Alpe Adria Kup: Izostalo čudo u Trnskom, Kvarner 2010 pretrpio novi poraz od Zagreba

Utorak, 23. veljače 2016. 19:51 Napisao  Patrik Mršnik

Uzvratna utakmica četvrtzavršnice: Zagreb - Kvarner 2010 101:88 (29:21, 18:27, 28:22, 26:18). Riječanima je trebala pobjeda od dvadeset poena viška, dogodio se novi poraz.

Alpe Adria Kup - uzvratna utakmica četvrtzavršnice

ZAGREB - KVARNER 2010 101:88 (29:21, 18:27, 28:22, 26:18) - prva utakmica 86:66

Dvorana Trnsko. Gledatelja 150.

Suci: Krunoslav Peić (Slavonski Brod), Tomislav Prpić (Zagreb) i Domagoj Marunica (Zagreb)

ZAGREB: Majcunić, Vladović 18 (3-4), Božić 5 (2-4), Halilović 22 (5-8), Vlaić 18 (4-6), Batur 9, Marčinković 23 (7-9), Radoš 6, Lazić

KVARNER 2010: Veljačić 20 (5-6), Marić 9 (4-4), Jambrović 5, Vucić, Marinelli 18 (4-6), Kučan 3 (3-4), Vidmar 2, Špralja 14 (5-6), Miličević 2, Olivari 2, Kalpić, Štemberger 13 (4-4)

Slobodna bacanja: Zagreb 21-31, Kvarner 2010 25-30.

Trice: Zagreb 8-19, Kvarner 2010 11-25

Skokovi: Zagreb 30, Kvarner 2010 30.

Izgubljene lopte: Zagreb 15, Kvarner 2010 22.

Košarkaši Kvarnera 2010 još su jednom poraženi od suparnika iz Zagreba. Momčad Danijela Jusupa u svojoj je dvorani bila bolja od Riječana rezultatom 101:88 u uzvratnoj utakmici četvrtfinala Alpe Adria Kupa. Nakon izgubljenog prvog susreta u Rijeci (66:86), Kvarneru je trebalo pravo sportsko čudo za prolazak dalje.

No, dogodilo se već ono toliko puta viđeno u njihovim dvobojima sa zagrebačkim 'žutima'. Preko sto primljenih koševa, veliki zaostatak i nemoć u pariranju kroz dobar, naročito završni dio susreta.

Reklo bi se, bio je to uobičajen Zagreb. Svi su istovremeno i 'veliki' i 'mali', sve 'četvorke', osim dirigenta žutog orkestra, Jakova Vladovića. U obrambenoj zoni 1-3-1 potpuno je svejedno igra li iskusnik Šarlija kojeg nije bilo, ili nešto mlađi Vlaić.

Baš on je u početnim minutama zadavao najviše problema Riječanima koji su u Trnsko došli bez lakše ozlijeđenog Blaža Božinovića, a još od ranije nije spreman Marko Baković.

Spominjani Vlaić Kvarneru je u prvih devet minuta zabio isti broj poena, kasnije se napadački pritajio, ali upisao četiri skoka. Malo ga je mijenjao Radoš, uskakali su Marčinković i Batur.. Svi su igrali sve... Kvarner se osim sporadičnih trenutaka u koje su proveli u vodstvu kroz prvu četvrtinu najbolje snalazio na kraju drugog perioda, kada su čak uspjeli odnijeti vodstvo od 'pola koša' u svlačionicu.

U početku su izabranici Marijana Mancea živjeli od učinka Paola Marinellija koji je u pet minuta zabio sedam koševa. Krenulo je tricom Marića na koju je uzvratio Vladović, a Marinelli je svoju prvu stavio za 10:10. Domaći potkraj prvog perioda rade seriju 11:2, a Kvarner je u zadnje tri minute prve četvrtine zabijao slobodna bacanja. Iskoristili su to Batur i Vladović, bilo je u jednom trenutku i 29:18...

Kvarner je, u nastojanjima za visokom pobjedom najprije morao izbjeći novi visoki poraz. Problem je već od četvrte minute utakmice bio Patrik Jambrović koji je dotad već skupio tri osobne pogreške. Morao je Ivan Miličević značajnije odigrati, išao je na riječku 'trojku' i Marić, krpalo se...

Gosti se mogu vratiti i ranije nego što su to zapravo učinili. Nakon Veljačićeve trice (31:24), šansu ima i Marinelli vezom skokova u napadu, ali sve što se dogodilo su dva izravna zakucavanja Marčinkovića, što bi se reklo - u lice Riječanima. Kod zaostatka od 35:24 Marijan Mance morao je pozvati minutu predaha.

Njegovi momci nisu spuštali zaostatak ispod devet poena do druge Marinellijeve trice (38:31) na polovici druge četvrtine. Značajniji priključak započeo je kada je izvana dvaput pogađao Štemberger, a gosti se dobro brane pa tricom Veljačića sa sirenom imaju prednost na poluvremenu.

Vratio se u nastavku na parket Jambrović, prigodu je od početka dobio Mate Vucić, a Zagreb je ponovo do 25. minute izgradio veliku prednost. Samo Veljačićevom tricom za 51:51 rezultat je bio izjednačen, uslijedila je serija domaće momčadi od 12:3 u koju je svaki od igrača iz domaće petorke ugradio jedan dio svojih brojki. Riječani do tada opet žive samo od trica pa osim Veljačićeve kroz obruč prolaze Špraljina, odnosno Štembergerova trica.

Kada se moglo izjednačiti, a bilo je to kod zaostatka od 63:61, Zagreb preko Radoša i Halilovića radi novih 6:0 i osigurava domaćinu mirniju završnicu. Doduše, mogao je riječki sastav i na posljednji nešto veći odmor u egalu, ali je umjesto Jambrovićeve trice za gostujućih 'plus jedan' ušla ona Marčinkovićeva za 75:70, na isti način kao i Veljačićeva pred poluvrijeme - sa sirenom.

Zagreb je u rosteru za utakmicu imao samo devet igrača, od čega je jedan iz mlađejuniorskog uzrasta (Lazić). I takav se imao energije nositi sa zahtjevnom utakmicom, čak i bez ikakvog napadačkog učinka njihova ponajboljeg igrača Luke Božića.

Svoje prve poene postigao je za 72:63 u 29. minuti susreta. Imao je Božić tri prekršaja do poluvremena, baš kao i Veljačić kod Kvarnera što je utakmicu u dodatnoj mjeri učinili atipičnom. Božić je, uostalom zbog pet prekršaja morao van iz igre u 34. minuti.

Riječane bi nakon tri teška poraza zadovoljila bilo kakva pobjeda nad Zagrebom, kada već nisu mogli napraviti pravi podvig i svladati domaćina s potrebnih dvadeset poena prednosti i otići na završni turnir u Domžale. Ipak, i četvrta je ovosezonska međusobna utakmica pripala Zagrebu, a uslijedit će još dva dvoboja u Ligi za prvaka na proljeće.