A-1 liga za prvaka: Kvarner 2010 pretrpio težak poraz od Splita, Riječani podbacili u posljednjoj četvrtini

Utorak, 19. travnja 2016. 18:38 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 6. kola: Kvarner 2010 - Split 47:69 (13:9, 14:18, 16:18, 4:24). U posljednjih deset minuta Riječani su postigli samo četiri poena. Treći poraz Kvarnera 2010 u Ligi za prvaka.

A-1 košarkaška liga za prvaka - 6. kolo

KVARNER 2010 - SPLIT 47:69 (13:9, 14:18, 16:18, 4:24)

Centar Zamet. Gledatelja 200

Suci: Tomislav Hordov (Zadar), Mario Goleš (Šibenik) i Martin Vulić (Zadar)

KVARNER 2010: Baković, Veljačić 8 (1-2), Marić 7, Jambrović 2, Vucić 2 (2-2), Marinelli 6, Kučan, Špralja 9 (1-2), Miličević 5 (1-4), Olivari, Kalpić, Štemberger 8 (1-1)

SPLIT: Subotić 16 (0-1), Vrgoč, Kalajžić 2, Kotrulja, Markulin 15, Filipović 6, Dijan, Jukić 9 (1-2), Vučić, Đugum 8 (4-4), Čubela 11, Širko 2

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 6-11 Split 5-7. Trice: Kvarner 2010 3-28 Split 10-23

Skokovi: Kvarner 2010 34 Split 47. Izgubljene lopte: Kvarner 2010 12 Split 17

Poraženi su košarkaši Kvarnera 2010 od Splita u susretu šestog kola Lige za prvaka (47:69). Bila je ovo utakmica na mali broj poena u kojoj se domaći sastav jednostavno nije mogao sastati sa šutom. Ništa nije prolazilo, igra je također bila ispod razine potrebnoga za pobjedu nad Splitom. Posljednja četvrtina sve je odlučila, broj Kvarnerovih koševa u tom periodu sve govori. Vjerovali ili ne, zabijena su u posljednjih deset minuta ostala tek četiri poena!

Tri osobne pogreške Šime Špralje (do sedme minute), slab vanjski šut (2-14 na poluvremenu), loša selekcija akcija, sve su to bili problemi s kojima su se domaći košarkaši morali nositi u uvodnih dvadeset minuta susreta. Splićani su imali isti problem, stoga i ne čudi podatak da su obje momčadi na veliki odmor otišle s tek dvadeset i sedam postignutih poena.

Kvarner je otvorio s 10:4 (zabio Špralja) nakon četiri minute. Nakon Markulinovog odgovora s vanjske linije uslijedio je spomenuti treći prekršaj Kvarnerovog centra pa je u igru morao Mate Vucić. Značilo je to i 'snižavanje' splitske postave. Primjerice, Ante Đugum u igri je bio kad i Špralja, a gostujući strateg Skelin dozirao je i s bekovima.

Kvarner je prvu četvrtinu zaključio Veljačićevom tricom nakon koje će se dogoditi još bezmalo deset promašaja. Ušao je Marinelli u 'njegovom vremenu' (deveta minuta) i promašio tri do poluvremena, za zadnje osjetnije vodstvo zakucao je Miličević (15:9).

Split će se najprije vratiti serijom 7:1 u egal, a onda će i prvi puta povesti. Najzaslužniji za to bio je Čubela koji je u tom periodu ugradio pet poena. Gosti se od 16:18 drže u prednjoj poziciji sve do posljednjih pola minute prvog poluvremena. Tada je Filipović pogodio za 23:27, a domaći trener Mance zvao minutu odmora. U posljednjih trideset sekundi Paolo Marinelli zabija četiri poena za spomenutih 27:27.

Raspištoljio se u uvodne tri minute nastavka Bruno Markulin stavivši čak tri vezane trice. Prvotno ga je polaganjima poništavao Špralja, a onda i Marić. Domaći su nastavili promašivati izvana (2-18 sredinom trećeg perioda) pa je Split tada imao vodstvo od pet poena (33:38).

Gosti su prvu osobnu pogrešku u drugom poluvremenu napravili nakon pet i pol minuta, ali se Kvarner uspio zakratko ponovo priključiti (38:38) Štembergerovom tricom. Bila je to tek treća iz devetnaestog domaćeg pokušaja. Domaći kapetan poništit će i Subotićevu tricu faul-košem za novo i jedno od brojnih izjednačenja.

Poenima Jukića odnosno Subotića gosti zatvaraju treću i otvaraju četvrtu četvrtinu te se nalaze u vodstvu od 43:54 u 33. minuti. Kvarner je pokušavao nešto zabiti, ali ni Kučanu ni Miličeviću lopte nisu prolazile kroz obruč. Redom, brojali su se promašaji i izgubljene lopte pa su žuti mogli početi graditi pobjedničku priču nakon poraza od Zadra i Šibenika.

Seriju 13:0 trener Mance pokušao je prekinuti minutom odmora, ali bio je to pokušaj koji nije uspio. Subotić je pogodio za 43:56, Kvarner je bez postignutog poena bio u razdoblju od 29. do 36. minute. A i u toj trideset i šestoj ušao je tek jedan poen Špralje iz slobodnog bacanja. Splićani u posljednje dvije minute ulaze s devetnaest poena, što će se do kraja još i povećati. Tako se utakmica jednostavno nije mogla pobijediti...

Kvarner nastavlja težak natjecateljski tjedan. U petak od 19 sati bit će Riječani gosti Cibone, a u nedjelju u 18 sati igra se na domaćem parketu protiv Cedevite.