EUROPSKA LIGA

Rijeka izbacila Žilinu, dramatična završnica

Četvrtak, 08. kolovoza 2013. 17:17 Napisao/la  SC

Uzrvatna utakmica 3. pretkola: Žilina - Rijeka 1:1.  Nikola Pokrivač doveo Rijeku u vodstvo u 50. minuti

Europska liga, uzvratna utakmica 3. pretkola (prva utakmica 1:2)

ŽILINA – RIJEKA 1:1

Stadion MRK Žilina. Gledatelja 7000

Sudac: Antonio Damato (Italija)

Strijelci: 0:1 Pokrivač (50), 1:1 Mihalik (89)

Žuti kartoni: Knežević (23), Škarabot (73), Nunes (88)

Crveni karton: Knežević (89, drugi žuti zbog prigovora)

ŽILINA: Dubravka, Mabouka, Vavro,  Akakpo, Hučko (81 Nunes), Pečovsky,  Paur (66 Bello), Škvarka, Mihalik, Pich (66 Jelić), Majtan

RIJEKA: Vargić, Tomečak, Knežević, Marić, Škarabot, Maleš, Pokrivač, Alispahić (77 Močinić), Jugović (20 Kvržić), Sharbini (60 Zlomislić), Benko

Nogometaši Rijeke plasirali su se u play-off Europske lige nakon što su uzvratnoj utakmici 3. pretkola odigrali neodlučeno protiv Žiline. U utakmici koja je na kraju izmaknula riječkoj kontroli, obje momčadi odigrale su izrazito slabo.

Možda je trener Matjaž Kek stvarno mislio napasti Žilinu, ali u načinu igre Rijeke nije bilo ni naznake napadačke igre. U utakmici protiv očigledno limitirane momčadi Žiline izostala je elementarna agresivnost na sredini terena. Igrači Rijeke daleko su stajali od protivničkih igrača, koji su u laganom ritmu održavali premoć u posjedu lopte praktično tijekom cijele utakmice.

Obje momčadi držale su se liječničkih uputstava da se trčanje po temperaturi od 37 stupnjeva ne preporuča osobama koje imaju bilo kakvih poteškoća. Posebice su oprezni bili igrači Rijeke, među kojima se neki u prvom poluvremenu ne bi pošteno ni oznojili da sunce nije nemilice pržilo.

Dosadna, spora i bezidejna igra ne služi na čast momčadima, koje nastupaju u europskim natjecanjima. I dok je Žilina barem nešto pokušavala kada je boravila na polovici gostiju, Rijeka je bila toliko bezopasna da su rijetki prelasci na protivničku polovicu izgledali kao kazna.

Teško je nešto suvislo pronaći u bezsadržajnom poluvremenu u kojemu su domaćini stalno forsirali lijevu stranu riječke obrane na kojoj je bio izložen Škarabot. Nekoliko ubačaja zdesna, nekoliko ubačaja iz prekida sve je što su nogometaši Žiline uspjeli ostvariti. Srećom, nema Žilina takvu pojedinačnu kvalitetu da bi u završnici mogla ozbiljno zaprijetiti.

Jedina šansa za domaćine dogodila se u 3. minuti, kada je Pich ubacio slijeva, Škarabot zakasnio zatvoriti leđa suigraču, a Paur pokušao primiti loptu na 13 metara od Vargića. Srećom, lopta se Pauru nekontrolirano odbila u povoljnoj poziciji.

Da i Rijeka može zaprijetiti pokazao je Benko tek u 2. minuti sudačke nadoknade. Primio je Benko loptu na 14 metara okrenut leđima vrataru, uspio je otkloniti Vavra i naciljati desni kut. Dubravka je prvi i jedni put u prvom dijelu morao poletjeti zrakom.

Drugo poluvrijeme počelo je kao po narudžbi iz riječke svlačionice tijekom odmora. U 50. minuti Kvržić je donio loptu do zone udarca zdesna, dodao Sharbiniju koji je  položio loptu natrčalom Pokrivaču. Po prizemnom udarcu ljevicom s 20 metara lopta je odsjela u lijevom kutu - 0:1

Žilina je sada morala postići dva pogotka da bi izjednačila rezultat prve utakmice, što je u tim trenucima izgledalo nemogućom misijom. Pogodak je malo promijenio pristup utakmici u sljedećih pola sata, popustio je pritisak rezultata pa je riječkim igračima lopta postala malo mekša. Nije se više toliko odbijala od ukočenih nogu kao u prvom dijelu, uspjeli su Riječani čak i povezati nekoliko dodavanja. Ipak je prevladao dojam da je lopta više vodila igrače obiju momčadi nego što je bilo obratno.

A onda se u zadnjih desetak minuta momčad, koja je trebala igrati napadački nogomet, počela panično braniti. Povukla se riječka momčad ispred Vargića, počela je odrađivati utakmicu i dopustila dramatičnu završnicu.

Krenulo je u 80. minuti ubačajem iz kuta koji je uputio Škvarka. Majtan je ostao sam na 6 metara, trznuo glavom i loptu poslao u Vargića, koji je refleksno reagirao i odbio loptu. U 85. minuti Jelić je ubacio slijeva, a Škvarka ostao sam na 14 metara. Prizemni udarac Vargić je jedva obranio i postao daleko najbolji igrač gostiju

U 89. minuti Žilina je izjednačila. Mabouka je tko zna po koji put prošao desnim bokom, Vargić je nepotrebno izašao u blok uz korner-liniju, uslijedilo je prizemno dodavanje za Mihalika, koji natrčava u ravni prve vratnice i zakucava za 1:1.

Kapetan Knežević nakon primljenog pogotka prvo je pocrvenio od bijesa, a onda od kartona. Sudac Damato pokazao mu je drugi žuti karton zbog prigovora.

U četiri minute sudačke nadoknade ništa se nije dogodilo osim što su navijači Rijeke dobili sijede vlasi. Panika i nered ovog puta nisu kažnjeni. Iako je na kraju najvažnije da je Rijeka prošla dalje, sve skupa izgledalo je preslabo da bi igra dobila prolaznu ocjenu.