EP veterana: Riječki +40 vaterpolisti deveti, finale utakmice obilovale uzbuđenjima

Nedjelja, 18. rujna 2016. 09:29 Napisao/la  SC

Za Riječane se može reći  da je njihova igra bila sve uvjerljivija kako je prvenstvo odmicalo

Zadnjeg dana Europskog prvenstva u vaterpolu za veterane sve su utakmice odlučivale o plasmanu.

Domaćini su u prvoj jutarnjoj utakmici igrali za 9. mjesto u kategoriji 40+ i jedino što se može za njih reći je da kako je prvenstvo odmicalo tako je i njihova igra bila uvjerljivija, a uigranost je konačno bila na zadovoljavajućoj razini.

Izgledali su kao prava ekipa! Protiv Slovaka iz Piestanya, nakon dvije četvrtine vodili su 5:2, trima golovima Vanje Govića, dok su Jeremić i Šuša dodali po jean pogodak.

Nakon što je H2O Polo smanjio iz peterca, Tiškivski je u posljednjoj sekundi napada povisio na 6:3, dok je Aleksandar Šuša približio Riječane prvoj pobjedi.

Imali su domaćini lijepih 7:3 uoči posljednje četvrtine, koja je počela pogocima Tiškivskog i Jeremića za 9:3, dok je Vanja Gović svojim četvrtim golom dodatno „uljepšao“ semafor, do konačnih 10:4.

U kategoriji 30+, u utakmici za plasman od 5. do 7. mjesta, rumunjski je Brenntag dobio Belgrade 15:8, dok je u kategoriji 65+, najstarija ekipa prvenstva, Cannstatt 70, osvojila je 5. mjesto pobjedom od 5:2 nad finskom ekipom Helsingfors Simsallkap.

U ženskoj konkurenciji 3. je mjesto pripalo britanskoj ekipi English Roses, koje su bile bolje od ekipe Stepp Prague.

Iako su gubile 1:4, Čehinje su uspjele preokrenuti rezultat i doći do vodstva od 6:4. Engleskinje, međutim se nisu dale te su minutu i pol prije kraja došle do vodstva od 7:6. Pedeset sekundi prije kraja došlo je do novog poravnanja, ali engleske su ruže (English Roses) povele lob udarcem najbolje igračice Elizabeth Palmer iz velike udaljenosti tridesetak sekundi prije zvuka sirene. Bilo je to konačnih 8:7.

Veliko slavlje među “ružama”, kojima su na ceremoniji dodjele brončane medalje igračice ETV iz Hamburga otpjevale “You’ll never walk alone”, pjesmu koju su navijači Liverpoola i Celtica učinili slavnom i poznatom u cijelom svijetu, stvorivši tako jednu predivnu sportsku atmosferu.

U ženskom finalu, Argentario je bio bolji od Nijemica 13:5, tako da je talijankama pripalo zlato.

U kategoriji 55+, 5. mjesto pripalo je finskoj ekipi Helsingfors Simsallkap, koja je bila bolja od nizozemskog PSV Eindhovena rezultatom 10:3.

Spandau 04 osvojio je peto mjesto u konkurenciji 40+, dok je u kategoriji 45+ Imperial Sport Chisinau iz Moldavije bio bolji od rimskog Euro Sportinga rezultatom 9:5. Brončano je medalju u kategoriji 65+ osvojio Poseidon Hamburg, pobjedivši Cannstatt 65 rezultatom 7:4.

U kategoriji 55+, Cannstatt je bio bolji od Sankt Petersburga nakon izvođenja peteraca. Nakon regularnih 20 bilo je 7-7 a jedan je promašaj skupo stajao ruse, koji su izgubili 11:12. Talijanski Euro Sporting iz Rima dočepao se 5. mjesta pobjedom od 9:5 protiv ukrajinskog Uzhgoroda.

U kategoriji 60+ treće je mjesto pripalo estoncima Kaleva iz Tallinna, koji su bili bolji od berlinskog Neptuna 4:1. Zlatna medalja u najstarijoj dobnoj kategoriji (65+) pripala je slovacima H2O Piestany, koji su nakon neizvjesne i teške borbe savladali Talijane Rari Nantes Bogliasco rezultatom 7-6.

Zanimljivo je da su Slovaci postigli gol u završnim trenucima svake četvrtine i u biti time pokopali nade talijana koji su skupo platili dekoncentraciju u tim odlučujućim trenucima.

U finalnom susretu u kategoriji 45+, pobjeda je pripala mađarskoj momčadi Happy Hippos, koja je sa 7:3 savladala Masterse iz Sankt Petersburga.

U sljedećem krugu utakmica igralo se finale u kategoriji 60+, te utakmice za 1. i za 3. mjesto u kategoriji 35+.

Talijanski Euro Sporting iz Rima osvojio je zlato u kategoriji 60+ nakon tijesne pobjede (4:3) protiv ekipe Düsseldorfa 98.

Izuzetno zanimljive bile su utakmice u kategoriji 35+. U borbi za treće mjesto, Hercegnovljani bili su bolji od Real Canoe iz Madrida rezultatom 6-5, a istim je rezultatom Bull’s Blood iz Egera pobijedio beogradski Partizan, kojeg vodi legendarni Dejan Dabović.

Odlučujući pogodak postigao je Attila Barany 2’55“ prije kraja. U skoro tri minute nije Partizan uspio savladati mađarskog vratara Pellea.

U narednom krugu utakmica, Happy Hippos iz Budimpešte i Bayer Uerdingen igrali su za treće mjesto u kategoriji 50+.

Neizvjesnost je trajale do posljednje desetinke sekunde prve četvrtine, kada je sa zvukom sirene mađarski vratar Szakonyi sa svog gola savladao kolegu Massenkela. Došli su mađari vrlo brzo do vodstva od 4:0 i gotovo pa spremili objedu u sef. Konačni je rezultat bio 8:2.

U finalu, moskovski je Dynamo savladao Kiev sa 10:7.

U finalnoj utakmici u kategoriji 55+ peterci su odlučivali o pobjedniku, nakon što su Real Canoe Madrid i HZC de Robben Hilversum igrali neriješeno 4:4. Pobjeda je na kraju pripala nizozemcima, koji su nakon 8 serija peteraca bili bolji 12:11.

U najmlađoj dobnoj kategoriji (30+), prvaci su mađari ekipe Neptun iz Budimpešte, koji su nakon neizvjesne borbe savladali Bayer iz Uerdingena rezultatom 7:5.

Prije posljednjeg kruga utakmica održana je i ceremonija zatvaranja Europskog prvenstva za veterane.

Posljednje utakmice su odigrane u kategoriji 40+.

Treće mjesto pripalo je Sankt Petersburgo koji je bio bolji od Kranja 75 rezultatom 8:3, dok je u hrvatskom finalu Asićev Veteran 70 Split bio bolji od dubrovačkih Veterana rezultatom 8:8.