FINAL SIX BARCELONA Primorje poraženo od Pro Recca, kraj treće četvrtine odnio snove o europskom naslovu

Subota, 30. svibnja 2015. 20:50 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Barcelone

Susret finala: Primorje EB - Pro Recco 7:8 (3:1, 0:2, 2:4, 2:1). Primorje nije uspjelo materijalizirati svoje prednosti nad talijanskom momčadi koja se po osmi puta okitila tutulom prvaka starog kontinenta

Final Six vaterpolske Lige prvaka - finale

PRIMORJE EB - PRO RECCO 7:8 (3:1, 0:2, 2:4, 2:1)

Otvoreni bazen Bernat Picornell. Gledatelja 1.700

Suci: Boris Margeta (Slovenija) i Georgios Stavridis (Grčka). Delegati: Stefan Bottlik (Slovačka) i Dejan Perišić (Srtbija)

PRIMORJE EB: Vićan, Burić, Radu 1, Krapić, Buljubašić, Sukno 3, Muslim 2, Petrović, Peroš, Elez, Šetka 1, Xavi Garcia, Lazović

PRO RECCO: Tempesti, Prlainović, Joković 2, Figlioli 2, Giorgetti 1, Pijetlović 1, Giacoppo, Aicardi, Di Fulvio, Filipović, Ivović 2, Gitto, Pastorino

Igrač više: Primorje EB 13 (2) Pro Recco 11 (3)

Peterci: Primorje EB - (-) Pro Recco - (-)

Isključenje s pravom zamjene: Burić (31)

Pro Recco je novi prvak Europe u vaterpolu! Primorje nije uspjelo unatoč dobroj igri materijalizirati svoje prednosti nad talijanskom momčadi koja se po osmi puta okitila tutulom prvaka starog kontinenta i postala najtrofejniji vaterpolski sastav Europe. Ključnim se pokazalo odvajanje Recca na dva pogotka prednosti krajem trećeg perioda susreta.

Prve su napade veliki rivali promašili. Pijetlovićev udarac s dva je metra završio pored, a Šetkin izvana nakon isključenja Prlainovića iznad gola. Drugi je riječki udarac završio u trbuhu Stefana Tempestija (Muslim), nisu do pogotka stigli ni Talijani budući je Figliolijev pokušaj bio blokiran od strane Radua.

Rumunjski je centar autor prvog riječkog pogotka. Primorje je stiglo do vodstva kojeg je brzo neutralizirao crnogorskio topnik Ivović pogodivši u nebranjeni dio mreže Frana Vićana. Do novog pogotka u 4. minuti ispriječila se greda koju je pogodio Sukno, imali su svoju već u sljedećem napadu i igrači Pro Recca, a pogodio ju je Filipović. Već početkom pete minute dogodio se dvostruki problem za Pro Recco.

Drugo isključenje zadobio je Andrija Prlainović a iskoristio ga je Sandro Sukno golom s lijeve strane. Mogli su Riječani u šestoj minuti stići i do dva pogotka viška no udarac Antonija Petrovića obranio je Tempesti. Petrović ubrzo potom biva isključen, a Igor Milanović s klupe zove minutu predaha.

Međutim, Primorje se uz dvojnu ulogu Vićana i stative uspjeva obraniti od dva isključenja (Petrović, Elez) nakon čega time-out dolazi s klupe riječke momčadi. Imalo je Primorje dobru situaciju povesti s 3:1, no na isključenju Di Fulvija nije se dogodio pogodak nakon što je Muslimu na dva metra lopta isplaa u odsudnom trenutku.

Što nisu uspjeli tada sam je razriješio Sandro Sukno na pet sekundi od kraja prve četvrtine. Vodstvo od 3:1 bilo je dobar zalog za nastavak utakmice, valja podvući da Pro Recco nije u osam minuta iskoristilo igrača više (0-3) te da je jedan od njihovih najvažnijih igrača, Andrija Prlainović već imao dva isključenja uz svoje ime na semaforu.

Riječka je obrana dobro zatvorila prvi pokušaj prolaska lopte za centra, tu je ulogu na drugoj strani dobro odigrao Burić koji se nerjetko uz Radua nalazio na toj poziciji. Talijani ni u desetoj minuti nisu stigli do drugog gola, greda se nakon 'žabice' ispriječila Gittu koji je ubrzo isključen no to nije kaznio Petar Muslim. Pro Recco dolazi do drugoga gola u akciji za Jokovića pri isključenju Radua.

Felipe Perrone MVP
Nakon odigrane finalne utakmice završnog turnira vaterpolske Lige prvaka između Primorja i Pro Recca dodijenljene su nagrade najkorisnijem igraču te za fair-play ponašanje. MVP je postao Felipe Perrone, igrač Barcelonete koji je na turniru postigao devet pogodaka. Perrone je svoju momčad predvodio do brončane medalje, odigrao je dobar turnir no dojam je da je ona mogla završiti i u rukama nekog drugog igrača iz finalne utakmice. Nagradu za fair-play dobio je također igrač Barcelonete, 18-godišnji Roger Tahull Compte.

Pogodio je bivši igrač Juga u 11. minuti za 3:2, bio je to prvi iskorišten igrač više Talijana iz četvrte prilike. Odnos snaga u bazenu mogao se tada promjeniti pošto je Primorju u napadu suđen kontrafaul, no udarac Pijetlovića odlazi preko grede. Promjenio se po isteku 12. minute kada Joković postiže svoj drugi pogodak iz slične situacije, no toga puta iz igre.

Riječani do polovice druge četvrtine nisu pogodili okvir Tempestijeva gola, a onda se talijanski vratarski majstor iskazao obranom jednog pokušaja Sukna. Nije na ruku Primorju išlo niti drugo isključenje Radua u 13. minuti, zadobio ga je pri obostranom isključivanju zajedno s Ivovićem. Nakon Sukna, Tempesti brani sporu loptu Buljubašića koji je po dolasku u obranu isključen pa je momčad Igora Milanovića imala dobru priliku povesti. Nije to učinila, stativu je pogodio Figlioli. Bez napadačkog učinka Primorje je bilo kroz cijelu drugu četvrtinu, najzaslužniji za to bio je Tempesti koji je povezao pet uspješnih obrana, zadnju u nizu Xaviju s desne stative.

Po tri pogotka postigli su suparnici na obje strane, a nastavak susreta s dvije velike obrane otvorio je Frano Vićan. Najprije je neutralizirao pokušaj Gitta s igračem više 8muslim), a onda i Figliolija nakon Muslimovog povratka. Ipak, nije mogao zaustaviti razoran udarac Figliolija iz 19. minute koji je označio prvo vodstvo Pro Recca (3:4).

Tekle su i dalje minute riječko g sastava bez gola, sve do konačnog pogotka Anđela Šetke na igraču više (Gitto). Primorje je bez pogotka bilo gotovo dvanaest minuta ali je prednost iz prve četvrtine predstavljala dobru zalihu za kasniju nadgradnju u brojčanom smislu koja je izostala u dovoljnoj mjeri da se Talijani u zadnje dvije minute treće četvrtine rezultatski prvi put odvoje.

Krajem 20. minute Ivović je postigao svoj drugi pogodak iz izgledne situacije pred Vićanom na što mu je uzvratio Petar Muslim (5:5). Pro Recco ne koristi isključenje Sukna za povratak u vodstvo budući da se riječka obrana dobro snalazi u prostoru ispred Vićana. Sukno potom promašuje svoju priliku no Primorje ubrzo dobiva novu koja nije doživjela svoj vrhunac zbog kontrafaula.

U 23. minuti Duško Pjetlović sa svoje, centarske pozicije koristi igrača više (Petrović), bio je to tek drugi put da su Talijani poentirali iz takve situacije od osam prilika. Do kraja treće četvrtine Pro Recco je napredovao prema rješenju utakmice. Sukno je zaradio svoje drugo isključenje kojeg je iskoristio Giorgetti za 5:7. Do smanjenja prednosti nije došlo, Sukno je dobro uplivao na dva metra ali iz okreta gađa stativu.

Primorje se moglo vratiti, bio je primjetan umor uzrokovan napornim plivanjem, fizičkim kontaktima, sigurno i ogledom protiv Juga u polufinalu dan ranije. Najprije je Burić promašio izglednu priliku, potom je Tempesti obranio udarac Xaviju Garciji na igraču više (Ivović), da bi se serija pogrešaka Primorja nastavila krivim dodavanjem lopte pri novom isključenju (Filipović). Riječani su u dva napada izborili tri isključenja, treće u nizu dogodilo se u 28. minuti kada je mora izaći Figlioli. Nisu uspjeli iskoristiti niti to, kao niti ono Giorgettija, dvanaesto Reccovo po redu.

Pogodak je konačno stigao, i to iz igre. Zabio je Muslim u 29. minuti za 6:7 i time vratio mogućnost Primorju za povratak. Isti je igrač pogodio u blok kod prilike za izjednačenje, nakon čega je utakmica razrješena. Sve je dvojbe na 1.32 od kraja otklonio Pietro Figlioli svojim drugim pogotkom (6:8). Kraj utakmice nije dočekao Damir Burić, suci ga isključuju s pravom zamjene. Na konačnih 7:8 za Pro Recco smanjio je Sukno, svojim trećim pogotkom samo je kozmetički uljepšao častan poraz Primorja.