A-1 Liga za prvaka: Zadar slavio na Kozali, košarkaši Kvarnera umalo priredili senzaciju

Utorak, 15. travnja 2014. 18:49 Napisao  Patrik Mršnik

Utakmica 5. kola: Kvarner 2010 - Zadar 79:91 (27:34, 12:17, 24:25, 16:15). Veljačić, Krivec, Boban i društvo nisu uspjeli preokrenuti utakmicu nakon 'minus 21'. Tricaški raspoloženi Zadrani zasluženo slavili

A-1 košarkaška Liga za prvaka - 5. kolo

KVARNER 2010 - ZADAR 79:91 (27:34, 12:17, 24:25, 16:15)

Dvorana Dinko Lukarić. Gledatelja 700.

Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Luka Kardum, Tomislav Prpić (oba Zagreb)

KVARNER 2010: Stipčić 6, Veljačić 11 (3-7), Čakarun 8 (3-4), Boban 16 (4-4), Šamanić, Krivec 17 (4-12), Širko 11 (3-5), Miličević, Krstinić, Mustapić 2, Čuić 8

ZADAR: Bašić 4, Ivanov 16 (5-9), Kraljević, Lawrence 6, Lyons 25 (3-7), Sobin 11 (3-4), Dugum, Ramljak 11 (4-7), Batur, Dijan 2, Prostran, Šutalo 16 (2-3)

Slobodna bacanja: Kvarner 16-20, Zadar 20-29.

Trice: Kvarner 5-22, Zadar 11-24

Skokovi: Kvarner 24, Zadar 37.

Osobne pogreške: Kvarner 27, Zadar 19

Kada se mislilo da je gotovo, nije bilo gotovo, ali kada je trebalo postati napeto, bilo je gotovo. Veljačić, Krivec, Boban i društvo došli su sa zaostatka od dvadeset i jednog koša (50-71) u dvadeset i sedmoj minuti do potpunog egala (74-78), osam minuta kasnije. No, kada je trebalo povući u šestu brzinu, izdala je Kvarnerovce trica, pet promašenih (otvorenih!) šuteva za tri poena iz vrhunski izrađenih akcija nije pronašlo svoj put kroz obruč na Kozali. Ostaje za zapisati petu zadarsku pobjedu i nastavak stopostotnog niza, ali i četvrti uzastopni poraz riječkih košarkaša, baš uoči dolaska Cibone na Kozalu na Veliki Petak.

Tornado u Rijeci
Dok je riječka navijačka armada bila nešto jugozapadnije, na Kantridi uz nogometaše, moglo se čuti glasnije pripadnike zadarskih navijača. Desetak grlatih mladića uputilo se u Rijeku kako bi svoje ljubimce bodrilo i dovelo do pete pobjede u ovosezonskoj Ligi za prvaka.

Vatreno je bilo pod obručima na Kozali u prvoj četvrtini. Poput kakve utakmice u NBA-ligi, igralo se s koša na koš, precizno i tricaški vruće. Junak prvih deset minuta zove se Mark Stewen Lyons koji je Kvarnerovce izneredio s devetnaest poena, stavio je Amerikanac čak četiri trice, dodao je Šutalo početnu za prvo Zadrovo vodstvo (2.3) naspram Bobanove odnosno Kvarnerove dvije trice. Sve je počelo Čakarunovim koševima za Riječko vodstvo (4-3), no ubrzo je Kvarnerov centar morao biti zamjenjen zbog dvije osobne pogreške. Odmijenio ga je iskusni, ali i ozljedom načeti Čuić, učinio je to vrlo dobro, postigavši u prvom dijelu četiri poena, poput Zadrova kapetana Ivanova. U odsutstvu Jure Škifića, kapetansku je vrpcu ponio 20-godišnji Antonio Boban. Vratio je visoki krilni centar treneru Anzuloviću sa dvije trice. Prva je 'pala' nja koncu serije 6-0, kojom su Riječani upisali do tada najveće vodstvo (16-11), druga se dogodila nedugo zatim, kod vodstva 19-16. Tada se probudio junak Lyons. Zadarski razigravač sam veže seriju 5-0 pa Zadrani ponovno vode (19-21). Ponovno je Lyons 'vatren' na liniji 7.25, zabio je još dvije trice, anulirao ga je tek Čuić, došli su Zadrani na prednost od sedam koševa na koncu prve četvrtine.

Napadački učinak Lawrencea iz prve četvrtine preuzeo je Šutalo, strijelac okrugle 'desetke' u prvom poluvremenu. Stavio je krilni centar Zadrana tricu na početku druge četvrtine, dok je Amerikanac zastao promašivši dva udarca iz vana. Nisu se Riječani uspjeli primaknuti Zadranima. Pokušaju ulazaka Kriveca i Veljačića u nekoliko su puta bili blokirani, pa je tako Sobin Krivecu kod zadarskog vodstva (37-45), nakon ukradene lopte stavio 'bananu' u nastojanjima početka neke nove domaće serije. Igra se s linije za tri poena u drugoj četvrtini preselila za šahovsku ploču, tome je kod momčadi Vladimira Anzulovića pridonio i ponovni ulazak Čakaruna. Dvije osobne na poluvremenu imali su centri Čuić i Čakarun, ali i kapetan Boban. Nije se prednost momčadi Rajka Vidakovića spuštala ispod sedam koševa, unatoč svim riječkim nastojanjima. Lopta s linije za tri poena nije ulazila nakon dva spomenuta Bobanova ubačaja, pa je izgledalo vrlo loše (2-11) nakon dvadeset minuta loptanja pod obručima. Zadarskih devet trica činilo je razliku od dvanaest poena s poluvremena (39-51). Bilo je samo pitanje koja će momčad nakon 'lude' prve četvrtine prva šuterski posustati, bio je to Kvarner.

U nastavak je konačno Kvarner krenuo tricom Kriveca. Slovenski razigravač u riječkim redovima zabio je prvu iz drugog pokušaja, no uspješno su ga 'poništili' Ramljak i Sobin pa je prednost Zadra dodatno narasla (42-55). Nadmetanje Kriveca i Sobina nastavljeno je. Riječki je razigravač stavio dva slobodna bacanja, ali je nakon toga Sobin stavio koš i dodatno, te Čakaruna u nove probleme zbog treće osobne pogreške. Nisu Riječani popuštali u želji za nadigravanjem, unatoč manjku od petnaest koševa razlike, Krivec je iznudio treći faul Ramljaka, no tada je probleme počeo raditi drugi razigravač Lawrence. Čovjek koji je sa šesnaest godina nogometni klub Chelsea zamijenio košarkom na sveučilištu razigrava kapetana Ivanova za 46-63 na polovici igre u nastavku susreta. Pitanje pobjednika kapetan Zadra je riješio kao što to inače radi, racionalnom igrom, čuvanjem lopte kada je bilo potrebno, ali i odvlačenjem Čakaruna u četvrti prekršaj za 25. minuta na parketu. Bio je tada prisiljen Anzulović uvesti mlađahnog Miličevića. Nakon dva Širkova ubačaja s linije slobodnih bacanja najprije Šutalo tricom, a onda i Bašić polaganjem guraju Zadar ka prednosti 50-69. Kvarner je bitku izgubio na šuterskom, ali i taktičkom planu. Kontra lidera, zahuktalog Zadra - ništa im se po pitanju pristupa i zalaganja ne može zamjeriti. Do kraja treće četvrtine Šutalo pogađa još dvije trice 54-74, nakon toga Riječani kozmetički smanjuju mini-serijom 5-0, sve do šestog koša Maura Veljačića za 63-76.

Trinaest poena manjka treneru domaćih Anzuloviću činilo se dostižno, pa je nakon dvije minute igre u četvrtoj četvrtini na parket ponovno umjesto Bobana posoa Čakaruna. Nisu bile prošle niti tri sekunde, već je velikogorički sudac Jovović svirao riječkom centru peti prekršaj. Vratio se tada na parket 'tricaš' Lyons i stavio dva bacanja, pa je potom taman ubačeni Čuić lijepim košem probudio riječku, ali i okupljenu zadarsku publiku. Stvari su se spustile na 67-78, a gostujući strateg Vidaković u pravo vrijeme zove time-out kako bi umirio svoje pulene sedam minuta prije kraja. Time-out nije dao previše plodova, Širko tricom vraća na minus osam, nakon dva promašena slobodna bacanja Lawrencea. Svirana je potom namjerna osobna pogreška Sobinu, a Čuić i Krivec vraćaju stvari na 74-78. Utakmica koja je u 25. minuti izgledala riješena, deset minuta kasnije pretvorila se u triler kakvih se riječka publika nagledala posljednjih sezona. Pet minuta prije kraja uslijedila je revija promašaja slobodnih bacanja. Jedno je promašio Lyons, oba Krivec na rezultatu 74-81. Stavlja Stipčić, ali potom tricu promašuje Veljačić. Bila je to četvrta promašena trica u jednako toliko minuta, ponovno je nedostajala ona mrvica sreće za veliku dramu. Stvari konačno rješavaju peta Čuićeva osobna, Ivanovljev koš i dodatno za goste, novi promašaj domaće trice (Krivec) i napadački prekršaj Bobana. Zadrani plus deset (76-86) u posljednje dvije minute jednostavno nisu mogli prokockati.