LIGA PRVAKA

Primorje teško poraženo od Olympiakosa

Subota, 16. travnja 2016. 20:39 Napisao  Patrik Mršnik

Skupina A, 8. kolo: Primorje EB - Olympiakos 4:10. Poraz Primorja na Kantridi nakon 1.079 dana.

Vaterpolska liga prvaka - skupina A, 8. kolo

PRIMORJE EB - OLYMPIAKOS 4:10 (1:2, 1:3, 1:3, 1:2)

Bazen Kantrida. Gledatelja 600

Suci: Matan Schwartz (Izrael) i Sergej Naumov (Rusija). Delegat: Nicolae Firoiu (Njemačka)

PRIMORJE EB: Vićan, Burić, Radu 1, Krapić, Buljubašić, Vukičević 1, Muslim, Petrović 1, Dedović, Echenique, Šetka, Bošković 1, Jelovina

OLYMPIAKOS: Pavić, Mylonakis 1, Delakas 1, Gounas, Fountoulis 3 (1), Smith, Pontiekas, Ntoskas, Mourikis 1, Kolomvos 2, Mallarach, Vlachopoulos 2, Galanopoulos

Igrač više: Primorje EB 9 (2) Olympiakos 6 (5)

Peterci: Primorje EB 0 (0) Olympiakos 1 (1)

Tri isključenja: Pontiekas (20)

Primorjašima je trebala pobjeda. Jasno, voljeli bi da se dogodila s recimo, četiri gola prednosti kako bi se poništio poraz iz Pireja, a ispalo je potpuno obratno. Nakon 1.079 dana, ili slovima, tisuću i sedamdeset i devet dana Riječani su poraženi na Kantridi. I to na jako grub, može se reći, najgrublji način otkako je riječki kolektiv u ovakvom ustroju s predsjednikom Predragom Slobodom na čelu.

Grčki prvak Olympiakos na riječkom je bazenu slavio sa nestvarnih 10:4 i nanio prvi domaći poraz Primorju od 4. svibnja 2013. godine.

Počelo je, recimo to tako, prijateljski za oba vratara. Frano Vićan upisao je prvu obranu nakon slabog udarca centra Kolomvosa s istekom napada. Slično se dogodilo i s druge strane kada je Dedović na Muslimovo dodavanje morao pucati zbog malog semafora u kutu koji je pokazivao tri sekunde od kraja napada.

Grci to kažnjavaju i vode. Iznenadio je u trećoj minuti Franu Vićana udarac grčkoga kapetana Delakasa koji mu je prošao iza leđa za 0:1. Riječani pokušavaju uzvratiti novom loptom za svoga kapetana Krapića, a Grci opet prijete preko Vlachopoulosa.

Srećom po domaće navijače, bio je zamalo neprecizan pa su Primorjaši mogli izjednačiti. Pogodak za 1:1 postiže Vukičević s lijeve strane, na isključenju Pontiekasa, prvom na utakmici.

Primorjaši potom ne koriste drugoga igrača više, ali zato Grci opet odlaze u vodstvo. Dok je izvan igre bio Vukičević, a bilo je to u šestoj minuti, drugi centar Mourikis pogađa za 1:2. Igraju domaći dobro u obrani predvođenoj Damirom Burićem, ali Olympiakos u prvoj dionici prijeti iz kontre kojom iznuđuje isključenje Šetke. Unatoč tome, rezultat se do kraja osme minute nije mijenjao.

Do novog poravnanja rezultata nije došlo nakon treće, ali jest nakon četvrte riječke akcije s igračem više. Period od šest minuta bez pogotka Primorja prekinuo je Miho Bošković u trenutku kad je isključeni Španjolac u grčkim redovima Blai Mallarach ulazio u igru iz kućice za kažnjene igrače.

Grci u 13. minuti imaju priliku za odlazak na dva pogotka prednosti. Međutim, nakon zabijenog peterca Fountoulisa, grčki centar Mourikis gađa šake Frana Vićana. Pokušaji domaćih igrača nisu bili suviše težak posao za Josipa Pavića, hrvatskog reprezentativnog vratara. U velikoj većini slučajeva Pavić bi lakoćom branio, što je njegovoj momčadi otvaralo prostor za razigravanje u napadu.

Ono što nisu iskoristili u trinaestoj, jesu minutu kasnije. Emanouil Mylonakis skida paučinu domaćeg gola s dobrih osam metara pa Olympiakos vodi 2:4. Za to vrijeme, Gonzalo Echenique u dva je navrata pogodio desnu vratnicu Pavićevog gola, a Grci golom Kolomvosa na 50 sekundi od prvog poluvremena odlaze na velikih tri gola prednosti.

Dva gola u šesnaest minuta nisu bila bogznakakav zalog za hvatanje zaostatka. Odavno Primorje nije izgledalo na Kantridi ovako tromo, bezidejno i bezvoljno za dostignuti rezultatski minus.

Njega je u 19. minuti dodatno povećao Vlachopoulos (2:6) pa se već tada na utakmicu mogao staviti natpis 'poraz'. A posebice nakon njegovog drugog gola za gostujućih 2:7 u 22. minuti. Grci su tukli iz svih oružja, Riječanima su puške ostale potpuno prazne.

Primorje je do kraja utakmice ostalo u zaostatku od čak šest golova, ali i bez gotovo svih izgleda za plasman na završni turnir u Budimpeštu. Olympiakos je pobjedom na Kantridi napravio veliki korak ka prvom mjestu u skupini, Eger je kao domaćin završnice siguran, a teško je vjerovati da će Barceloneta u posljednja dva kola doživjeti dva poraza čak i ako Primorje ostvari dvije pobjede...