A-1 liga za prvaka: Kvarner 2010 poražen u Trnskom nakon produžetka, Zagreb prisebniji u završnici

Nedjelja, 10. travnja 2016. 14:07 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 3. kola: Zagreb - Kvarner 2010 83:79 (24:13, 11:11, 17:26, 18:20, produžetak 13:9). Kvarner je na minutu i pol prije kraja imao tri razlike i pokušaj Marinellija za tri poena. Nije ušlo...

A-1 košarkaška liga za prvaka - 3. kolo

ZAGREB - KVARNER 2010 83:79 (24:13, 11:11, 17:26, 18:20) produžetak 13:9

Dvorana Trnsko. Gledatelja 350

Suci: Tomislav Vovk (Slavonski Brod), Želimir Tresoglavić (Osijek) i Alan Blašković (Križevci)

ZAGREB: Majcunić, Vladović 10 (4-4), Božić 11 (2-4), Halilović 19 (1-3), Mileković 5 (2-2), Vlaić 1 (1-2), Batur 12 (3-4), Marčinković 9 (1-2), Šarlija 6, Radoš, Cinac 10 (4-4), Smajlagić

KVARNER 2010: Baković 4, Veljačić 8 (2-2), Marić 19, Jambrović, Vucić 1 (1-2), Marinelli 16, Kučan, Vidmar, Špralja 20 (4-5), Miličević 1 (1-2), Kalpić, Štemberger 10 (1-1)

Slobodna bacanja: Zagreb 18-25 Kvarner 2010 9-12.

Trice: Zagreb 7-19 Kvarner 2010 8-30.

Skokovi: Zagreb 42 Kvarner 2010 40.

Izgubljene lopte: Zagreb 14 Kvarner 2010 15.

Zagreb je odnio pobjedu protiv Kvarnera 2010, ali tek nakon produžetka. Po sedamdeset poena zabile su momčadi u Trnskom, no domaćin je u odsudnih pet minuta bio prisebniji i upisao novo slavlje u Ligi za prvaka. Kvarner može žaliti, imali su Riječani na ulasku u posljednje dvije minute regularnog dijela susreta prednost od tri poena i Marinellija na šutu za tri poena koji bi, da je ušao, razriješio sve dvojbe. Međutim, nije... Zagreb nakon četrdeset i pet minuta košarke odnosi pobjedu rezultatom 83:79.

Riječani se ponovo muče kroz veći dio prvog poluvremena. Izostao je vanjski šut (2-14) kao i učinak Paola Marinellija koji je u igru ponovo ušao u osmoj minuti, prilikom domaćeg ulaska u bonus. Slavljenik dvadeset i prvog rođendana zabio je samo jednu tricu iz pet pokušaja (jedini poeni u prvom poluvremenu!). Tek su nešto uspješniji u tricaškom segmentu bili domaći koji su izgubili nešto manje lopti, ali i ukrali nešto više.

Loš je podatak bio taj što je Marko Baković već nakon pedeset i jedne sekunde igre imao dvije osobne pogreške, a treću je napravio u - trećoj minuti. Trener Mance odabrao je njega kao svojevrsnu 'žrtvu', a iz rostera je izostavio 'trinaestog putnika' Olivarija koji bi mu, subjektivni je dojam, dobro došao posebice u drugom poluvremenu u kojeg je i Šime Špralja ušao s tri prekršaja.

Zagreb je mnogo rotirao, ali i pazio s prekršajima. Umjesto MVP-ja prvog dijela sezone Luke Božića vrlo je brzo ušao Batur, pa se Božić vraćao umjesto Vladovića, a standardno bi ulogu Marina Šarlije kao 'target-mana' preuzimao Vlaić, ali i Cinac koji se u samo pet minuta na parketu natrpao s dva prekršaja.

Sve je, što se rezultata tiče dosta dugo bilo u egalu, iako to rezultat u prvoj četvrtini ne sugerira. Do sedme minute bilo je 8:8, a onda Kvarner počinje griješiti po uzoru na košarkaše Zadra minulog četvrtka u Rijeci.

Dvije lopte domaćinu u ruke predaje Štemberger, jednu i Veljačić pa domaći rade prvobitnu seriju 9:1 i dolaze do 17:9 kada je bilo 2.04 do kraja prvog perioda. Manceov timeout nije donio pregršt pozitivnih pomaka, dapače Zagreb će u posljednjoj minuti napraviti novih 7:0 (trica Marčinkovića, koševi Batura i Halilovića) i otići na 24:13.

Drugi dio priče obilježit će ulasci Kučana i Vucića kod gostiju, oni će se priključiti otprije ušlom Miličeviću koji je dvaput promašio tricu. U razdoblju od 13. do 16. minute Kvarner je pokušao s dva centra (Vucić, Špralja), Zagreb je stalno udvajao brzim kretnjama u obrani čime je sustavno destabilizirao ionako drhtave riječke ruke.

Trica Jakova Vladovića za 31:17 prepolovila je drugu četvrtinu, tek nakon nje zabit će Marinelli, a onda i Štemberger za konačan rezultat prvog poluvremena od 35:24.

Otprilike pedesetak sekundi igre u nastavku trebat će Bakoviću za četvrtu osobnu unatoč kojoj će ostati u igri. Zagreb otvara s četiri poena, Kvarner najprije Marićevim promašajem za tri poena, ali onda i serijom 0:8 na osnovu koje dolazi na 39:32 nakon tri minute igre.

Polaganjima Marića, Špralje i Bakovića utakmica je ponovo dobila na zanimljivosti. Još više nakon zabijene trice i dodatnog bacanja Štembergera (42:38). Imao je priliku pogoditi za potpuni priključak Marić, no trica nije ušla za razliku od Baturove s druge strane.

Zagreb se samo zakratko ponovo odvaja, samo do 27. minute u kojoj će Špralja iznuditi osobnu, pa onda i tehničku pogrešku Marina Šarlije, vrlo važne karike u Zagrebovom reketu. Špralja je od tri slobodna bacanja (dva za osobnu, jedno za tehničku) zabio dva, a napad sa strane završio je greškom u koracima Paola Marinellija.

Nema veze! Sam će Marinelli omogućiti Kvarneru poravnanje rezultata na 2.18 do kraja trećeg perioda. Ukrast će najprije loptu Baturu s ruke i položiti pretrčavši pola terena, a onda će zabiti tricu i izjednačiti na 47:47.

Uzet će potom loptu i Veljačić pa se lakše ozlijediti u padu na parket, a Kvarner će četrdeset sekundi prije kraja trećeg perioda povesti tricom Marića (49:50). Trica Luke Božića učinit će razliku na posljednjem malom odmoru.

Zagreb bez Marina Šarlije nije isti, pokazao je to posljednji period uoči kojeg se Kvarner doslovce reanimirao nakon zaostatka od četrnaest poena u prvom dijelu. Ipak, Kvarner ponovo u minuti radi tri faula (nesportska Veljačića!) što domaćinu daje dodatan prostor za napredak prema pobjedi. Nakon slobodnih bacanja Cinca rezultat je ponovo na Zagrebovih plus pet (57:52).

Ubrzo će to u riječko vodstvo tricama vratiti Štemberger i Špralja, odnosno polaganjem Marinelli pa će se u posljednjih šest minuta ući s dotad najvećim vodstvom Kvarnera - 59:62. Ipak, sve je upućivalo na infarktnu završnicu...

Ona se i dogodila, a rasplet je prolongiran u produžetak. Nakon Špraljinih koševa za 60:64 domaći rade 5:0 pa se onda Marić pojavljuje sa svoja četiri poena. Za produžetak pogađa Marinelli, a u produžetku Zagreb ostvaruje pobjedu na krilima raspoloženih Batura i Marčinkovića.

Tricama ga otvaraju Špralja i Vladović, Zagreb se drži u prednjoj poziciji koju potvrđuje Marčinković zakucavanjem za 80:77. Stvari je mogao začiniti Špralja, ali je posljednji Kvarnerov zicer (kao i veliki broj prijašnjih) ostao promašen.