Srijeda, 29. siječnja 2014. 20:47 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 5. kola: Primorje EB - ZF Eger 20:7 (5:1, 4:3, 6:1, 5:2)

Vaterpolska Liga prvaka - 5. kolo

PRIMORJE EB - ZF EGER 20:7 (5:1, 4:3, 6:1, 5:2)

Bazen Kantrida. Gledatelja 1.000

Suci: Filippo Gomez (Italija) i Georgios Stavridis (Grčka). Delegat: Andy Hopelman (Nizozemska)

PRIMORJE EB: Vićan (4 obrane), Radu 3, Buljubašić, Krapić 1, De. Varga 3, Sukno 5, Muslim, Petrović 1, Da. Varga 1, Obradović 3, Šetka 1, Xavi Garcia 2, Jelovina

ZF EGER: Bisztritsanyi (7 obrana), Santavy, Batori, Graham 2, Salamon, Kovacs 2, Bedo, Varga 2, Biros 1, Gor-Nagy, Bundschuh, Harai, Meixner

Igrač više: Primorje EB 12 (9) Eger 11 (2)

Peterci: Primorje EB - (-) Eger - (-)

Tri isključenja: Santavy (15)

Vaterpolisti Primorja su u možda najboljoj utakmici ove sezone nadmoćno nadigrali momčad mađarskog prvaka Egera u ogledu petoga kola Lige prvaka rezultatom 20:7. Tisuću duša na Costabelli moglo je uživati u predstavi svojih ljubimaca koji su novim europskim slavljem zasjeli na prvo mjesto skupine A.

Navijači u dobroj formi
Kao i na svakoj važnoj utakmici, tako je bilo i na ovoj. Krimejski feštari ojačani brojnim prijateljima Primorja zdušno su pozdravljali svaki pogodak i lijepi potez svojih ljubimaca. Nije izostala uobičajena kulisa, glazbeni instrumenti i bučni glasovi koji su Primorjaše odveli do treće europske uzastopne pobjede.

Izvrsnu prvu četvrtinu odigralo je Primorje. Pet gola nisu na Kantridi primili ni mnogo slabiji klubovi od Egera, a već je 5:1 stajalo na semaforu nakon isteka prvih osam minuta. Izvrsnom igrom u obrani i još boljom efikasnošću stečena je rezultatska prednost koja se naprosto nije mogla istopiti. Paulo Obradović isplivao je prvu loptu za Primorje, a od prvog napada vidjelo se na koju će stranu utakmica krenuti. Sukno je u prvom napadu pogodio vratnicu, na prvi pogodak trebalo se čekati minutu i četrdeset pet sekundi kada je Xavi na igraču više izvrsno uposlio Radua, koji bez problema gađa suprotni kut mađarskih vrata za 1:0.

Imali su Riječani priliku i ranije otići na dva pogotka prednosti, ali Sukno nije iskoristio prigodu iz kontre već je Bisztrisany upisao svoju prvu obranu. Sve je to lijepim udarcem iz daljine kaznio Peter Biros, bivši igrač Primorja za 1:1 nakon dvije minute i pedeset sekundi igre. Do kraja četvrtine zabijalo je samo Primorje. Najprije Xavi Garcia iz daljine pogađa malu mrežicu, pa se u strijelce upisuje Daniel Varga nakon iskorištene akcije s igračem više. Sukno je svojski, iz daljine rasparao mrežu za 4:1, a peti pogodak djelo je Denesa Varge iz kontre nakon upošljavanja Vićana, kakva se mogla vidjeti i kod sedmog pogotka Primorja.

I u drugom poluvremenu mađarske su akcije ispred gola relativno besposlenog Vićana izgledale mlako i bezidejno. Nastavilo je tako Primorje 'trpati' iz svih pozicija, pa je za šesti pogodak tako zaslužan Radu, minutu i petnaest sekundi trebalo je rumunjskom centru u drugom periodu igre pogodi mrežu Bisztrysanyja. Sve pokušaje Mađara Primorjaši bi tek u obrambenom dijelu morali uspješno izblokirati, pa se u pojedinim trenucima sticao dojam da se ne igra utakmica europskog karaktera, već kakva 'jadranskoligaška' kakve se daju vidjeti svakog tjedna.

Niti trećeg 'igrača više' nisu uspjeli iskoristiti vaterpolisti Egera, nakon što je isključen bio Sukno talijansko-grča sudačka kombinacija svirala je kontraprekršaj. Nakon toga sjevnula je još jedna 'rukometna' kontra. Vićan je poput rukometnog vratara poslao loptu preko cijelog bazena za najboljeg vaterpolista svijeta, a Denes Varga za 7:1 na polovici drugog perioda nije imao problema u izravnom okršaju sa sunarodnjakom mu Bisztryszanyjem. Na drugoj strani - ista priča. Petrović si je priskrbio prvi izbačaj, a mađarski udarac završava na Vićanovoj lijevoj stativi. Drugi je puta vani morao Santavy, a Sukno svojim drugim zgoditkom zabija i osmi gol Primorja.

Mađari su u prvom poluvremenu bili uništeni riječkom obranom koja gotovo niti u jednom trenutku nije popuštala i time je izluđivala Mađare. Trećeg je zabio Radu, dvije minute prije kraja poluvremena svijetlilo je gotovo nestvarnih - 9:1. Nakon dvanaest minuta bez pogotka, konačno su Mađari preko 'svoga' - Zsolta Varge postigli drugi pogodak, pa onda i treći preko Kovacsa. Nije se radilo o kakvom opuštanju Primorjaša, stvari se ponekada samo tako poslože. Seriju 3-0 gostiju zatvorio je Graham, a do posljednjeg mjesta ispunjene tribine na Costabelli nakratko su utihnule. Po rezultatu drugoga perioda (4:3) da se naslutiti sasvim drukčija priča nego što je to sugerirao rezultat na poluvremenu.

Primorjaši već ujutro put Australije
Petorica igrača Primorja,  Sukno, Buljubašić, Muslim, Šetka i Obradović već će se u četvrtak u jutarnjiom satima zaputiti prema Zagrebu gdje se ponovno okuplja vaterpolska reprezentacija Hrvatske. Izabranici Ivice Tucka ponovno će put Australije gdje ih očekuje tjedan dana zajedničkog treniranja s domaćim igračima. Na put neće trener Primorjaša Ivan Asić, kao niti kapetan Krapić, koji su otkazali zbog zdravstvenih problema.

Drugo poluvrijeme pogotkom je, u stilu 'žabice' otvorio Xavi Garcia. Počelo je tako drugo, kao i prvo, u gotovo istom tonu s preslabim i relativno nekonkretnim vaterpolistima Egera. Nedugo nakon Španjolca Xavija, na 11:4 za Primorje postavlja Mađar Denes svojim trećim pogotkom za nastavak rezultatskih tegoba po goste. Zabili su s desne strane, pa sa sredine, a u drugom poluvremenu je trebao netko da zabije i s lijeve strane. To je učinio Sukno za 12:4, a sve se to dogodilo u uvodne dvije minute nastavka. Većeg pomaka Eger nije napravio ni kada su Buljubašić odnosno Denes Varga zaradili svoja prva isključenja, pa je u napadu opet bilo Primorje koje se prvi puta značajnije 'spetljalo', i to tek u dvadesetoj minuti igre.

Nakon svih strana, zabio je i Obradović s pritajenog centra, točno na pola trećeg perioda (13:4). Dugo jedna obrana europskog kluba, a pogotovo prvaka Mađarske na Kantridi nije izgledala tako bezmoćno. Nakon prvog Obradovićevog pogotka u nizu, isti je igrač dao i drugog, i to samo tridesetak sekundi kasnije, nakon što je Daniel Varga oteo kolegi iz reprezentacije Batoriju loptu na centru i uposlio ga. Niti Bundschuh nije s pozicije centra uspio iskoristiti igrača više iz sedmog pokušaja, a na drugoj strani Sukno nastavlja u ritmu 'gol po minuti' te zabija za 15:4. Nakon novih deset minuta bez Egerovog gola, zabio je Graham nakon što je ostao sam ispred Vićana te ga 'suhim listom' nadmudrio za svoj drugi pogodak.

Posljednji je period igre pred vratima Primorja plivao Duje Jelovina, a prvi su sprint za loptu tek tada dobili gosti iz Egera. Buljubašićevo isključenje presjeca obrana Primorja ukradenom loptom, a na drugoj se strani Bistryszany iskazuje lijepom obranom udarca Obradoviću. Rezultatski je nemoguće po Eger bilo sustići, ili se makar približiti velikom vodstvu Primorja, pa je tako u istom ritmu utakmica mogla biti nastavljena. Peti je puta u 26. minuti susreta pogodio Sukno. Eger je tada dobio priliku zabiti pogodak nakon što su zbog izbačaja Garcie i Buljubašića Primorjaši ostali s dva igrača manje. Zabio je Kovacs svoj drugi pogodak za 16:6. Na 'plus 11' ubrzo je ponovno postavio broj 11 - Anđelo Šetka, strijelac sedamnaestog pogotka Primorja.

Nije uspio u sljedećem napadu zabiti Batori, ispriječila se greda Vićanovoga gola, no zato jest kapetan Krapić, povratnik u bazen nakon preboljenih vodenih kozica. Krapićev pogodak izazvao je gromoglasan pljesak publike na Costabelli. Pošto Eger nije uspjevao složiti suvisliju akciju, Obradović je nakon isključenja Kovacsa ponovno pospremio loptu u vrata Bistryszanyja za 19:6. Nakon što je Kovacs pogodio za Eger, isto je po dvadeseti put na utakmici za Primorje učinio Petrović, minutu i petnaest sekundi prije kraja.

Bila je to utakmica za pamćenje vaterpolista Primorja. Dvadeset pogodaka u mreži bilo kojeg protivnika nije bezvrijedan učinak, a pogotovo protiv mađarskog prvaka. Vaterpolsko feštanje se nastavlja. Primorjašima valja otići u Eger, dvadeset i drugog dana mjeseca veljače u šestom kolu.