KOŠARKA BEZ GRANICA Marin Miletić, Matej Mostarac i Josip Ostrogović u podređenom položaju, saborski zastupnici u Kostreni zaigrali košarku u kolicima

Srijeda, 02. srpnja 2025. 21:41 Napisao/la  Kristian Sirotich

Košarkašice i košarkaši Kostrene nisu imali previše razumijevanja za političare

Marin Miletić, Matej Mostarac i Josip Ostrogović u podređenom položaju, saborski zastupnici u Kostreni zaigrali košarku u kolicima
Foto: Kristian Sirotich

Sportaši s invaliditetom rijetko imaju priliku ravnopravno odmjeriti snage s onima bez tjelesnih ograničenja, a  kako to izgleda kad im se takva prilika pruži, imali su priliku vidjeti svi koji su u srijedu posjetili otvoreno košarkaško igralište u Kostreni.

Naime, u Kostreni je odigrana revijalna utakmica između Košarkaškog kluba osoba s invaliditetom Kostrena i svojevrsne reprezentacije Sabora RH.

Zastupnici su se prvi put susreli s izazovima košarke u kolicima – sportom koji traži iznimnu koordinaciju, snagu i snalažljivost.

Košarkašice i košarkaši Kostrene nisu imali previše razumijevanja za političare u gostujućem dresu, koji su se, po prvi puta, morali spustiti u invalidska kolica i pokušati savladati pravila potpuno drugačijeg sportskog svijeta.

Rezultat – 16:2 – jasno govori o omjeru snaga, ali i o okolnostima u kojima se utakmica igrala.

No, ishod je bio najmanje važan, na terenu su vladali smijeh, trud, povremeni nespretni, ali srčani potezi i – opće zadovoljstvo.

Svi su, bez iznimke, uživali.

Čak i oni koji se nisu najbolje snašli na terenu, što im nitko nije zamjerio.

Jer košarka u kolicima nije samo igra – to je borba, prilagodba, zajedništvo.

Nakon regularnog dijela, zaigrala se i dodatna, neplanirana trećina: saborski zastupnici odmjerili su snage jedni protiv drugih – oporba protiv vladajućih, uz malu „posudbu“ igrača iz Kostrene.

Rezultat tog susreta nije zapisan, ali rukovanje nakon zvuka sirene govorilo je više od svake statistike.

Prije utakmice održano je neformalno druženje članova saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport s vodstvom KKOI Kostrena i okupljenim gostima.

Bila je to prilika za dijalog, za razmjenu iskustava, ali i za izravno suočavanje s problemima koje sportaši s invaliditetom svakodnevno žive – na terenu i izvan njega.

Zastupnici su slušali o počecima kluba, o motivima koji pokreću ovu sportsku priču, ali i o izazovima koji ju koče – od financiranja preko nerazumijevanja unutar sportske zajednice osoba s invaliditetom i logističke podrške, do društvene vidljivosti, jer sport osoba s invaliditetom nije na margini zbog nedostatka talenta, već zbog sustavnih prepreka, a neki podaci, poput onog da se sportom bavi tek 0,7 posto mladih osoba s invalidtetom itekako su poražavajući i za ovu populaciju, ali i za društvo u cjelini.

Saborski odbor za obitelj, mlade i sport u Kostreni je gostovao na inicijativu Marina Miletića (MOST), potpredsjednika Odbora, uz njega su došli i zastupnici Ivica Ledenko (Most), Josip Jurčević (nezavisni), Josip Ostrogović (HDZ), Maksimilijan Šimrag (HDZ), Matej Mostarac (SDP), dok je Matej Brečić bio specijalni izaslanik predsjednika Sabora RH.

Među zastupnicima bila je i Ljubica Lukačić (HDZ), koja je i sama osoba s invaliditetom.

O životu i radu kluba govorili su predsjednik Dino Brozan, tajnica Lukrecija Tomušić te trener i pokretač košarke u kolicima na ovom području, Siniša Kuharić.

Okupljenima su se obratili i Dražen Vranić, načelnik Općine Kostrena, Marko Boras Mandić, predsjednik Županijske skupštine te Katja Luketić, glavna tajnica Zajednice sportova PGŽ-a.

Jedinstveno druženje u Kostreni ispunilo je svoj cilj – spajanje svjetova koji se rijetko sretnu, no najvažnije tek dolazi.

Kako će se ova priča dalje razvijati ovisi prije svega o onima koji su te srijede bili na terenu – u kolicima ili na klupi.

Njihov zajednički zaključak bio je jasan: o problemima sportaša s invaliditetom mora se govoriti ondje gdje se može najviše učiniti – u saborskim klupama.

A Marin Miletić, Matej Mostarac, Josip Ostrogović i svi ostali obećali su upravo to, u rujnu podići ovo druženje na najvišu moguću razinu, možda se nakon toga neke stvari krenu mijenjati na bolje.