Vaterpolisti Primorja superiorno najavili pohod na dva naznačajnija trofeja u sezoni

Ponedjeljak, 14. travnja 2014. 22:29 Napisao  Patrik Mršnik

Bez dvojbe, sezonu je Primorjašima preokrenula utakmica trećeg kola Lige prvaka, odigrana taman kada je trebalo

Zadar je ostao iza Primorjaša. Nakon što su bazen u dva navrata napuštali poraženi, treća je bila sreća. Prije tri sezone u finalu Kupa ostali su poraženi od Mladosti, dok su se pretprošle sezone Primorjaši u Zadru od Kupa oprostili već u poluzavršnici, kada je Jug slavio nakon boljeg izvođenja peteraca. Ono poslje toga je povijest. Četiri trofeja u dvije sezone, a nizu još uvijek možda nije kraj. Sve će se doznati u svibnju kada Riječane očekuje europska završnica u Barceloni, odnosno domaća protiv Juga u uvijek napetoj finalnoj seriji Prvenstva Hrvatske.

Prva četvrtina utakmice finala Jadranske lige s Jugom može se staviti u red antologijskih, opisati kao osam uraganskih minuta najbolje vaterpolo momčadi na planeti. Četiri pogotka Jugu u tom vremenskom periodu pravo je umijeće, posebice kada se u obzir uzme pritisak koji je nedvojbeno utjecao na rezultat u minutama koje su usljedile. Jer, razmjerno loših drugih osam minuta ostalo je u sjeni slabe Jugove realizacije, pa je Frano Vićan po loptu u mrežu morao tek dvaput. Utakmice Juga i Primorja već su odavno više od vaterpola, makar jedan od protivnika bio puno slabiji na papiru. Ni onda kada je Jug vladao vaterpolskim svijetom Primorje nije bilo apsolutno bez izgleda, slična je situacija i danas, samo s promjenjenim ulogama.

Bez dvojbe, sezonu je Primorjašima preokrenula utakmica trećeg kola Lige prvaka, odigrana taman kada je trebalo. Osamnaestog dana prosinca prošle godine Bankari su odigrali daleko najbolju utakmicu sezone i potopili grčki Olympiakos u trenucima kada je pobjeda u Grčkoj dolazila pod znak imperativa. Dva europska kola donijela su Riječanima tek jedan bod, a završnica Kupa u kojoj su trijumfirali bila je udaljena na samo četiri dana. Olympiakos je pao (12:8) a riječki su vaterpolski prijatelji mogli odahnuti. Tada je proigrala najbolja momčad svijeta i počela graditi niz od dvadeset i šest utakmica bez poraza. Isti niz traje i danas, prekinuo ga je s pobjedama jedino remi u Gružu protekle srijede, u ionako rezultatski nevažnom susretu Lige prvaka.

Primorjaši su ponovno razveselili okupljene navijače u Zadru, podignuvši drugu 'kantu' ove sezone, najavili su tako pohod na dvije preostale. Primorje je u stanju ponoviti prošlogodišnji učinak vaterpolista Crvene zvezde, koji su aktualni vlasnici čak četiri trofeja. Uz srpsko prvenstvo i kup, izabranici Dejana Savića imaju oba europska trofeja, kako onaj pobjednika Lige prvaka, tako i onaj namjenjen slavodobitniku u europskom Superkupu. Iako Crveni s Tašmajdana nisu u krugu natjecatelja Lige prvaka ove sezone zahvaljujući ispadanju od Pro Recca u izlučnom krugu kvalifikacija, bio bi to veliki dvoboj za europsko prijestolje.

Ove će sezone Primorje osvojiti naslov prvaka Hrvatske, kojeg lovi još od daleke 1937. godine i generacije predvođene legendarnim Ivicom Jobom Curtinijem, samo ako zadrži mirnoću i bude nastupalo hladne glave. Iako rezultati to prikrivaju, Primorjaši igraju sve nervoznije u pojednim djelovima utakmice. Primjetno je to bilo u europskim okršajima kontra Olympiakosa i Juga, kao i u drugoj četvrtini zadarskog sraza s Jugom. Pozitivno je što vremena za slavlje nema, i što klupska sezona traje još četrdeset i pet dana. Sve dok sirena na finalnoj utakmici u Barceloni ne odsvira kraj, odnosno dok u Rijeku ne stigne četvrta kruna vladara vaterpolskog svijeta.