kažnjene trećim pogotkom.

U 68. minuti Lima je u izmjeni lopte izašao sam pred Vargića, koji je jedva skrenuo loptu. Do 63. minute Dinamo nije uputio ni jedan izravni udarac u okvir vratiju, u 68. minuti Dinamo je mogao voditi 3:2!

Do kraja utakmice Dinamo je diktirao ritam, ali više nije stvorio ni jednu priliku. Rijeka je kraj utakmice dočekala zbijena na svojoj polovici, strah od poraza zatomio je osjećaj da Rijeka jeftino prodala dva boda.