Četvrtak, 02. listopada 2014. 20:59 Napisao  I. V.

Utakmica 2. kola Skupine G: Rijeka - Sevilla 2:2

Europa liga, Skupina G, 2. kolo

RIJEKA - SEVILLA 2:2

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 9500

Sudac: Ken Hansen (Danska) 7

Strijelci: 0:1 Aspas (26), 1:1 Kramarić (53-11m), 2:1 Kvržić (68), 2:2 Mbia (90+1)

Žuti kartoni: Cvijanović (13), Kvržić (18),

Crveni karton:  Kolodzijeczak (51)

RIJEKA: Vargić 6, Tomečak 6, Mitrović 5,5, Lešković 5, Leovac 5,5, Cvijanović 6, Jajalo 6,5, Jugović 6, Kvržić 6,5 (74 Zlomislić -), Moises 7 (88 Vešović -), Kramarić 7,5 (82 Krstanović -)

SEVILLA:  Beto 7, Coke 6,5, Carrico 6,  Kolodzijeczak 5, Navarro 6, Iborra 7, Krychowiak 6,5 Reyes 6 (58 Tremoulinas 6,5), Vidal 6,5, Benega 6 (58 M'bia 7), Aspas 6,5 (72 Bacca -)

Nogometaši Rijeke odigrali su neodlučeno protiv aktualnog branitelja naslova pobjednika Europske lige zahvaljujući olako postignutom pogotku M'bije u 91. minuti. Nesmotrenost postavljene obrane stajala je momčad Rijeke povijesnog dostignuća, Sevilla je uspjela izjednačiti ni iz čega nepredvidljivoga iako je od 51. minute igrala s igračem manje i većim dijelom drugoga poluvremena izgledala izgubljeno.

Skupina G, 2. kolo
Rijeka - Sevilla 2:2
Feyenoord - Standard 2:1
Poredak: Sevilla 4, Standard i Feyenoord 3, Rijeka 1 bod
Sljedeće kolo (23.10): Rijeka - Feyenoord, Standard - Sevilla

Utakmicu su prelomila dva poteza Andreja Kramarića u drugom dijelu utakmice, najbolji igrač Rijeke ukazao se kada je bilo najpotrebnije što je potvrda visoke klase u utakmici protiv jedne od najboljih europskih momčadi.

U 51. minuti  dogodio se ključni trenutak utakmice. Kramarić je prvi put izmaknuo pažnji Kolodzijeczaku, ušao u kazneni prostor prije stopera Seville, koji je prekršajem zaustavio napadača Rijeke. Kolodzijeczak je dobio crveni karton, a Kramarić priliku da udarcem s bijele točke izjednači rezultat (1:1) i podigne tribine na noge.  Jugović (55) i Kvržić (57) umalo su iskoristili zbunjenost u momčadi Seville prije nego što je Emery promijenio način igre dvjema izmjenama.

Taman kada se činilo da je Sevilla  s igračem manje uspostavila ravnotežu, Rijeka je povela. U 67. minuti ponovo se Kramarić iskrao pažnji gostujuće obrane, ušao slijeva u kazneni prostor, odigrao povratnu loptu za Kvržića. Nejako upućena lopta odbila se od bloka i prevarila Beta za vodstvo Rijeke i ludilo na tribinama - 2:1.

Do kraja utakmice Rijeka je s igračem više staloženo kontrolirala rezultat sve do 91. minute, kada je obrana iskazala karakterističnu odsutnost u prijelomnim trenucima.

Brazilac Moises oporavio se od ozljede i zauzeo mjesto u početnoj postavi. Matjaž Kek je zaigrao u omiljenoj varijanti u utakmicama protiv jakih protivnika, u oba pravca trkački moćni Jugović i Kvržić na bokovima te Moises iza isturenog Kramarića značili su da će momčad Rijeke u utakmici protiv Seville iskazati maksimalni fizički kapacitet što je neophodno u europskim utakmicama.

U 5. minuti Vidal je okomitim ubacivanjem pronašao Aspasa između dvojice stopera, udarac glavom u okretu ipak je bio tehnički prezahtjevan da Vargić ne bi stigao skrenuti loptu. Indikativna situacija postaje kronični problem zadnje linije ove sezone, posebice kada nema Samardžića. Drugi problem u igri Rijeke mogao se očekivati, igrači Seville ipak su  prema definiciji brži i okretniji, što je značilo da će Rijeka teško ostvariti prednost u duel-igri. Treba biti realan: za Sevillu ipak ne igra standardno jedan Reyes, koji je nekada igrao u Real Madridu i Arsenalu.

Unatoč tome, na krilima fantastične publike riječka momčad u pojedinim razdobljima igre nije baš letjela, ali je kroz posjed znalački stisnula goste u kazneni prostor. Bez završnice! I onda se u 26. minuti dogodilo očekivano. U kaznenom prostoru dvojica riječkih stopera nisu dobro reagirali na tzv. ničiju loptu, Aspas se prelako oslobodio Leškovića i bez problema udarcem s osam metara pogodio mrežu - 0:1. Takve reakcije braniča na ovakvoj razini u pravilu se kažnjavaju!

Ukupno gledano, nije riječka momčad loše stajala na terenu u prvom dijelu, kao što vole reći treneri. Morali su igrači Seville  pod pritiskom često preskakati igru i paziti da neka lopta ne zaluta prema Betu. Pravih prilika nije bilo na objema stranama, dvije gostujuće (Aspas 5, 26) nisu se dogodile zbog pritiska igrača Seville na terenu nego zbog očiglednog pritiska u glavama igrača Rijeke.

Čim se u drugom dijelu pojavio Kramarić, nestalo je nervoze u riječkoj momčadi. Oslobodile su se noge, odigrala je Rijeka dojmljivih pola sata protiv jedne od najboljih europskih momčadi. Nažalost, opet su presudile glave, a ne noge.