DRUGA HNL

Pomorac napravio veliki korak prema naslovu

Subota, 05. svibnja 2012. 18:05 Napisao  I. V.

Pomorac - Vinogradar 3:0. Dva pogotka Weitzera i jedan Turkalja donijeli su Pomorcu pobjedu protiv Vinogradara

Druga liga - 28. kolo

POMORAC - VINOGRADAR 3:0

Igralište u Žuknici. Gledatelja 200.

Sudac: Mario Zebec 7 (Varaždin)

Strijelci: 1:0 Turkalj (30'), 2:0 Weitzer (63'), 3:0 Weitzer (90'+1)
. Žuti kartoni: Jergović (21), Kahrimanović (50)

POMORAC: Bursca 7, Jergović 6, Turkalj 7, Damiš 6,5, J. Rudan 7, Čuturilo 7,5, Prpić 6,5, Weitzer 7, Grbac 6,5 (68 T. Rudan -), Bjelanović 5,5 (70 Rubčić -), Divković 6 (57 Muminović 6,5) .

VINOGRADAR: Kahlina 6, Vukić 5,5, Kahrimanović 5,5, Granić 6, Žagar 6, Ristovski 5,5, Dučkić 6, Povrženić 6,5, Boban 6,5, Mišić 5,5, Bucković 5,5 (69 Jonjić -).

Derbi kola i završnice prvenstva završio je pobjedom Pomorca, koji su dva kola prije kraja prvenstva napravili veliki korak prema tituli prvaka. Vinogradar se predstavio kao fizički potentna momčad s nekoliko igrača (Povrženić, Boban...), koji mogu biti prevaga protiv svake drugoligaške momčadi. Ne i protiv Pomorca, koji na svojem terenu igra prepoznatljivo napadački bez obzira koji drugoligaš stoji s druge strane.

U prvom dijelu utakmice protiv Vinogradara ton igri Pomorca davali su Čuturilo, Grbac i  J. Rudan, što formacijski znači da je većina opasnosti po goste dolazila s lijeve strane. Nadmoć domaćina u prvom dijelu ipak je nagrađena pogotkom iz prekida. Čuturilo je triput izvodio udarac iz desnog kuta prije nego što je u 30. minuti visoki Turkalj na drugoj vratnici loptu s metra udaljenosti u mrežu gurnuo nogom - 1:0.

Stalni pritisak na obranu gostiju uvjetovao je pregršt izglednih (polu)prilika (Bjelanović 5, Grbac 23, 29, J. Rudan 27, Weitzer 32) i jednu priliku koju je trebalo rutinski realizirati. U 33. minuti Čuturilo je precizno ubacio loptu slijeva, a Bjelanović s pet metara glavom loptu poslao preko gola. Gosti su na trenutke pokazivali znakove povezane igre u završnici, ali se njihova igra svela na dojam bez konkretnog učinka. Jedini iole opasniji udarac (Povrženić 39), vratar Bursca obranio je bez poteškoća.

Početkom drugog dijela gosti su preuzeli veći rizik u igri u namjeri da zadnja dva kola učine zanimljivijima. Stali su visoko i pokušali stvoriti pritisak na zadnju liniju domaćina. U desetak minuta prevage stvorili su priliku koja je mogla promijeniti rezultatski odnos, Boban je u 58. minuti sam zdesna izašao pred Burscu, koji je brzim ulaskom u udarac otklonio opasnost. Kazna za neiskorištenu priliku stigla je brzo. U 63. minuti Čuturilo je obavio sve što je bilo potrebno da se Weitzer upiše u listu strijelaca. Prvo je oteo loptu, zatim driblingom otvorio slobodni prostor Weitzeru, koji je izašao pred vratara i znalački ga prebacio za 2:0.

Nakon drugog pogotka utakmica se opet počela odvijati u skladu s mogućnostima domaćina. A one su za drugoligaške prilike - prvoligaške! Momčad Vinogradara brzo se izdušila pred stalnim naletima domaćih igrača, kojima je drugi pogodak dopustio opušteniji pristup. Iako je gostima svaki napad domaćina postao opasan, nisu mijenjali način igre u želji da postignu pogodak. Zbog toga su mogli primiti nekoliko pogodaka. Weitzer (76), T. Rudan (90) i poglavito Rubčić (84), kojemu je vratar Kahlina odnio loptu s noge, propustili su najbolje prilike.

Kad ne ide iz igre, ide iz prekida. U sudačkoj nadoknadi Weitzer je izveo slobodan udarac, snažno upućena lopta odbila se od živog zida i završila iza leđa vratara Kahline - 3:0

Rezultati utakmica 28. kola: Pomorac - Vinogradar 3:0, Međimurje - Gorica 4:1, Mosor - Marsonia 1909 2:1, Croatia Sesvete - Rudeš 0:2, Hrvatski dragvovoljac - Radnik 1:1, Junak - Solin 1:4, Dugopolje - Imotski 1:0

Fotogalerija: Sandro Donda