Nedjelja, 21. veljače 2016. 20:52 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 16. kola: Primorje EB - Jug CO 6:5 (1:1, 1:1, 2:0, 2:3)

Triglav Regionalna liga vaterpolista - 16. kolo

PRIMORJE EB - JUG CO 6:5 (1:1, 1:1, 2:0, 2:3)

Bazen Kantrida. Gledatelja 800

Suci: Miroslav Vlašić (Zagreb) i Joško Prančić (Split). Delegat: Milivoj Bebić (Split)

PRIMORJE EB: Vićan (9 obrana), Burić, Radu 2, Krapić 1, Vrlić, Vukičević, Muslim, Petrović, Dedović, Echenique 2, Šetka, Bošković 1, Jelovina, Buljubašić

JUG CO: Bijač (7 obrana), Macan 1, Fatović, Lončar, Pavličević, Javi Garcia 1, Marković, Ivanković, Bautović, Perrone 2 (1), Benić, Obradović 1, Popadić, Vrlić

Igrač više: Primorje EB 13 (3), Jug CO 8 (1)

Peterci: Primorje EB 0 (0), Jug CO 1 (1)

Tri isključenja: Benić (22), Macan (27), Petrović (30)

Sjajnu vaterpolsku predstavu na Kantridi odigrali su Primorje i Jug CO u kojoj su Riječani uzeli novu pobjedu u Regionalnoj ligi. Slavlje od 6:5 nije bila dostatna za preuzimanje vodećeg mjesta na ljestvici i anuliranje dubrovačkog poraza (13:7), ali su izabranici Ivana Asića pokazali da ih se dosad bez pokrića otpisivalo u ovosezonskoj borbi za trofeje.

Prava reklama za vaterpolo viđena je u Rijeci; sjajne obrane, vrhunske vratarske obrane i lijepi golovi u režiji dvije ponajbolje momčadi na svijetu.

Čovjek odluke bio je španjolski topnik u redovima Primorja, Gonzalo Echenique. Na 53 sekunde do kraja postavio je konačnih 6:5, a onda je u posljednjem Jugovu napadu dok je isključen bio Ivan Buljubašić presjekao dodavanje Felipea Perronea za gostujućeg centra čime je spriječio možebitni šesti Jugov pogodak.

Osam stotina duša burno je na predstavljanju pozdravilo igrače domaće momčadi, ali Kantrida je zapljeskala i bivšim članovima Primorja. Xavi Garcia i Paulo Obradović bili su na 'privremenom radu' u Rijeci, a Josip Vrlić Riječanin je s dubrovačkom adresom. Navijači 'bankara' pokazali su da znaju i cijene sve one igrače koji su na bilo koji način prošli kroz Primorje.

Upravo je Obradović nakon pedeset i osam sekundi igre doveo Jug u vodstvo iz igre, točnije iz akcije koja je bila odigrana kao na treningu.

Primorje je prethodno propustilo realizirati svoj prvi napad. Šrauba Cosmina Radua iz teške je pozicije završila pored vrata gostujućeg kapetana Marka Bijača.

Uvodne minute nagovijestile su borbu centara s bekovima (Radu - Macan s jedne i Buljubašić - Vrlić s druge strane), sve su riječke lopte u početku utakmice išle na centarsku poziciju.

Sve osim one iz četvrte minute kada je domaći sastav imao igrača više. Macan je morao vani, stisnulo je to Jugovu obranu 'u krilo' Bijača, ali do izjednačenja se nije moglo radi pogođene vratnice. Jug je mogao povećati iz kontre koju na Bijačevu asistenciju Garciji brani Vićan, ali Primorje ipak nalazi snagu za postizanje prvog pogotka.

Počinjala je šesta minuta susreta kada je isključenje Benića iskoristio kapetan Krapić za izjednačenje rezultata.

Jug je imao tri sjajne prilike za povratak u vodstvo, ali je dvije još sjajnije obrane upisao Frano Vićan do isteka sedme minute. Dubrovčani najprije ne koriste situaciju u kojoj su isključena dva igrača Primorja (Petrović, Krapić), a onda niti dvije u kojima su bili isključeni Dedović i Burić.

Udarce su na početku druge četvrtine probali Obradović s jedne i Bošković s druge strane, no uspjeli su poboljšati tek statistiku vratarskih obrana. Primorjaši potom brane i četvrtu situaciju s igračem manje, a Jug ne odlazi u vodstvo ni u 13. minuti kada Pavo Marković u situaciji 'jedan na nula' s Vićanom šalje 'žabicom' loptu iznad njegova gola.

Riječani su te gostujuće promašaje jednostavno morali moći kazniti, ali Krapićev udarac u situaciji s igračem više (drugo isključenje Benića) brani Bijač.

Jug vodi od 14. minute kada iznenadan udarac Perronea odsjeda iza Vićanovih leđa (1:2), nakon čega dubrovačka zonska obrana postaje još žešća.

U takvoj situaciji Burićev udarac izvana Bijać brani, a u sljedećem napadu, na isključenju Pavličevića domaća momčad dvaput pogađa čvrsti blok ispred sebe.

Do poluvremena rezultat je ipak poravnat golom Gonzala Echeniquea iz pete domaće situacije s igračem više. Jug pak svoju petu u njegovom posljednjem napadu prvog poluvremena nije uspio iskoristiti, bolje rečeno - Frano Vićan uspio je upisati svoju šestu veliku obranu.

Ostao je Paulo Obradović u kućici za isključene igrače na početku nastavka budući da je Primorje osiguralo prvi napad, ali za vodstvo od 3:2 trebalo je pričekati na sljedeći napad domaćina. Cosmin Radu upisao se u strijelce u 18. minuti za prvo riječko vodstvo na utakmici.

Xavi Garcia potom promašuje svoju novu kontru u situaciji 'dva na jedan' pogodivši stativu, a Primorje je u situaciji proizvesti prvo odvajanje nakon isključenja Lončara. Nije se vodstvo od 4:2 dogodilo odmah, Ante Vukičević brzo se iskupio otetom loptom nakon svog promašaja, a onda i asistencijom za Mihu Boškovića, strijelca četvrtog riječkog pogotka. Bio je to kraj dvadesete minute, Riječanima se odmah potom ukazalo nekoliko prilika za odlazak na tri gola viška.

Dubrovčani ne koriste ni svoju šestu situaciju s igračem više, kao ni Riječani njihovu desetu na isključenju Vrlića. Igra se do kraja trećeg perioda s mnogo udaraca, ali obrane nastavljaju raditi vrhunski posao pa se u posljednjih osam minuta ulazi s rezultatom 4:2.

Jug dolazi do svog trećeg pogotka nakon dvanaest minuta posta. Zabija Macan izvana, neobranjiv je to bio udarac uz Vićanovu desnu stativu. Macan će već u sljedećoj Jugovoj obrani biti treći puta izbačen, što će otvoriti Riječanima jedanaestu priliku s igračem više koju će realizirati Cosmin Radu za 5:3.

Jug je međutim do isteka 30. minute izjednačio rezultat. Najprije je Xavi Garcia iskoristio prvu Jugovu situaciju s igračem više. Bilo je isključenje Ivanu Krapiću suđeno nakon što je Perrone već pucao prema Vićanu, a ovaj obranio.

Sudački je par vratio loptu Jugu, a Garcia je smanjio rezultat. Nakon toga, Perrone postavlja na 5:5 iz peterca kojeg je skrivio Antonio Petrović. Bilo je to njegovo treće isključenje na koje je žestoko protestirala klupa Primorja.

Povjerenik lige, inače delegat ovoga susreta, Milivoj Bebić, spustio se sa zapisničkog stola skroz na drugu stranu bazena, do klupe Primorja kako bi trenerskom dvojcu Asić - Pezelj objasnio da se Petrović mora maknuti iza domaće klupe. Navijači u 'primorjaškom' kutu žestoko su ga dočekali na svojoj strani bazena, bilo je uvreda, ali Perrone je pogodio iz peterca...

Riječanima je pobjedu i nastavak neporaženosti na svome bazenu na 53 sekunde od kraja osigurao Gonzalo Echenique s dvije vrhunske reakcije.

Niz dana Riječana bez poraza traje 1.024 dana.