Antigravitacijski ergometar: Evo što je Kek mislio kada se sukobio s medicinskim osobljem!

Petak, 03. siječnja 2014. 10:51 Napisao  I. V.

U posljednjih tridesetak godina nogomet je najviše evoluirao na fizičkom planu, taktika se samo prilagođavala sve većim tjelesnim mogućnostima igrača

Prvi nastup u jednoj skupini Europa lige pustio je razigranoj mašti na volju, 2013. godina euforično je proglašena najuspješnijom u klupskoj povijesti iako Rijeka ništa nije osvojila osim simpatija u utakmicama protiv drugih momčadi Betisa i Lyona. Jedan od rijetkih glasova razuma dopirao je s klupe, trener Matjaž Kek stalno je tijekom sezone stišavao euforiju. Rijeka još uvijek nema dovoljno moći staviti veto na domaće trofeje, a kamo li pobjeđivati zahtjevnije europske utakmice u prilagođenom sustavu UEFA-natjecanja, koji od 2009. godine klubovima poput Rijeke ili Žiline omogućava da igraju u skupinama Europa lige (Rijeka, 2013) ili Lige prvaka (Žilina, 2010).

Ilustracije radi, Kek se u jednom trenutku sezone otvoreno sukobio s medicinskim osobljem, koje nije bilo u stanju pravilno dijagnosticirati i zaliječiti jednu relativno lakšu ozljedu (Lešković). Da bi se približno shvatilo što je Kek time mislio dovoljno je pogledati fotografiju koju je Aguero objavio na Twitteru.

Napadač Manchester Cityja provodi rehabilitaciju trčeći u anti-gravitacijskom ergometru, koji sportašima omogućuje brži aktivni oporavak, jer na takav način kardiovaskularni sustav najmanje utječe na ozlijeđeni mišić ili kost. Antigravitacijski ergometar, bar-komore i slična pomagala danas su postali standardi medicinskog tretmana u vrhunskim europskim klubovima. U usporedbi s tretmanom koji upražnjava ozlijeđeni Aguero, tretmani igrača Rijeke izgledaju kao alternativna medicina.

Nove znanstvene metode brzo mijenjaju svijet sporta. U posljednjih tridesetak godina nogomet je najviše evoluirao na fizičkom planu, taktika se samo prilagođavala sve većim tjelesnim mogućnostima igrača. Količina tzv. kvalitetnog trčanja višestruko je povećana, što je lako uočljivo u europskim utakmicama hrvatskih klubova. U praksi to znači otprilike ovo:

- Momci će biti kao hijene. Pritiskat ćemo naše protivnike. Moji igrači imaju odlične fizičke predispozicije, najbolje do sada, izjavio je pred sezonu trener Borussije Dortmund Jurgen Klopp.

Kloop nije slučajno spomenuo hijene koje su sinonim izdržljivosti budući da u lovu mogu pretrčati do 50 kilometara. Momčad Borussije u prosjeku po utakmici istrči oko 110 kilometara! A što se tiče kvalitete trčanja, Klopp je u Dortmund ove sezone doveo napadača Pierre-Emericka Aubameyanga (24). Aubameyang prvih 30 metara u dionici od 100 istrči za 3,7 sekundi! Usporedbe radi, Usain Bolt istu dionicu istrči za 3,78 sekundi.

Svaka čast Aubameyangu, ali ljudski organizam nije u posljednjih tridesetak godina evoluirao toliko koliko je napredovala sportska medicina i metodologija treninga u najmlađim uzrastima. Evo jedne usporedbe stare tridesetak godina:

Rijeka je osamdesetih godina bilo toliko moćna da je igrala ravnopravni nogomet protiv jedne od najboljih momčadi Juventusa u povijesti. Godine 1980. u četvrtfinalu Kupa kupova na Kantridi (0:0) nisu igrale pričuve Juventusa, nego igrači (Zoff, Scirea, Gentile, Cabrini, Causio, Tardelli, Bettega se ozlijedio prije SP-a), koji su postali svjetski prvaci 1982. godine. Tadašnji Juventus bio je neusporedivo jači od Real Madrida koji je Rijeka četiri godine kasnije na Kantridi pobijedila 3:1.

Rijeku su tih godina vodili treneri Dragutin Spasojević i Ćiro Blažević, članovi stručnog stožera bili su Marijan Brnčić, Vladimir Lukarić, Hamid Gačanin, fizioterapuet Vlado Vrcić… Zvuči nevjerojatno da je igračima Rijeke u to doba bilo zabranjeno piti tekućinu tijekom treninga! Zabrane su bile toliko stroge da su dehidrirani igrači plaćali kazne kada bi ih treneri zatekli da za vrijeme treninga kriomice piju vodu s okolnih poljevača.

Tijekom treninga danas tekućinu obavezno moraju piti vaterpolisti Primorja, koji se kupaju u vodi!

Tablice omogućuje Sofascore
Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.