Jadranska liga: Primorjaši se lako obračunali s Jadranom, gosti zabili tek dva pogotka!

Subota, 22. ožujka 2014. 20:30 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 20. kola: Primorje EB - Jadran HN 13:2 (2:0, 4:1, 4:1, 3:0). Primorjaši su u jednoj od mirnijih utakmica došli do dvadesete uzastopne pobjede u Jadranskoj ligi.

Jadranska liga vaterpolista - 20. kolo

PRIMORJE EB - JADRAN HN 13:2 (2:0, 4:1, 4:1, 3:0)

Bazen Kantrida. Gledatelja 300.

Suci: Marko Matijević i Goran Gavrilović. Delegat: Alen Pešušić (svi Zagreb)

PRIMORJE EB: Vićan (10 obrana), Radu 1, Peroš, Krapić, De. Varga 2 (1), Mudražija, Muslim 1, Petrović, Da. Varga 2, Obradović 6, Šetka, Xavi Garcia, Jelovina (7 obrana), Buljubašić 1

JADRAN HN: Kandić (6 obrana), Spaić, Moskov 1, Kovačić, Vidović, Brajović, Banićević, Sarić 1, Latinović, Sekulić, Giga, Pješivac, Popović, Gardašević

Igrač više: Primorje EB 5 (4) Jadran HN 6 (1)

Peterci: Primorje EB 1 (1) Jadran HN 0 (0)

Bila je to jedna od mirnijih vaterpolskih predstava na Costabelli. Bez previše isključenja, čak niti s previše golova kao što je inače slučaj u utakmicama Primorja. Trinaest je bilo i više nego dovoljno naspram gostujuća dva.

Bez gola se igralo gotovo pet minuta, a onda je Xavi Garcia sa svoje desne strane 'ubacio' na Daniela Vargu koji se iskrao iza leđa gostujućih bekova i tek tada zabio prvi pogodak Riječana. Do tada, u uvodnim minutama susreta brijirali su vratari. Frano Vićan skupio je četiri obrane, dok je vratar Jadrana Kandić upisao tri obrane. Primorjaši su u susret ušli nešto ležernije no inače, iako je Ivan Asić u generalki uoči grčkog prvaka Olympiakosa u zapisnik uvrstio četrnaestoricu najjačih, izuzme li se opravdani izostanak Sandra Sukna. Primorjaši do kraja, pogocima izrazito 'tanke' prve četvrtine, nisu uspjeli iskoristiti igrača više kada je izbačaj zaradio Latinović. U posljednjem riječkom napadu prve četvrtine strijelac za 2:0 je Buljubašić, nakon što ga je proigrao autor prvoga pogotka Daniel Varga. I s tridesetak posto snage Crnogorci u prvoj četvrtini nisu mogli puno, dojam je da su Primorjaši u tim trenucima svjesno dozirali snagu za mnogo teže obveze koje ih očekuju u tjednima ispred njih.

Drugi dio počeo je još jednom efektnom obranom crnogorskog čuvara mreže. Kandić je lijepo pročitao šraubu Cosmina Radua, nakon što je rumunjskog centra proigrao uvijek raspoloženi Obradović. Igrači Jadrana ne koriste niti drugog 'igrača više', pa se izbačaj Petrovića nije reflektirao na rezultat koji je stajao od šeste minute susreta . On se ipak mijenja kada Denes Varga, nakon dvije i pol minute igre u drugoj četvrtini iz peterca zabija za 3:0. Radu je iznudio peterac, pretjerao je s držanjem Luka Sekulić, inače najbolji strijelac Novljana u ovogodišnejm izdanju Jadranske lige. U tim je trenucima Frano Vićan na riječkim vratima stigao do svoje šeste, a Slaven Kandić na vratima Jadrana do pete obrane. Vratari nisu 'popuštali' u svom učinku. Na polovici druge četvrtine četvrti riječki pogodak djelo je Paula Obradovića s igračem više.

Što se napadačkog učinka Novljana tiče, sve je pokušaje s uspjehom savladavao Frano Vićan, bez obzira o kakvim se udarcima i iz koje udaljenosti radilo. Tako sve do četrnaeste minute kada Sarić zabija za 4:1 sa sirenom koja je označila kraj crnogorskog napada. Jednako preciznim udarcem iz daljine uzvratio je Obradović, a iako je Kandić loptu imao 'na ruci' nije je mogao skrenuti izvan okvira vrata. Isto je uslijedilo u sljedećem napadu bijelih kapica, s gotovo identične pozicije u bazenu. Obradoviću se na putu do trećeg pogotka tada pokušala ispriječiti prečka no uspjelo joj je samo spustiti loptu gol za 6:1, konačan rezultat prvog poluvremena.

Denes Varga na početku treće četvrtine trese stativu, mađarski topnik nanišanio je s lijeve poludistance, ali nije pogodio crnogorska vrata. To je međutim, učinio u sljedećem riječkom napadu. Xavi Garcia ukrao je loptu na centru, sam se drznuo u kontru uz pratnju gostujućeg kapetana Kovačića, pratio je to Denes Varga i na španjolčevu asistenciju pogodio za 7:1. Rapsodija je nastavljena dizanjem Paula Obradovića koji je nedugo zatim zabio svoj četvrti pogodak na utakmici pored nemoćnih čuvara izdigavši se visoko iznad vode. U nastavku susreta Asić u bazen šalje kapetana Krapića, koji u kratkom vremenskom razmaku uspijeva zaraditi dva isključenja. Prvo gosti nisu iskoristili u napadu, drugo je Krapić u borbi za loptu ispred gostujućih vrata zaradio relativno bespotrebno. Iz tog se isključenja dogodio drugi pogodak Jadrana, a strijelac s lijevog krila je Moskov. Na sedam pogodaka riječke prednosti, dvije i pol minute do kraja treće četvrtine vraća Daniel Varga. Pucački, vanjska linija momčadi Ivana Asića bila je vrlo raspoložena, valjalo je namjestiti ciljnike uoči dolaska grčkog prvaka Olympiakosa u Ligi prvaka sljedeče srijede. Na razini je i dalje bio Frano VIćan, došavši do svoje desete obrane. Do kraja trećeg perioda Obradović precizno gađa za 10:2, nepogrešiv je bio dubrovački napadač u utakmici protiv Jadrana.

Posljednju dionicu susreta na riječome golu odradio je Duje Jelovina, i odmah na prvom zadatku upisao je obranu. U napadu je po uzoru na Krapića u ranijoj fazi, isključenje zaradio najbolji strijelac susreta Obradović. Jelovina na vratima nije popuštao obranivši nove dvije lopte. Otvorilo je to prostor domaćinima za novi, jedanaesti pogodak kojeg je potpisao Radu na igraču više, kada je drugi izbačaj dobio Sekulić. Gostujući napadi postajali su opasniji, no udarce Sarića i Moskova Jelovina brani i do polovice perioda provedenog u igri dolazi do pete obrane. Nije s druge strane uspio niti Mudražija postići svoj prvijenac na utakmici. Do kraja susreta šesti se puta u listu strijelaca upisao Obradović, a u posljednjim sekundama strijelac za konačnih 13:2 je Petar Muslim.