Prvenstvo Hrvatske: Primorje poraženo u drugoj utakmici, Jug nadomak titule prvaka

Subota, 23. travnja 2016. 21:58 Napisao  Patrik Mršnik

Druga utakmica finalne serije: Primorje EB - Jug CO 5:7 (2:2, 1:1, 2:2, 0:2). Riječani u posljednjih osam minuta nisu zabili pogodak

Prvenstvo Hrvatske za vaterpoliste - 2. utakmica finalne serije

PRIMORJE EB - JUG CO 5:7 (2:2, 1:1, 2:2, 0:2)

Bazen Kantrida. Gledatelja 800.

Suci: Massimiliano Caputi (Italija) i Vojin Putniković (Srbija). Delegat: Robert Jambrović (Zagreb). Supervizor: Milivoj Bebić (Split)

PRIMORJE EB: Vićan, Burić 1, Radu, Krapić, Vrlić, Vukičević, Muslim, Petrović, Dedović 1, Echenique 2, Šetka, Bošković 1, Jelovina, Buljubašić

JUG CO: Bijač, Macan, Fatović, Lončar, Joković 3, Xavi Garcia, Marković, Ivanković, Bautović, Perrone 3, Benić, Obradović, Popadić, Vrlić 1

Igrač više: Primorje EB 10 (3) Jug CO 7 (4)

Peterci: Primorje EB 0 (0) Jug CO 1 (0)

Tri isključenja: Benić (21)

Jug je nakon gotovo tri godine odnio pobjedu iz Rijeke. U sjajnom vaterpolskom ambijentu na Kantridi Dubrovčani su rezultatom 7:5 uzeli i drugu u jednakom broju dosad odigranih utakmica finalne serije za prvaka Hrvatske. Primorje jest odigralo mnogo bolje nego u prošlotjednom nastupu u Ligi prvaka protiv Olympiakosa, na razini prošlog susreta s Jugom u Regionalnoj ligi, ali za pobjedu i izjednačenje na 1:1 u finalu Prvenstva Hrvatske to ipak nije bilo dovoljno.

Armada na tribinama
U zapadnom kutu plivališta svoje su mjesto našli i navijači nogometaša Rijeke. Stotinjak je pripadnika Armade organiziranim dolaskom odlučilo uveličati sportsku priredbu prve kategorije i pomoći vaterpolistima Primorja na putu do nove obrane naslova prvaka Hrvatske.

Riječani propuštaju sjajnu priliku pogoditi iz njihovog prvog napada. Echenique šalje lijepu loptu na Radua koji do iste dolazi, važe vratara Juga, no Marko Bijač ipak brani njegov udarac. Isto se nije dogodilo tek nekoliko desetaka sekundi kasnije kada se Echenique sam odlučuje na završetak akcije i pogađa za 1:0.

Primorje na taj način koristi prvog igrača više (Vrlić), a potom i nastavlja sa sjajnom igrom u obrani. Za napomenu, dubrovačka momčad u prva tri svoja napada nije ni zapucala prema Frani Vićanu.

Ipak, Jug se brzo nakon početne nemoći pred riječkom obranom vratio u egal. Marko Bijač upisuje drugu obranu, Primorje ostaje bez Vukičevića i Muslima, a gosti u situaciji s dva igrača više nalaze višak na desnoj strani gdje je Joković siguran za prvo rezultatsko poravnanje.

Jedan od najljepših trenutaka utakmice dogodio se u njenoj četvrtoj minuti. Primorje je tada ponovo povelo, a udarac bivšeg dugogodišnjeg člana Juga, Mihe Boškovića skida paučinu s Bijačevih vratiju. Glasnoća pljeska publike na Kantridi mogla je u dovoljnome opisati njegov pogodak više od bilo koje napisane riječi. Od tada su nadalje Primorjaši samo nastavili sa sjajnom izvedbom, nošeni velebnom atmosferom na svom bazenu. Njihovo je vodstvo u prvoj četvrtini moglo biti i izraženije da Bijač nije vrhunski ušao u utakmicu.

Isto se dade reći i za Vićana koji je spriječio pogodak Lorena Fatovića u šestoj minuti. Međutim, na lopti Josipa Vrlića nije se moglo zaraditi pola ocjenskog boda više, Jug je u sedmoj minuti opet istoj valnoj duljini sa semaforom (2:2). Tako je i ostalo do kraja prvih osam minuta, iako su domaći imali situaciju s igračem više koju u igri pet igrača protiv četiri (zbog obostranog isključenja Burića i Jokovića) nisu iskoristili.

Početkom drugog nastavka Jug je mogao povesti u dvije situacije s igračem više (Buljubašić, Šetka), no to ne dopušta Vićan i bilježi nove dvije obrane. Njegova je prisutnost na utakmici opet bila od vitalnog značenja za novu dobru predstavu Primorja protiv Juga koja ipak nije bila okrunjena rezultatom. Problemi za oba sastava bili su u broju isključenja nakon što je Muslim u dvanaestoj minuti zaradio svoj drugi izbačaj na strani domaćina, kao i Benić kod gostiju. Nije bilo razlike niti u iskoristivosti brojčane nadmoći. Jug svoje tri mogućnosti nije iskoristio (čitaj, nije poveo), baš kao ni Primorje svoje dvije pa je rezultat od 2:2 dugo stajao na semaforu.

Bilo je tako sve do kraja 15. minute kada Jokovićev udarac iznenađuje Vićana. Lopta je iz brzo organiziranog napada našla put iza njegovih leđa pa je Jug ipak stigao u vodstvo koje će mu biti prvo i jedino na u prvom poluvremenu. Još do kraja prvog dijela susreta navijači su mogli zapljeskati sjajnom golu Damira Burića koji je zapravo samo ponovio ono što je Burić napravio u prvoj četvrtini. Lopta je imala gotovo identičnu putanju, Bijač gotovo identičan let prema njoj, ali dubrovački vratar opet je mogao potpisati kapitulaciju.

Jug opet vodi nakon što Perrone pogađa za 3:4 u novoj, petoj prilici za Jug s igračem više. Ponajbolji svjetski vaterpolist iskoristio je situaciju, kao i Nikola Dedović već u sljedećem napadu za novo izjednačenje. Vodstvo Juga tako opet nije bilo prisutno u više od njihove jedne obrane, igrač srpske nacionalnosti sjajno je naciljao kut Bijačevih vratiju i pogodio za 4:4. Na sve se to ponovo nadovezuju vratari na obje strane, a dobar posao na zaustavljanju Ivana Buljubašića u 20. minuti radi i Jugova obrana.

Primorje je u tom napadu moglo vratiti svoje vodstvo, no ono je uz drugi Perroneov pogodak na isključenju Buljubašića opet otišlo na dubrovačku stranu (4:5). Za razliku od prijašnjih situacija Jug se potom uspio obraniti i zaprijetiti Vićanu koji još jednom obranom staje na kraj razmišljanjima gostiju o vodstvu od dva pogotka.

Gosti u 21. minuti ostaju bez triput isključenog Benića, a Primorje vraća izjednačenje. Na 5:5 postavlja Gonzalo Echenique u akciji kojoj je prethodio prijenos lopte na Radua. Njega je zaustavio Bijač, ali dubrovačka obrana nije do kraja raščistila situaciju i preuzela loptu pa ju je pokupio španjolski napadač i pospremio u prazna vrata za 5:5. Jug je mogao povesti uoči završnih osam minuta susreta, ali udarac Perronea iz najstrože kazne Frano Vićan brani uz pomoć njegove lijeve vratnice.

Četvrta četvrtina je poslije tri potpuno izjednačene odlučila pobjednika. Nakon dvije minute igre u posljednjem periodu svoj treći pogodak zabija Maro Joković. Jedan od najubojitijih ljevorukih igrača svijeta ponovo je neobranjivim udarcem razbio riječku bravu, što s druge strane nije pošlo za rukom Gonzalu Echeniqueu. Jugovih 6:5 bila je, ispostavit će se kapitalna prednost koju će gosti dodatno povećati zgoditkom Perronea na 3.30 minuta do kraja.