A-1 LIGA KOŠARKAŠA

Kvarner 2010 postao jesenski prvak

Subota, 13. prosinca 2014. 21:46 Napisao/la  SC

Utakmica 10. kola: VROS Osijek - Kvarner 2010 66:84 (14:20, 18:17, 16:20, 20:27)

A-1 liga košarkaša, 10. kolo

VROS OSIJEK - KVARNER 2010 68:84 (14:20, 18:17, 16:20, 20:27)

Mala dvorana Gradski vrt. Gledatelja 150

Suci: Nikola Perlić (Velika Gorica), Živko Mirilović (Karlovac) i Bojan Kruljac (Zagreb)

VROS OSIJEK: Kujundžić, Meznarić 11 (5-7), J. Šarac, Buha 2, Tončinić 11 (5-10), Bičvić 10 (4-9), Pandurić 20 (6-9), A. Šarac 10 (3-6), Žulj, Jakić 2, Krajina 2

KVARNER 2010: Stipčić 10 (3-10), Veljačić 11 (3-12), Čakarun 6, Jambrović 2, Cinac 16 (7-14), Kučan 3, Konjević 6, Miličević 16 (7-8), Olivari, Jurković 4, Šamanić 2, Štemberger 8 (3-6)

Slobodna bacanja: VROS Osijek 11-16 Kvarner 2010 10-13. Trice: VROS Osijek 5-14 Kvarner 2010 10-26

Skokovi: VROS Osijek 30 Kvarner 2010 27. Osobne pogreške: VROS Osijek 19 Kvarner 2010 22

Košarkaši Kvarnera postali su jesenski prvaci Hrvatske. Istina, u prvoj fazi A-1 lige ne sudjeluju Cibona, Cedevita i Zadar, tri hrvatska predstavnika u ABA ligi, ali u društvu jedanaest momčadi i vrlo jake konkurencije biti na vrhu nije mala stvar. Osim pobjede Riječana u Osijeku poklopio se rezultat iz utakmice Kaštele i Alkara. Domaći su ondje slavili rezultatom 73:68 i time bacili Alkar na drugo mjesto s omjerom 7-3. Riječani su prvi sa osam pobjeda i dva poraza, nije ih koštala izgubljena utakmica protiv Alkara u Sinju, kao niti ona u Trnskom protiv Zagreba dva tjedna kasnije.

Kvarner je u prvih deset minuta primio tek četrnaest koševa. Ipak, nakon četvrte minute bilo je 9:5 za Osijek. Sve je riječke koševe u tom razdoblju zabio Dino Stipčić, Osiječani su košem i dodatnim bacanjem Pandurića stekli spomenutu prednost i stali. Stipčić je najprije stavio novu tricu, nadodali su se potom Miličević i Čakarun lakim poenima za 9:12. Koševima Pandurića Osijek je do posljednjeg vodstva na utakmici došao u sedmoj minuti (13:12), nakon čega Cinac veže šest poena za odmak na 13:18.

I u drugom periodu tempo igre zasnivao se na istim principima. Nastavak serije donio je rezultat 14:27, a koševe su zabijali Jambrović i Cinac uz tricu Konjevića pa je Kvarner nizom 15:1 zapravo prelomio susret. Iako se na predah otišlo s tek pet poena riječke prednosti, domaći se nisu smogli snage primaknuti Kvarneru u nastojanju da ih sustignu. Seriju 8:0 Bičvića i Pandurića tricom prekida Konjević u 15. minuti (24:32), izvana zabijaju još Bičvić pa potom i Štemberger za miran odlazak na veliki odmor.

U nastavku su RIječani ubacili u dodatnu brzinu više. Ponovno se krenulo s 5:0, košem Miličevića i novom tricom Štembergera koja je bila na izvrsnih pedeset posto u tom razdoblju igre. Nedugo zatim pogodio je svoju prvu i Miličević za 34:45, nakon čega promašuje Veljačić, no na prednost od trinaest koševa postavlja Miličević. Igralo se tada u ritmu koji je odgovorao Kvarneru, a prednost se na sredini treće četvrtine nije spuštala ispod dvoznamenkaste vrijednosti. Štoviše, bilo je i plus 17 za Kvarner u 28. minuti (40:57), sve je novom mini-serijom izrežirao Dino Cinac. Domaći su smanjili do konca trećeg perioda novom serijom 8:0 i time kaznili blago riječko opuštanje.

Priliku su u trećoj četvrtini dobili Šamanić i Jambrović, no trener Marijan Mance u posljednjoj na parket vratio Miličevića i Štembergera koji mu to vraćaju u zlatu. Prvospomenuti stavlja tricu, nadodaje se Cinac za 48:62 u uvodnoj minuti igre. Susret je novim uzletom u igri Riječana bio riješen, posebice nakon koševa Veljačića šest minuta prije kraja (52:69). Prednost je na koncu i dodatno podebljana sve do završnih 68:84

Titula jesenskog prvaka stigla je u Rijeku, a s njome i preskakanje osmine finala Kupa Hrvatske. Kvarner će se u ponedjeljak naći u ždrijebu četvrtfinala predviđenog za 27. prosinca.