Jadranska liga: Primorje u ekshibiciji predstavilo riječku vaterpolsku mladost

Srijeda, 12. veljače 2014. 21:12 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 14. kola: Primorje EB - Branik Maribor 21:7 (6:2, 3:1, 8:2, 4:2)

Triglav Jadranska liga - 14. kolo

PRIMORJE EB - BRANIK MARIBOR 21:7 (6:2, 3:1, 8:2, 4:2)

Bazen Kantrida. Gledatelja 400.

Suci: Čedomir Bojanić (Koper) i Aleš Blažić (Ika)

PRIMORJE EB: Jelovina (5 obrana), Rakovac, Peroš 1, Krapić 5, Radetić 1, Mudražija, Muslim 2, Petrović 1, Vrlić, Obradović 5, Šetka 3, Čubranić (2 obrane), Buljubašić 3

BRANIK: Škrbić (2 obrane), Klipa, Titlić, Stojanovič, Globovnik, Tomše, A. Pevec, Jureša 1, Vrbnjak, M. Pevec 3, Rajšp 1, Gledec 2, Prcač (8 obrana), Sovič

Igrač više: Primorje EB 6 (4) Branik 5 (3)

Peterci: Primorje EB 1 (0) Branik 0 (0)

Četrnaest od četrnaest, očekivan je to omjer pobjeda i poraza Primorja EB nakon odigranog susreta protiv slovenskih prvaka, momčadi mariborskog Branika, koja niti u najcrnijiom mogućim scenarijima po Riječane nije mogla jače zaprijetiti riječkim vaterpolistima. Bez Vićana, braće Varga, Sukna, Radua i Xavija Garcie Primorjaši nisu imali većih problema protiv posljednje momčadi u karavani Jadranske lige.

Bila je to utakmica u kojoj se u punom smislu riječi predstavila riječka vaterpolska mladost pojačana tek ponekim iskusnijim igračem poput Obradovića, Krapića, Buljubašića, Petrovića i Šetke. Četrdeset osam sekundi trebalo je Buljubašiću, obrambenom igraču po vokaciji, da prvi puta zabije Marku Prcaču, a to su Primorjaši činili još šest puta u tijeku prve četvrtine. Buljubašić i Obradović dali su dva, a Šetka i Petrović jedan pogodak. I Slovenci su zabili dvaput, najprije je Matevž Pevec iskoristio igrača više, a za konačnih 6:2 zabio je Gledec.

U drugu se četvrtinu krenulo u brzini manje. Gotovo četiri minute trebalo je Obradoviću da neometan postavi na 7:2, nedugo nakon što se s nove dvije obrane proslavio Prcač. Slovenski udarci izgledali su prilično tromo, pa nije bilo previše posla ni za Jelovinu koji je u tijeklu prvog poluvremena skupio tek tri obrane. Drugi period susreta mahom je protekao u plivanju gore-dolje. Prcač je ponovno zasjao u 13. minuti kada je Muslimu obranio peterac, te Obradoviću novi zicer. Minutu i pol do poluvremena u egzibiciji je zabio i kapetan Krapić za 8:2, potom smanjuje Gledec. Konačan rezultat poluvremena, 9-3 postavlja Šetka u posljednjim sekundama šesnaeste minute. Pred oko četiri stotine gledatelja na Kantridi u prijateljskom tonu bilo je najvažnije da se netko ne ozlijedi uoči važnih europskih i reprezentativnih duela.

Nastavak susreta počeo je pogotkom za Riječane, ponovno je mržu zatresao Krapić. Isključenje je zaradio Petrović, i to drugo, a drugog slovenskog igrača više iskoristio je kapetan Rajšp. Golijada se nastavila Krapićevim trećim pogotkom za 11:4, a za njim se s dva uzastopna pogotka poveo Obradović, koji je u bazenu proveo cijeli susret. Slovenci su u nastavku nakon Rajšpovog pogotka izgubili dah, pa je bilo pitanje samo s kolikom će razlikom pogodaka Primorje završiti susret. Petnaesti put za domaću momčad zabio je Buljubašić, na isteku dvadeset i prve minute. Do poluvremena razliku su povećali Šetka i dvaput Muslim, svojim trećim odnosno drugim pogotkom. Za Slovence je peti pogodak zabio Jureša iz polukontre, za konačnih 17-5 na kraju trećeg perioda. Posljednju četvrtinu isključenjem otvara Vrlić, a pogotkom u riječkoj mreži Matevž Pevec.

Na plus dvanaest svojim prvim seniorskim pogotkom za Primorje ponovno postavlja Ivo Radetić, dok devetnaesti put zabija Duje Peroš. Teško je prosječnom navijaču bilo pratiti razvoj riječkih pogodaka, budući su sijevali sa svih strana. Branik je do kraja susreta zabio sedam pogodaka, dok im je za usporedbu, u prvom dijelu prvenstva na njihovom bazenu to pošlo za rukom tek četiri puta. Konačnih 21-7 postavlja kapetan Krapić. Pobjeda je dakako, mogla biti i s većom gol-razlikom, no tonus sureta gotovo od samog početka bio je egzibicijski.

Branik je apsolviran, slijedi odlazak reprezentacije u Slovačku na kvalifikacijski ogled za Europsko prvenstvo. Povratak jadransko-ligaškim obvezama zakazan je za tjedan dana, kada Primorjašima predstoji odigrati susret petnaestoga kola protiv splitskog Jadrana na poljudskom bazenu.