Utorak, 07. siječnja 2014. 20:45 Napisao  Patrik Mršnik

Kvarner 2010 - Cibona 74:79 (13:21, 21:18, 22:21, 18:19)

Kup Krešimira Ćosića - četvrtfinale

KVARNER 2010 - CIBONA 74:79 (13:21, 21:18, 22:21, 18:19)

Dvorana Dinko Lukarić. Gledatelja 1.200

Suci: Muhvić (Karlovac), Jovović (Zagreb), Hordov (Zadar)

KVARNER 2010: Stipčić 9 (2-2), Veljačić 4, Čakarun 2, Radić 12 (5-12), Salamun 3, Boban 8 (1-1), Škifić 21 (5-8), Šamanić, Krivec 6 (1-3), Širko 7, Krstinić, Mustapić 2

CIBONA: Kus 19 (1-4), Planinić 6, Blassingame 5 (0-1), Šarić 18 (4-9), Božinović, Rozić 6 (3-4), Jagodić-Kuridža 14 (5-8), Junaković 9, Mavra, Arapović 2, Gabrić

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 16-19 Cibona 27-35. Trice: Kvarner 2010 8-22 Cibona 6-18

Skokovi: Kvarner 2010 23 Cibona 26. Osobne pogreške: Kvarner 2010 30 Cibona 24.

Ponovo je bilo blizu, ali nedovoljno: 79:74 pobijedila je zagrebačka Cibona na Kozali u utakmici četvrtfinala Kupa Krešmira Ćosića te se time plasirala na završni turnir. Treba Riječanima stisnuti šake, ponovno su se herojski borili i do posljednjeg trenutka bili u susretu, no protiv Cibone se opet nije moglo. Ostalo je tako visjeti ono prokletstvo započeto ovoga proljeća kada su Riječani prosuli i vodstvo od dvadset poena prednosti u duelu Lige za prvaka. Šteta, ali nema se momcima Vladimira Anzulovića što zamjeriti.

Kvarner je domaćinski miroljubivo započeo susret, pa osim polaganja Radića na početku (2-0) nije imao vodstvo u prvom dijelu. Cibona se sa uvodnih šest koševa Kusa krenula odvajati, da bi nakon tri minute igre već bilo 11-2. Domaći trener Anzulović već je u uvodnoj fazi igre morao minutom odmora smiriti momčad, da bi konačno Mustapić nakon četiri minute igre iz dva slobodna bacanja zabio četvrti koš Kvarnera.

U sljedećoj akciji mogla se vidjeti preslika NBA-akcije u kojoj je Kuridža zakucao na 'alley-oop'-upošljavanje Blassingamea, žive vatre na poziciji gostujućeg razigravača. Jedina mana zagrebačkog Amerikanca bila je što je već nakon četiri i pol minute igre na Kozali došao do druge osobne pogreške. Vatru je malo 'potpalio' Škifić, najkonkretniji riječki igrač u prvom dijelu njegovom prvom tricom za 7-16. Sve je to poništio Kus drugim ubačajem iza linije za tri poena, a nadodao se Planinić (7-21). Škifićevom serijom 4-0 i Bobanovim polaganjem rezultat prve četvrtine bio je 13-21, no sve je u riječkim redovima izgledalo prilično neuvjerjivo.

Gosti su se kud i kamo manje mučili kako bi došli do prilike za postizanje koša. Cibona se u drugom periodu ponovno odvojila na 19-31 koševima Junakovića, a Juri Škifiću publika je ponovno mogla zapljeskati kod treće trice za 22-32. Škifić je ujedno bio i jedini igrač koji se istaknuo u šuterskom djelu kod Riječana. Stipčić je smanjio na 26-34, a nakon drugog domaćeg time-outa započeo je uragan u posljednje dvije minute prvoga dijela. Iako su gosti preko Planinića ponovno odvojili rezultat na 26-39. sljedećih osam koševa - djelo Škifića i posljednje trice Širka na poluvrijeme se odlazi sa 34-39, samo 'minus pet'.

U nastavku susreta Škifić još jednom pogađa tricu za 37-41, a Armada budi publiku i ponovno kreće pjesma navijača na Kozali. Igra se potom koš za koš, pa najprije pogađa Jagodić-Kuridža, potom Širko pa Kus (39-46). Jure Škifić na polovici trećeg perioda zaradio je treću osobnu pogrešku, što je bitno utjecalo na promjenu koncepcije Vladimira Anzulovića. Ostao je Škifić na parketu u prvom vremenu, unatoč problemima s osobnim pogreškama, no Rozić ponovno dovodi Cibonu na deset koševa prednosti (39-49) te prisiljava Anzulovića na novi time-out.

Mini seriju Cibone 5-0 prekida Igor Salamun svojom prvom tricom, a nadodaje mu se Stipčić (44-53) s dva iskorištena slobodna bacanja. Nakon koševa Šarića, isti igrač u obrani radi treću osobnu pogrešku, pa Radić vraća na 46-54. Revija slobodnih bacanja nastavila se koševima Veljačića, a Kvarner u novu mini-seriju ulazi polaganjem Stipčića. Jagodić-Kuridža s druge strane iz napadačkog skoka polaže (50-58). Kvarnerova obrana zgusnula se, gosti nisu mogli više jednakom lakoćom do koševa, a u krajnju neizvjesnost na samom kraju treće četvrtine utakmicu dovodi Škifić stavivši na 54-58.

Tada na scenu stupaju suci na čelu s Dubravkom Muhvićem iz Karlovca, pa je tako domaći centar Radić zaradio drugu osobnu, na 46 sekundi do kraja te je Ciboni omogućen povratak na plus šest. Ipak, Veljačić postavlja konačan rezultat treće četvrtine na 56-60, s time da Boban na samom kraju nije uspio pogoditi tricu za gotovo potpuno poravnanje.

Prva minuta posljednjeg perioda susreta otišla je 'u prazno'. Momčadi su izgubljenim loptama kompromitirale prilike za rezultatsku promjenu sve dok se Dario Šarić u maniri jednog od najtalentiranijih europskih košarkaša nije odlučio na ulazak s krila i polaganje. Nakon toga nije ušla trica Stipčića, a Šarić je s drugog krila pogodio za 56-64. Crne dvije minute domaćih u 'post-igri' prekinuo je Ivica Radić, a 5-0 Kvarnera radi Jure Škifić za povratak na 60-64. Izgubili su loptu Zagrepčani nakon 'natezanja' pod Kvarnerovim košem, a tada je krenula nova injekcija Armade s tribina. Krenuo je i Jagodić-Kuridža učiniti treću osobnu, nakon koje je Ivica Radić smanjio na samo dva koša zaostatka. Vratio je potom na minus pet bivši Riječanin Kus, svojom trećom tricom, pa je potom i položio nakon izgubljene lopet Kriveca (62-69).

Tih samo nekoliko sekundi u kojima je Kvarner imao dva koša manjka razgalilo je okupljene, no na pet i pol minuta do kraja Anzulović je opet bio primoran okupiti svoje trupe na minuti predaha. Nakon nje vratio je Boban tricom na 65-69, konačno je mladom krilnom centru pošlo za rukom pogoditi tricu iz sedmog pokušaja. Kus je nakon osobne pogreške Stipčića postigao svoj devetnaesti poen iz dva iskorištena slobodna bacanja, kada se ponovno u zrak digao Boban i novom tricom smanjio na 68-71.

Suci su se tada, na četiri minute prije kraja susreta ponovno umješali, sviravši osobnu pogrešku Krivecu na liniji za tri poena, pa je tako Šarić imao jednaki broj slobodnih bacanja. Iskoristio je tek jedno. Boban nije mogao i treći puta s krila pogoditi tricu, pa je tako ostalo u minusu za četiri poena. Blassingame potom ne koristi priliku za tricu a Stipčiću se ponovno sude koraci, sve je to tada išlo na mlin gostima. Šarić postavlja na šest koševa viška za Cibonu, a do tučnjave među igračima gotovo dolazi na drugoj strani gdje se gosti nisu slagali sa sudačkom odlukom o petoj osobnoj pogreški Jagodića-Kuridže.

Krivec je predao loptu u protivničke ruke, vrijeme je odmicalo a slobodna bacanja slovenskog razigravača ušla za 70-74, uoči posljednje minute. Bila je ona premalo kako bi se zaostatak sustigao. Jure Škifić dobio je petu osobnu pogrešku, a Dario Šarić iskoristio dva slobodna bacanja za 70-76. Nadu je nakratko vratio Dino Stipčić tricom. no na dvadeset pet sekundi do kraja suci isključuju i Salamuna zbog pete osobne greške. Ponovno je ruka Darija Šarića u jednom slobodnom bacanju bila neumoljiva. Šarić potom radi četvrtu osobnu pogrešku, a Krivec također koristi tek jedno slobodno bacanje. Igračima Kvarnera trebalo je cijelih osam sekundi da naprave prekršaj, a pobjedu Cibone potvrdio je Martin Junaković zabivši oba slobodna bacanja za konačnih 74:79.