Rijeka pobijedila, Christensen razveselio goste

Utorak, 15. ožujka 2016. 19:53 Napisao  Patrik Mršnik

Prva utakmica polufinala: Rijeka - Slaven Belupo 2:1

Hrvatski nogometni kup - prvi susret polufinala

Strijelci: 1:0 Bezjak (10) 2:0 Matei (15) 2:1 Christensen (71)

Žuti kartoni: Musa (31), Delić (90+1)

RIJEKA: Vargić 6 - Ristovski 6, Samardžić 6, Mitrović 6, Bertoša 6 - Maleš 6, Bradarić 6 - Tomasov 6 (85 Balaj -), Gavranović 6 (63 Močinić 6), Matei 7 (68 Roshi -) - Bezjak 6,5

SLAVEN BELUPO: Rozman 6 - Barić 5 (46 Purić 6), Musa 6, Edson 6, Štiglec 6 - Christensen 6.5 (88 Gregurina -), Paracki 5,5, Jambor 6 - Ozobić 5, Delić 5,5, Križman 5 (61 Savić 6)

Prvi puta nakon 577 dana nogometaši Rijeke slave pobjedu protiv Slaven Belupa. U prethodnih šest ogleda upisani su samo neodlučeni ishodi, a sastav Matjaža Keka ovoga je puta slavio rezultatom 2:1 u prvoj polufinalnoj utakmici Kupa. Učinjen je veliki korak prema finalu koje će se u svibnju odigrati u Osijeku, ali i gosti mogu biti zadovoljni zbog postignutog gola u gostima pa će se o finalistu odlučivati u koprivničkom uzvratu, petoga dana travnja.

Mateiju ovacije, Križmanu zvižduci
Svojom je partijom ovoga utorka Florentin Matei zaslužio titulu igrača utakmice. Znao je to honorirati cijeli stadion na Rujevici pa je Rumunja po izlasku s terena u 68. minuti u svlačionicu ispratio uz 'standing ovation'. Nekoliko minuta ranije, bivši igrač Rijeke Sandi Križman (81 nastup za klub) dobio je na svoj račun salvu zvižduka.

Rijeka je zapravo sve riješila već u prvih četvrt sata nogometne igre. Ostalo, barem što se prvog poluvremena tiče, nije ni ponudilo više materijala za uživanje oko četiri i pol tisuće navijača na zamjenskom stadionu riječkog prvoligaša.

Izabranici Matjaža Keka na pravi su način iskoristili početnu uspavanost u redovima gostiju i s dva brza pogotka učinili veliki posao uoči koprivničkog uzvrata početkom travnja.

U desetoj je minuti gostujući vratar Rozman prvi puta morao po loptu u mrežu. Ristovski je najprije poslao dugu loptu na lijevu stranu za rumunjskog internacionalca Mateija. Ovaj pak odigrava dupli pas s Marijom Gavranovićem.

Matei potom s vrha peterca ubacuje u sredinu gdje su u stanju pripravnosti bili Marin Tomasov  i strijelac Roman Bezjak. Ovosezonskom najboljem strijelcu Rijeke nije bio problem matirati svog sunarodnjaka na vratima gostiju - 1:0.

Već pet minuta kasnije ponovo se slavilo. Ovog je puta Bezjak zamijenio Ristovskog u ulozi onog igrača koji loptu šalje na lijevu stranu, a promijenio se i rasplet akcije za pogodak. Matei nije dodavao Gavranoviću nego je sve odradio sam. Prošao je nes(p)retnog Parackog i onda silovitim udarcem iz blizine proparao Rozmanovu mrežu za 2:0.

Momčad koja je ove godine Rijeci uzela čak šest bodova u nacionalnom prvenstvu (tri remija) bila je neprepoznatljiva na terenu u prvih pola sata. Tek kasnije, kada je utakmica ušla u mirnije vode, podigli su ritam gosti, ali bilježe se tek dvije poluprilike kakvih je Rijeka na drugoj strani imala prilikom svakog prelaska centra.

U 27. minuti Edson je s tridesetak metara samo zagrijao rukavice Ivana Vargića, a u 44. minuti Jambor puca preko gola iz koliko-toliko izrađene akcije.

Već na poluvremenu morao je mijenjati koprivnički strateg, Gordana Barića odmijenio je Vedranom Purićem. Za to je vrijeme nekoliko domaćih igrača s klupe bilo na zagrijavanju, a na prvu opasnost pred vratima Slaven Belupa trebalo je malo pričekati.

U 53. minuti Gavranović bježi po lijevoj strani, potom traži Tomasova, ali ga ne pronalazi. u srcu Rozmanova peterca. Pet minuta kasnije krenula je akcija s desne strane.

Ristovski vanjskim dijelom kopačke šalje za Tomasova koji ubacuje oštro na rub kaznenog prostora. Gavranović lijepo propušta za Bradarića, a riječki središnji veznjak puca poluvisoko, ali nedovoljno precizno.

U 65. minuti iz daljine je probao i tek s klupe aktivirani Močinić, no lopta je (ponovo na dodavanje Tomasova) otišla preko gola.

Unatoč svim tim pokušajima Rijeke, gosti su u 71. minuti ostvarili barem jedan od svojih prvotnih ciljeva zabivši pogodak u gostima. Akciju je pokrenuo strijelac Christensen s polovice igrališta.

Danski je veznjak na desnoj strani dodao za usamljenog Purića i krenuo prema golu. Purićev je ubačaj odsjeo točno na glavi Christensena koji je prethodno uspio izmaknuti kontroli obojice riječkih stopera pa se lopta zakoprcala u mreži Vargića - 2:1.

Izlascima Gavranovića i Mateija gosti su stigli do zraka, a Rijeka više nije bila konkretna na onaj isti način s početka prvog poluvremena. Gosti su uspostavili ravnotežu do ulaska u samu završnicu susreta, njihove su partiture s loptom u posjedu trajale sve dulje, postignut pogodak do kraja ih je rasteretio.

Ipak, nove veće opasnosti po domaći gol do kraja ogleda nije bilo, ali je moglo biti po gostujući.

Ubačaj Roshija iz 80. minute s desne strane bio je dobar, ali u petercu nije bilo nikoga od riječkih napadača.

U samoj je završnici treći pogodak mogao postići Bekim Balaj. Makedonski je napadač uputio je nezgodan udarac, Rozman je loptu skrenuo u gredu.