Subota, 27. veljače 2016. 21:37 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 18. kola: Kvarner 2010 - Škrljevo 89:95 (27:21, 15:18, 23:30, 24:26)

A-1 liga košarkaša - 18. kolo

KVARNER 2010 - ŠKRLJEVO 89:95 (27:21, 15:18, 23:30, 24:26)

Centar Zamet. Gledatelja 900

Suci: Tomislav Prpić (Zagreb), Marko Stanković (Rijeka) i Goran Rogić (Zagreb)

KVARNER 2010: Veljačić 19 (4-4), Marić 7 (0-2), Jambrović 16 (1-3), Vucić 2, Marinelli 16 (2-2), Kučan 3, Vidmar, Špralja 7 (2-3), Miličević 7, Olivari, Kalpić, Štemberger 12 (6-7)

ŠKRLJEVO: Surina 8, Kus 19 (2-2), Bilalović 2, Juričić, Trbović, Perković 19 (5-6), Radunić 6, Živko 2, Ceranja 13, Stipčić 6 (4-4), Rogić 20 (5-5), Šamanić

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 15-21, Škrljevo 16-17.

Trice: Kvarner 2010 16-37, Škrljevo 9-23

Skokovi: Kvarner 2010 38, Škrljevo 36.

Izgubljene lopte: Kvarner 2010 13, Škrljevo 7

Dogodila se senzacija na Zametu, Škrljevo je stiglo do pobjede protiv Kvarnera 2010 rezultatom 89:95.

Dogodila se ona ponajviše zahvaljujući izvrsnom izdanju u drugom poluvremenu utakmice u kojem je Kvarner ostao limitiran na relativno mali broj poena. Gosti su znali i znalački iskoristili svaki domaći propust čime su potpisane vjerodajnice zaslužene pobjede.

Ostaje dakle zaključiti da je ovo šesti poraz riječkog sastava uzastopce u svim natjecanjima, a da su pritom izgledi Škrljeva za ukrcaj u posljednji vagon Lige za prvaka ostali itekako živi. Po četiri 'dvoznamenkasta' igrača bila su s obje strane, Kvarneru nije pomoglo ni gotovo dvostruko više ubačenih trica.

Utakmicu je odlučio Roko Rogić. Razigravač Škrljeva u drugom je poluvremenu ubacio dvanaest poena, od čega najviše od posljednjim sekvencama susreta kada se šuterski priključio Davoru Kusu, strijelcu pet trica. Josip Ceranja dodao je tri, a Škrljevo je u odnosu na prvo poluvrijeme zabilo čak šest trica više.

S druge strane, od junaka se u jednog od tragičara pretvorio Paolo Marinelli. Do prvog izlaska iz igre sudjelovao je dvanaest i pol minuta i zabio trinaest poena. Trener Mance izvadio ga je iz igre, a njegov ponajbolji igrač ove sezone u povratku je zabio još samo tri poena, ali i napravio pet prekršaja, što ga je koštalo izlaska iz igre u 35. minuti.

Škrljevčani su susret otvorili dosta nervozno, napravivši čak devet osobnih pogrešaka u prvoj četvrtini. Kvarner je poveo sa 6:2 uz dvije brze Marinellijeve trice (u svega 55 sekundi), ali je istom serijom uzvratilo i Škrljevo.

U početnim problemima s prekršajima bili su 'zaštićeni' - Jambrović s jedne, odnosno Živko s druge strane. Kvarner je vodio 17:10 i 21:14 sve do prve trice ponovo raspoloženog Davora Kusa. Domaći trener Mance mogao je rotirati igrače ispod koševa, već je u prvoj četvrtini ušao Mate Vucić, igrao je i Kučan...

Marinelli je nakon trice za 30:21 u dvanaestoj minuti susreta izašao, a Kvarner počeo put prema dolje. Gosti se priključuju koševima Kusa i Perkovića, nakon čega suci Kusu daju vrlo dvojbenu tehničku pogrešku.

Kvarner je vodio (36:26) sredinom druge četvrtine, ali se Škrljevo vraća novim ubačajima Kusa uz slobodna bacanja Dine Stipčića na 36:33. Riječani na poluvrijeme odnose prednost od tri poena, ali će u trećoj četvrtini primiti trideset poena.

Gostujući se šut jednostavno otvorio, a u festivalu trica kroz treću četvrtinu Kvarner neće profitirati. Krenulo je Jambrovićevim ubačajem izvana, strategija je (pokazalo se, vrlo uspješna) gostujućeg trenera Aramisa Naglića bila puštati Jambrovićev šut. Poništio ga je već u sljedećem napadu Kus, a kasnijem heroju u zelenim redovima Roku Rogiću nije smetala treća osobna pogreška u 21. minuti.

Pogađali su kasnije Veljačić i Kus, a ponovni ulazak Marinellija u igru nakon objektivno predugog hlađenja nije donio rezultata. Točnije, donio je kontraefekt koji se ogledao u kasnijoj prednosti za goste.

U 25. minuti Škrljevo je košem Josipa Ceranje ponovo u vodstvu (50:51), nakon čega zabija i Rogić, a Kvarner vodi još samo u nekoliko trenutaka tijekom utakmice. Ulazile su još samop trice Veljačića i danas neprepoznatljivog Špralje koji se jednostavno nije mogao sastati s košem suparnika. Gosti na ulasku u zadnjih deset minuta vode s četiri poena prednosti.

Zadnja četvrtina također je ponudila tricaški spektakl u kojem je Škrljevo nastavilo graditi prednost. Ceranja je dvaput pogodio izvana i time neutralizirao inače vrlo korektnog Miličevića koji bi vjerojatno igrao i duže da ne postoji pravilo zaštićenog godišta. Na 8.20 do kraja Škrljevo se odvojilo na devet poena viška (68:77), nakon domaćeg timeouta stvari je dodatno podebljao Stipčić.

Kvarner se, istini za volju i mogao vratiti, ali bilo je previše promašaja u njihovim redovima. Nisu otvorene trice zabijali Miličević, Špralja i Marić kada se Kvarner vratio na 75:81 Kučanovom tricom. Otvorilo je to prostor Roku Rogiću za njegovih sedam poena do kraja susreta, točka na i bila je trica za 80:91.

Kvarner je već od ranije osigurao Ligu za prvaka, ali je nastavljena njegova negativna serija koja sada broji šest poraza u nizu.

Škrljevo iduće subote dočekuje GKK Šibenik u  TV-prijenosu. Ako uđu u Ligu za prvaka, publika širom Hrvatske moći će im se diviti i na proljeće.