WRC stiže u središte PGŽ iz koje je prije 50 godina startao kultni Delta rally

Srijeda, 13. ožujka 2024. 21:48 Napisao/la  Miroslav Krpan

Prvi natjecateljski dan, 19. travnja, po dva puta voze se brzinci Krašić - Sošice, Jaškovo - Mali Modruš Potok, Ravna Gora - Skrad i Platak.

WRC stiže u središte PGŽ iz koje je prije 50 godina startao kultni Delta rally
Foto: Miroslav Krpan

Automobilizam je u pitanju. Rallyu tepaju, a istinski to i jest, kraljicom oktanskog sporta na četiri kotača.

Doživljavali smo na ovim našim prostorima do sada brojne priredbe te prestižne discipline, ali san svakog pregaoca auto sporta, svakog ljubitelja brzina i ovisnika o oktanima je pratiti, doživjeti, saživjeti se sa WRC-om.

Vrhunski je to sportski događaj što donosi simbiozu visoke tehnologije i vještine vozača.

O konačnom rezultatu odlučuje svaka desetinka utrošena na posebnim brzinskim ispitima, dramatična utrka sa strojem i „štopericom“ koja od vozača i njegova suvozača zahtjeva maksimalnu koncentraciju i preciznost.

I kad se pod jedno stavi brzina, tehnologija, servisni tim, pouzdanost vodećih svjetskih proizvođača automobila i povjerenje i umješnost najboljih svjetskih vozača i suvozača, stiže se do konačnog uspjeha. Do pobjedničkog postolja. Do pobjede.

Ideju su, s odmakom vremena imali mnogi. Željeli ostvariti jednog dana.

Sadašnji ostvarivi koncept dovođenja World rally Championshipa (WRC) u Hrvatsku konkretnije je začet 2013.godine, prigodom realizacije tadašnjeg Croatia rallya u Istri bodovanog za Europsko prvenstvo.

Ipak, protekle su još godine i godine da bi 2021.godine san bio i ostvaren.

Bio je to period kojeg će generacija pamtiti kao pandemijski, pa je i u svemu tome „mrvica“ zasluge da Hrvatska upravo tada bude upisana u kalendar FIA Međunarodne automobilističke federacije u rubrici WRC – Svjetsko prvenstvo u rallyu.

Bila je to i godina podsjećanja na 115 godišnjicu osnivanja Prvog hrvatskog automobilnog kluba, prethodnika Hrvatskog auto i karting saveza.

Organizacijski projekt od prvog dana potpisuju porečki Autoklub D.T. Motorsport i zagrebački CRO Dakar Team, uz tehničkog izvoditelja zagrebački AK Delta Sport.

TRI IZDANJA – TRI POBJEDNIKA

Premijerno izdanje hrvatskog WRC projekta, sa startom i ciljem u Zagrebu, obilježio je nastup 56 od 68 prijavljenih posada iz 26 zemalja, kroz tri županije, itinererom dugim 1.279,87 km s 20 brzinskih ispita na deset lokacija ukupne duljine 300,32 km.

Svoju 51. pobjedu u WRC-u na prvom našem rallyu ostvario je tada sedmerostruki svjetski prvak Francuz Sebastien Ogier uz suvozača Juliena Ingrassia u Toyoti Yaris WRC.

Toj je pobjedi prethodilo niz događanja po kojima se prva godina u WRC i pamti.

Ogier je imao nesmotreni „bliski“ susret s policijom u prometu zagrebačkim avenijama, potom i nepoštivanje vertikalne svjetlosne signalizacije, da bi u ciljni rezultat u Kumrovcu ušao s minimalnom prednošću samo šest desetinki sekunde, što je bilo treće najmanje vrijeme pobjedničke prednosti u rezultatima WRC-a do tada.

Pehist za drugu poziciju bio je britanski tandem Elfyn Evans i Scott Martin iz Teama Toyote zahvaljujući skupo plaćenoj pogrešci samo 300 metara pred zadnjim ciljem.

Treći na postolju bili su Belgijanci Thierry Neuville - Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC). Među sudionicima šest hrvatskih posada, a najboljim plasmanom, 41.ukupno, nastup su obilježili Mateo Butorac i Marko Stiperski (Peugeot 208 Rally4).

Drugo izdanje 2022. godine itinererom je produljeno na 1.648,13 km i kroz 20 brzinaca duljine 291,84 km, uključivo i prostore dviju novih županija, objedinilo je nastup 63 posade iz 26 zemalja.

S osam dobivenih brzinaca, ali u krajnje neizvjesnoj borbi do posljednjeg mjerenja pobjedu odnosi finski tandem mladog lava Kalle Rovanperä - Jonnë Halttunen (Toyota GR Yaris Rally1).

Kako je kazao, na posljednjem BI Kumrovec je riskirao i pobijedio za 4,3 sekunde.

Drugi su bili Ott Tänak - Martin Järveoja (Estonija, Hyundai i20 N Rally1), a treći Thierry Neuville - Martijn Wydaeghe (Belgija, Hyundai i20 N Rally1).

Do najboljih vremena po brzincima stizali su još Lappi (4), Neuville (3), te Tänak i Evans (2).

Jedan je brzinac na Platku, zbog izuzetno guste magle i nemogućih uvjeta odvijanja natjecanja otkazan, a među sedam hrvatskih posada najbolji 36. ukupno veteran Niko Pulić sa suvozačicom Aleksandrom Kovačić u Škoda Fabia R5.

Uoči trećeg izdanja, na jednom timskom testiranju poginuo je Irac Craig Breen iz Hyundai Teama, pa je i ozračje cjelokupnog izdanja hrvatskog WRC-a bilo neobično i tužno.

Svjetske asove, poslije pandemijskih godina i već uspostavljenog ritma pristizanja svjetskih asova uz brzince i na mjestima okupljanja došlo je promatrati stotine tisuća ljubitelja rallya.

Na startu 54 posade iz 23 zemlje uz još jedan novi brzinac u Gorskom kotaru (Ravna Gora) bili su pravi izazov, uz novost hibridnog pogona WRC1 klase.

Treća godina treći pobjednik, ali isti tim – Toyota.

Nakon 18 mjeseci pobjedničkog posta konačno u Hrvatskoj na najvišem postolju Britanci Elfyn Evans i Scott Martin, poslije 1.649,68 km itinerera i 301,26 km na 20 brzinaca s 27 sekundi prednosti ispred tandema Ott Tänak - Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 Hybrid), te 58,6 sekundi ispred Finaca Esapekka Lappi - Janne Ferm (Hyundai i20 n Rally1 Hybrid).

Usprkos sedam najboljih vremena na brzincima, ali i pehom s gumama, legendarni Sebastien Ogier tek peti, a do najboljih vremena još su stizali Rovanperä (6), Neuville (3), Tänak (2), te po jedan Lappi i Evans.

Osam hrvatskih posada, a najbolji čak 29. ukupnog poretka Tomas Hrvatin - Đani Simčić (Renault Clio Rally4).

WESTGATE I RIJEČKI KORZO

Novo, četvrto ovogodišnje izdanje WRC Croatia rally doživjelo je nekoliko znakovitih promjena.

Prema javno dostupnim dokumentima uočljiva je prva i značajna novost u lokaciji Servisnog parka, koji s uglavnom makadamskog prostora pored Zagrebačkog velesajma i gradskog okruženja, seli na 20-ak kilometara udaljenu periferiju okruženja Westgate trgovačkog centra gdje će niknuti privremeni oktanski grad četvrtog ovogodišnjeg rallya u kalendaru FIA WRC-a.

Na istim prostorima predviđa se i sjedište organizatora i svih administrativnih poslova.

Ceremonijalni start, 18. travnja, u večernjim satima ustaljeno kreće pored Nacionalne i sveučilišne knjižnice i znanih zagrebačkih fontana, dok će jutarnji termini biti rezervirani za Shakedown Okić, posljednju probu trkaćih bolida uoči ogleda na deset destinacija kroz pet županija (Zagrebačka, Karlovačka, Primorsko-goranska, Krapinsko-zagorska i Varaždinska) i Grad Zagreb, itinererom duljine 1401,93 km, od čega 283,28 km otpada na 20 brzinskih ispita.

Prvi natjecateljski dan, 19. travnja, po dva puta voze se brzinci Krašić - Sošice, Jaškovo - Mali Modruš Potok, Ravna Gora - Skrad i Platak.

S Platka, sredinom dana, sudionici WRC-a stižu u centar Rijeke, na pješačku zonu Korzo, trenutno, a zasigurno i kroz 40-ak dana opasanu velikim gradilištem okolnih prometnica.

Riječki Korzo nije u svijetu rally sporta novost.

Posljednji značajan automobilistički spektakl zbivao se sredinom svibnja 2012. godine, kada je bio središtem, startom i ciljem tadašnjeg 39. Croatia rallya, treći puta za redom „riječkog“ izdanja, te godine trećeg natjecanja sezone FIA Prvenstva Europe u rallyu.

Startale su 42 posade, do cilja, poslije 16 brzinaca dugih 240 km itinererom od 857 km, stiglo 23.

Pobjednički je šampanjac ispijao finski dvojac Juho Hänninen - Markkulo Mikko (Škoda Fabia S2000).

Među prvih deset na cilju bile su četiri hrvatske posade, a najbolja, peta ukupno Juraj Šebalj - Toni Klinc (Mitsubishi Lancer evo IX).

I tako, poslije brzinca Platak, potom Ravna Gora, WRC stiže i u središte Primorsko-goranske županije iz koje je prije 50 godina startao, svojevrsna preteća današnjeg WRC-a, kultni Delta rally.

Drugi natjecateljski dan objedinjeje četiri nove dionice brzinskih ispita: Smerovišće - Grdanjci, Stojdraga - Gornja Vas, Vinski Vrh - Duga Resa i Pečurkovo Brdo - Mrežnički Novaki, svaki dva puta.

Odlučujući će biti ogledi posljednjeg prijepodneva na dionicama Trakošćan - Vrbno i Zagorska Sela - Kumrovec, od kojih je ovaj posljednji u statusu „specijalca“ „Wolf Power Stage“, brzinca koji donosi posebne bodove petorici najbržih.

PRILIKA ZA VJEČITOG DRUGOG

Ovogodišnja WRC sezona startala je krajem siječnja u prestižnoj destinaciji Monte Carlo, nastavljena sredinom veljače na sjeveru Europe, u Švedskoj, a do dolaska u Hrvatsku još treba odraditi afrički zadatak Safari Rally Kenija posljednjeg vikenda u ožujku.

Dva su pobjednika do sada, trenutno vodeći Belgijac Thierry Neuville (Hyundai) s 48 bodova i drugoplasirani Britanac Elfyn Evans (Toyota) s tri boda manje. Neuville slovi za „vječitog drugog“, do sada je pet puta bio viceprvakom svijeta, a u stopu ga prati i Evans s tri naslova „drugog“. Obojica su u Hrvatskoj dva puta bili na postoljima, Evans s prošlogodišnjom pobjedom brani status,dok je Neuville dva puta bio treći.

Da li su njih dvojica predodređena i za ovogodišnje kumrovečko postolje i glagoljaške plakete?!

Značajna novina ovogodišnje sezone je sustav bodovanja, pa se tako na svakom natjecanju dodjeljuju tri skupine bodova: prva za ostvarenje prva dva dana, zaključno sa subotnjim programom, kada bodove počev s 18 dobivaju prva desetorica, slijedi zasebno bodovanje trećeg dana (nedjelja) za sedmoricu najboljih od 7 na niže, te već ustaljeni Power Stage, posljednji brzinac za bodus bodove 5,4,3,2 i 1 za petoricu najbržih.

Iniciranje ovog sustava bilo je povod razmišljanja kako će postojati manja uloga faktora peha i odustajanje, te povrata posljednjeg dana po zaslužene posebne bodove. Hoće li se pokazati dobrim treba sačekati kraj prve sezone, u drugoj polovici studenog, kada je na rasporedu WRC Forum8 Rally Japan.

WRC je globalni izazov koji karakteriziraju hrabrost, strast, izdržljivost i mogućnost konstantne prilagodbe stalnim izmjenama okoline i nepredvidivosti uvjeta za vožnju.

A na ljubiteljima brzina tjedan je uživanja, na ovaj ili onaj način, uživo ili uz suvremena tehnička pomagala.

Odbrojavaju se dani, kroz koji će i lista prijava, a spektakl oktanske kraljice sportova ponovo je zagarantiran na hrvatskih cestama koje slove titulom „stotinu nijansi asfalta“.

Sve u svemu, vrijedi rezervirati travanjski termin, od 18. do 21., za najznačajniji hrvatski automobilistički događaj svjetskih razmjera.

Razglednica je to koju šaljemo u svijet o svoj ljepoti lijepe naše.

 

Koristimo kolačiće
Na našoj web stranici koristimo kolačiće. Neki od njih su neophodni za rad stranice, dok nam drugi pomažu poboljšati ovu stranicu i korisničko iskustvo (kolačići za praćenje). Možete sami odlučiti želite li dopustiti kolačiće ili ne. Imajte na umu da ako ih odbijete, možda nećete moći koristiti sve funkcije stranice.