Liga prvaka: Primorje pobjedom protiv Olympiakosa potvrdilo plasman na završni turnir

Srijeda, 26. ožujka 2014. 20:11 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 8. kola: Primorje EB - Olympiakos 10:8 (4:4, 2:2, 2:0, 2:2). Primorjaši su teško, ali i posve zasluženo došli do šeste pobjede u grupnoj fazi i ostali na šest bodova udaljeni od najbliže pratnje.

Vaterpolska Liga prvaka - 8. kolo

PRIMORJE EB - OLYMPIAKOS 10:8 (4:4, 2:2, 2:0, 2:2)

Bazen Kantrida. Gledatelja 1.000.

Suci: Sergej Naumov (Rusija) i Gokhan Can Ciger (Turska). Delegat: Jean Claude Demey (Francuska)

PRIMORJE EB: Vićan (11 obrana), Radu, Buljubašić, Krapić, De. Varga 2, Peroš, Muslim 2, Petrović 1, Da. Varga 1, Obradović 2, Šetka, Xavi Garcia 2, Jelovina

OLYMPIAKOS: Deligiannis (7 obrana), Delakas, Gounas, Kapotsis, Fountoulis 2 (2), Vlachopoulos 2, Pontiekas, Ntoskas, Mourikis, Kolomvos, Mallarach 2, Schizas 2, Galanidis

Igrač više: Primorje EB 9 (4) Olympiakos 9 (2)

Peterci: Primorje EB 0 (0) Olympiakos 2 (2)

Tri isključenja: Schizas (18), Obradović (22)

Teško, ali ipak! Primorjaši su uspjeli slaviti protiv grčkog prvaka Olympiakosa u susretu osmoga kola Lige prvakai vizirati si put na završni turnir u Barcelonu.

Počelo je vrlo sadržajno. Xavi Garcia uzimanjem lopte ispred Vlachopoulosa označio je početak susreta i prvi riječki napad. Bio je kratkog vijeka, zicer Radua prvom dobrom reakcijom brani iskusni Deligiannis. Nije Grcima trebalo dugo da povedu, učinili su to već u sljedećem napadu. Prvo je isključenje zaradio Petrović, a poentirao kapetan Schizas. Odmjerenim udarcem Grci su poveli, ali i Riječani uzvratili istom mjerom. Zabio je Daniel Varga za prvo izjednačenje udarcem u suprotni kut grčkih vratiju. U prve dvije minute gledatelji na Costabelli mogli su vidjeti čak tri pogotka. Za drugi Olympiakosov ponovo je zaslužan Schizas, dao ga je prekaljeni internacionalac na isti način kao i Varga u napadu ranije. Primorjaši potom propuštaju iskoristiti igrača više, kada udarac Xaviju brani grčki vratar, ali ista se stvar dogodila i pri pokušaju Mourikisa s druge strane, kada je vani bio Buljubašić. Dugo je Primorje tražilo izjednačenje, nije bilo odveć kombinatorično na polovici prve četvrtine kada je Obradović poslao krivu loptu na Radua. Rumunj je već bio ušao u dva metra, a Paulo je loptu spustio samo u ruke Gounasa.

Ipak, na 2:50 do kraja prve javlja se drugi brat Varga. Denes je zabio s poludistance i doveo utakmicu u novo stanje egala. Grci u nekoliko vezanih napada, gotovo pet minuta nisu napravili ništa značajnije. Primorjaši su u nekoliko navrata odličnim obrambenim reakcijama spašavali svoja vrata sve dok Obradović nije skrivio kazneni udarac. Realizira ga Fountoulis pa gosti ponovno vode pred raspjevanom Costabellom koja je zajedno s vaterpolistima Primorja zagrijavala za nastavak utakmice. Dvije minute do kraja prvoga perioda, Pontiekas nepropisno drži Obradovića, dovoljno za njegovo isključenje po mišljenju sudačkog para. Ivan Asić tada je posegnuo za svojom minutom odmora, nakon koje Muslim s lijevoga krila gađa suprotni Deligiannisov kut za 3:3. Muslimu se taman približavao isključeni igrač, no ovaj je na vrijeme potegao desnicom i zabio za izjednačenje. Uslijedila je nova porcija sreće za domaće, Fountoulis gađa gredu, treću u utakmici za Grke. To kažnjava Obradović pogotkom za prvo domaće vodstvo. U svom stilu, beskompromisno se digao stasiti Dubrovčanin i pogodio 'bombu' u desni donji kut vrata Deligiannisa. Grci se nisu mogli snaći u početnim minutama susreta u igri na duboko postavljenu domaću obranu. Izolacijom vanjskih pucača pokušali su domaći zaustaviti njihov broj pogodaka, no gosti se nisu libili 'povući' izvana. Novo izjednačenje priskrbio je Vlachopoulos, upravo dalekometnim udarcem samo dvije sekunde prije isteka prve četvrtine. Lopta se od domaćeg bloka odbila u suprotan Vićanov kut.

Obradović: Neću komentirati suđenje
Xavi Garcia: Bilo je jako teško igrati protiv ovakvog Olympiakosa. Mi smo znali da pobjedom u večerašnjem susretu riješavamo pitanje prolaska u Barcelonu, možda se to vidjelo po našoj blagoj nervozi. Grci su se dobro predstavili, htjeli su ovdje napraviti senzaciju, ali im nije uspjelo. Mi možemo biti sretni s našom igrom, kao i s pobjedom.
Ivan Buljubašić: Iskoristili smo svoje šanse, iako smo mogli i ranije riješiti pitanje pobjednika. Utakmica je bila vrlo teška i nije bilo lako, no pokazali smo karakter i usmjeravali utakmicu na naš mlin.
Paulo Obradović: Neću komentirati suđenje, ali mislim da nije bilo na razini ovakve utakmice. Mi na kraju možemo slaviti što smo pobijedili, dobro smo se pomučili. Zahvalio bi našim navijačima uz koje sve ide mnogo lakše. Sada smo se plasireali u Barcelonu, cilj je ispunjen.

Drugi je napad za Riječane na početku četvrtine uzeo Denes Varga, koji je i propustio realizirati prvu dalekometnu priliku, nakon što Primnorjaši nisu uspjeli 'složiti' napad na igrača više u vremenu dok je vani bio Mallarach. Radu je na dva metra bio dobro čuvan u dvije situacije, a Grcima je dosuđen drugi peterac. Skrivio ga je Daniel Varga, a realizirao ponovno Fountoulis, kao i u prvom slučaju. Grci ponovno vode, nervoza je i dalje imala svojevrsnog utjecaja u riječkoj igri. Nije bilo one lakoće na koju su izabranici Ivana Asića navikli svoje navijače u posljednjim mjesecima. Imun je na takvu vrstu hendikepa bio Paulo Obradović. Klasična situacija: igrač više, kruženje lopte i brzi udarac Obradovića, vratar nije ni pogledao gdje će lopta. Peto izjendačenje, gosti su vodili četiri puta, no nije im za rukom polazilo odvojiti se. Najviše se u utakmici očekivalo od centara, valjda su zato bili najbolje čuvani u obje momčadi. Niti Radu s jedne niti Kolomvos s druge strane nisu uspjeli promijeniti rezultatsko stanje, kao niti Daniel Varga čiji udarac odlazi pored vrata. Ništa drugo nije preostalo gostujućem treneru Vlachosu osim da pozive minutu predaha u ključnim trenucima za svoju momčad, koju je samo pobjeda čuvala u utrci za Barcelonu. Iako je po njih krenulo dobro, isključenjem Petrovića, loše je pucao Fountoulis. Gosti su brzo dobili novu loptu zbog kontra-prekršaja Radua, ovoga je puta ušlo. Kad već nije išlo Grke, zabio je Španjolac Mallarach za 5:6. Primorjaši nisu izjednačili zbog novog prekršaja u napadu, unatoč igraču više (Schizas). Svoju priliku za odvajanje ne koristi Delakas. Pola minute prije kraja stvari su ponovno vraćene na početak. Xavi daje do Muslima koji para mrežu Deligiannisa za konačan rezultat poluvremena - 6:6.

Sve je u prvom napadu nastavka za novo vodstvo Primorja 'skuhao' Denes Varga. Izborio je loptu u plivačkom nadmetanju s Mallarachom, i iz brze akcije precizno pogodio. Gosti su i svoju petu situaciju s igračem više propustili nakon što španjolski topnik nije postigao gol iz teške pozicije. Uspio je to njegov sunarodnjak Xavi Garcia s druge strane. Treće isključenje dobio je iskusni Schizas, a Xavi pogađa s lijeve strane za velikih 8:6. Bilo je to prvo odvajanje nekog suparnika na dva pogotka prednosti, a moglo se doduše domah i povećati. Najprije je Radu nakon isključenja Kolomvosa pogodio gredu, pa je potom Muslim prije vremena ušao u dva metra, nakon novoga napada. Vrijeme je radilo za domaće vaterpoliste jer je Denes Varga prisilio Deligianissa na odbijanje lopte iza svoga gola. Treća prilika nakon što se nisu uspjeli Primorjaši 'iskombinirati' odlazi u nepovrat, ali ništa efikasniji nisu bili Grci koji su olako trošili darovane lopte. Ključ treće četvrtine bio je 'na stolu' dvije i pol minute prije njenog kraja. Vlachopoulos je zaplivao sam u kontru, no bravuroznom reakcijom riječka vrata čuva Frano Vićan. Riječani to nisu uspjeli kapitalizirati nakon što je Xavi 'prodao' loptu, a problemi su postali još veći nakon što je Obradović nepotrebno zaradio treće isključenje, deset minuta prije kraja susreta. Do kraja treće četvrtine nije se to odražavalo na rezultatu. Grci nisu iskoristili niti jednu od dvije nove prilike s igračem više, a Muslim je u posljednjem napadu pogodio stativu.

Pobjeda Muslimu za rođendan
Najbolji poklon za 26. rođendan dobio je Petar Muslim. Zabio je napadač Primorja dva pogotka u dobroj predstavi na radost okupljenih navijača.

Iako su uspjeli isplivati prvi napad na početku zadnje dionice susreta, Grci od njega i nisu imali previše koristi. Kolomvos se na poziciji 'sidruna' nije snašao najbolje, a Primorjaši također nisu uspijevali slomiti Grke pogotkom za odvajanje na tri pogotka razlike. Konačno, utakmica dobiva na neizvjesnosti još jednom. Mallarach zabija u trenucima dok je Daniel Varga odsluživao kaznu od dvadeset sekundi. Dugih šest minuta do kraja susreta prolazilo je sporo, a gosti su se sve vještije branili, i sve rasterećenije napadali znajući da nemaju što izgubiti. U svom rasterećenju ponovno je Vlachopoulos krenuo tražiti nekoga na poziciji centra, ponovno nikog tamo nije bilo. Ali zato je na drugoj strani! Delakas je morao van, a Denes Varga nalazi Petrovića koji se 'ušuljao' kao lažni centar. Crnogorski branič odbojkaški pogađa za 9:7, a Primorjaši to održavaju novom Vićanovom obranom. Denes Varga nije riješio pitanje pobjednika na 3.40 do kraja susreta, pogodio je Deligiannisa u glavu u čistoj situaciji ispred vrata. Kažnjavaju to Grci pa Vlachopoulos zabija drugi pogodak za povratak na 9:8. Novi je kontraprekršaj već u sljedećem riječkom napadu učinio Muslim, no prijašnji strijelac Vlachopoulos promašuje okvir vrata pa razultat ostaje nepromjenjen.

Kažu, sve se u sportu vraća, vratilo se pola minute prije kraja i Xaviju Garciji. Kontru Primorja isplivao je Španjolac, koji bi vjerovatno ispao tragičar susreta da su Grci uspjeli osvojiti bod, ili pak sva tri. Tražio je Garcia Radua u proteklom napadu, nije ga našao no presjekao je grčki pokušaj za izjednačenje i sam se odvažio postići gol za konačnih 10:8. Primorjaši su u Barceloni!